Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przy Ośrodku Rewalidacyjno-Wychowawczym w Sutkowie powstaje nowoczesny ogród sensoryczny. To pierwszy taki na Powiślu Dąbrowskim

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Władze stowarzyszenia Pomocna Dłoń liczą, że budowa ogrodu sensorycznego w Sutkowie zakończy się w przyszłym roku
Władze stowarzyszenia Pomocna Dłoń liczą, że budowa ogrodu sensorycznego w Sutkowie zakończy się w przyszłym roku ORW Sutków
Obok Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego w Sutkowie rozpoczęły się prace związane z budową nowego ogrodu sensorycznego. Powstaną tam specjalne ścieżki pomiędzy czterema strefami, gdzie wychowankowie placówki będą mogli odbierać doznania związane ze zmysłami smaku, zapachu, dotyku, słuchu, wzroku i dźwięku. Takiego obiektu nie ma jeszcze w powiecie dąbrowskim.

Zakaz handlu w niedzielę. Solidarność chce zaostrzenia przepisów

od 16 lat

Przygotowania do budowy ogrodu trwały od kilku lat

Ośrodek Rewalidacyjno-Wychowawczy w Sutkowie jest placówką, która powstała w 2008 roku z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Osób Niepełnosprawnych Pomocna Dłoń w Dąbrowie Tarnowskiej. Pomysł, aby wybudować przy nim ogród sensoryczny zrodził się kilka lat temu. Władze placówki i stowarzyszenie zdawały sobie sprawę, że będzie to kosztowna inwestycja, więc zaczęły szukać wsparcia m.in. u lokalnych firm. Dzięki temu m.in. z firmy Bruk-Bet z Niecieczy udało się pozyskać kostkę niezbędną do wyłożenia alejek w ogrodzie.

- Brakowało jednak pieniędzy na wykonanie ogrodu. Pisaliśmy do różnych sponsorów, ale to co udało się zdobyć było tylko kroplą w morzu potrzeb. Wszystko stanęło w miejscu, bo jeszcze po drodze musieliśmy kupić busa do innej placówki, mieliśmy też jednego podopiecznego, na którego zorganizowaliśmy bal charytatywny, bo potrzebował pomocy i ogród zeszedł wtedy na dalszy plan - mówi Beata Partyńska, prezes stowarzyszenia Pomocna Dłoń.

Wsparcie od darczyńców wciąż jest potrzebne

Mimo tego małymi krokami przygotowywano się do budowy ogrodu. Uczniowie z Zespołu Szkół w Brniu przygotowali jego projektu, a systematycznie, w ramach możliwości finansowych, kupowano też elementy wyposażenia ogrodu takie jak bocianie gniazdo, duże cymbały i cztery tablice sensoryczne. Udało się też się wyrównać teren, przygotować podłoże i ułożyć nawierzchnię gumową.

W czerwcu tego roku Pomocna Dłoń zorganizowała w Dąbrowie Tarnowskiej festyn charytatywny, z którego dochód ma być właśnie przeznaczony na budowę ogrodu sensorycznego w Sutkowie. W sumie zebrano wtedy prawie 50 tysięcy złotych.

- Nie wiemy czy to wystarczy bo ceny wszystkiego idą w górę - przyznaje Beata Partyńska.

Część prac ma być jednak wykonana jeszcze w tym roku. Ogród sensoryczny ma się składać z wydzielonych stref smakowych, dotykowych, zapachowych, słuchowych, wzrokowych oraz dźwiękowych, które w znacznym stopniu usprawnią pracę zmysłów osób z niepełnosprawnościami.

- To będą ścieżki sensoryczne, które będą działały na wszystkie zmysły. Będą to na przykład różnokolorowe drzewka i krzewy, które będzie można dotknąć, powąchać czy też posmakować, bo to będą też rośliny owocowe. Na ścieżkach pojawią się różne materiały, na przykład grube kamienie, tak żeby dzieci chodząc po tych ścieżkach równocześnie się stymulowały - zaznacza Katarzyna Łakoma z ORW w Sutkowie. Ponadto w ogrodzie znajdzie się miejsce do hortiterapi, gdzie dzieci będą mogły zrobić swój warzywniak.

Z ogrodu będą mogli korzystać zarówno podopieczni ośrodka w Sutkowie, jak i zdrowe dzieci w wieku przedszolnym.

Realizacja prac może wymagać dalszego wsparcia finansowego, dlatego każdy może pomóc w jego budowie, wpłacają dowolną kwotę na numer konta bankowego: 85 9462 0003 2001 0001 3329 0001, z tytułem: "Ogród Sensoryczny".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto