Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przez ćwierć wieku uczelnia okrzepła i zakorzeniła się w Tarnowie. Tegoroczni absolwenci jako pierwsi odbiorą dyplomy Akademii Tarnowskiej

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Małgorzata Kołpa, rektor ANS w Tarnowie, a od 1 czerwca Akademii Tarnowskiej
Małgorzata Kołpa, rektor ANS w Tarnowie, a od 1 czerwca Akademii Tarnowskiej Paulina Marcinek-Kozioł
Akademia Nauk Stosowanych, czyli największa w Tarnowie szkoła wyższa świętuje właśnie ćwierć wieku działalności. Kiedyś PWSZ, a od 1 czerwca będzie to Akademia Tarnowska. O codziennych wyzwaniach i ambitnych planach rozmawiamy z rektor uczelni - Małgorzatą Kołpą.

Rok temu Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa stała się Akademią Nauk Stosowanych. Tymczasem 1 czerwca szykuje się kolejna zmiana nazwy na Akademię Tarnowską. Studenci się w tym nie pogubią?

Kiedy w lutym ubiegłego roku stawaliśmy się Akademią Nauk Stosowanych, nie mogliśmy przewidzieć tego, że wszystko potoczy się tak sprawnie i marzenia o Akademii Tarnowskiej uda się tak szybko wcielić w życie. Spełnialiśmy kryteria i dlatego skorzystaliśmy z tej szansy. Przed nami kolejna wymiana pieczątek, przy wejściu pojawi się nowa tabliczka, ale to nie jest problemem. Mamy już zatwierdzony przez mennicę wzór nowego dyplomu. Tegoroczni absolwenci będą mogli poszczycić się tym, że ukończyli Akademię Tarnowską, mimo że studia zaczynali w PWSZ.

Co uczelnia dzięki temu zyska?

Nie będzie kształcić już tylko magistrów czy inżynierów, ale będzie mieć możliwość nadawania również stopni oraz prowadzenia badań naukowych. To otwiera nowe możliwości pozyskiwania pieniędzy na różne projekty i działania.

Wydarzenie zbiega się z jubileuszem 25-lecia uczelni. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie Tarnów bez szkoły wyższej, kampusu i studentów…

Staramy się być otwarci na Tarnów. Stąd organizowane cyklicznie koncerty, konferencje, różnego rodzaju targi i wydarzenia, do udziału, w których zapraszani są zawsze mieszkańcy miasta. Jesteśmy bardzo związani z miastem i zależy nam na tym, aby jak najwięcej młodych tarnowian, ale też mieszkańców regionu studiowało u nas i zostawało tutaj.

Na początku trzon kadry PWSZ stanowili wykładowcy z innych, głównie krakowskich uczelni, którzy dojeżdżali do Tarnowa na zajęcia. Jak te proporcje przedstawiają się w tym momencie?

Już 85 procent naszej kadry to wykładowcy, których pierwszym miejscem pracy jest Tarnów. Wciąż motywuję kolejnych. Szykują się nowi doktoranci, będą habilitacje, a także profesury. Myślę, że za rok-dwa już 95, może 96 procent stanowić będzie nasza, własna kadra. Oczywiście nadal chętnie będziemy gościć sławy naukowe i wybitnych specjalistów w danych dziedzinach, niemniej jednak jeżeli ktoś czuje to miasto i tę uczelnię i jest tutaj na co dzień, to jest w stanie pracować na pełen zegar, aby się ona jeszcze lepiej rozwijała.

Czym kierują się studenci, którzy decydują się na studiowanie w Tarnowie?

To przede wszystkim względy finansowe. Przykładem niech będzie opłata za akademik. U nas wynosi 370 złotych. To niewiele w porównaniu choćby ze stawkami krakowskimi. Dużym atutem jest też to, że cały kampus jest w jednym miejscu i nie trzeba tracić czasu na przemieszczanie się z jednej części miasta na drugą, aby zdążyć na zajęcia. Tu wszystko, co potrzeba jest na wyciągnięcie ręki. Nie bez znaczenia jest wreszcie duża ilość oferowanych kierunków kształcenia, z których coraz więcej to studia 5-letnie magisterskie. Staramy się dostosowywać do potrzeb rynku, o czym świadczy uruchomienie między innymi prawa czy psychologii, a mocno zaawansowane są również zabiegi, aby w Tarnowie powstał Wydział Lekarski. Jestem przekonana, że te najbardziej prestiżowe kierunki przyciągną na uczelnię osoby z innych części Małopolski, a być może i kraju.

W czerwcu Akademia będzie jedna z aren Igrzysk Europejskich. Czy jesteście przygotowani na to wydarzenie?

W związku z Igrzyskami od 15 czerwca wyłączony z użytkowania będzie cały budynek G oraz hala sportowa ze ścianą wspinaczkową, na której rozgrywane będą konkurencje w trakcie zawodów. W związku z tym zaliczenia będą dokonywane wcześniej, lub odbywać się będą zastępczo – w innych budynkach. Mam nadzieję, że przy okazji pokażemy się z jak najlepszej strony, że Tarnów to świetne miejsce do studiowania.

Akademia Nauk Stosowanych zmienia wygląd

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto