Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Projekt budżetu Tarnowa pod ostrzałem. Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała dokument. Co zrobi prezydent?

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Prezydent przygotowuje autopoprawkę do projektu budżetu, aby go zbilansować. W obecnej formie radni nie mogą przyjąć uchwały budżetowej
Prezydent przygotowuje autopoprawkę do projektu budżetu, aby go zbilansować. W obecnej formie radni nie mogą przyjąć uchwały budżetowej archiwum
Przed tarnowskimi radnymi najważniejsze głosowanie w tym roku. Już w najbliższy czwartek (29 grudnia) pochylą się nad projektem budżetu na 2023 rok, który przygotował prezydent miasta. Okazuje się, że dokument uzyskał negatywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku

od 16 lat

Projekt budżetu prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przedstawił w połowie listopada. Zakłada on deficyt w kwocie ponad 107 mln złotych. Największym problemem jest jednak wynosząca ponad 20 mln złotych dziura pomiędzy wydatkami a dochodami bieżącymi. I to było właśnie główną przyczyną negatywnej oceny planu dochodów i wydatków Tarnowa przez Regionalną Izbę Obrachunkową.

- "Jak wynika z przepisu art. 242 ufp, organ stanowiący jednostki samorządu terytorialnego nie może uchwalić budżetu, w którym planowane wydatki bieżące są wyższe niż planowane dochody bieżące" - czytamy w opinii do projektu budżetu, który przygotowała RIO w Krakowie.

Zwolnienia w Tarnowie receptą na załatanie dziury budżetowej?

Jednostka nadzorująca pracę tarnowskiego samorządu zaznaczyła w swojej opinii, że przygotowany w takiej formie projekt budżetu nie może zostać przyjęty przez tarnowską radę. Aby załatać dziurę budżetową, prezydent jeszcze w listopadzie próbował przekonać radnych do podniesienia stawek podatku od nieruchomości. Większość rajców była jednak przeciwna.

- Większość radnych się na to nie zgodziła, ze szkodą dla miasta. Czekamy teraz na autopoprawki prezydenta, które pozwolą zbilansować budżet. Spodziewamy się, że może się to wiązać ze zwolnieniami pracowników samorządowych, co nie jest najlepsze, ale innego wyjścia nie ma - mówi Sebastian Stepek, radny z prezydenckiego klubu Koalicji Obywatelskiej.

Potwierdził to rzecznik prezydenta Tarnowa. Ireneusz Kturzuba podkreślił, że pod obrady najbliższej sesji trafi autopoprawka, która zakłada spore cięcia w wydatkach magistratu, aby zbilansować budżet.

Radni PiS spodziewają się, że prezydent posłucha ich apeli i poszuka oszczędności, zwalniając wiceprezydentów oraz łącząc wydziały w urzędzie miasta.

- Przyniosłoby to spore oszczędności - przekonuje Mirosław Biedroń, szef klubu PiS.

Prezydent Tarnowa świadomie złożył projekt niezgodny z prawem?

Zdaniem niezależnego radnego Marka Ciesielczyka, przygotowany przez prezydenta dokument może być powodem do odwołania Romana Ciepieli ze stanowiska.

- W opinii wielu prawników, z którymi rozmawiałem, sytuacja jest bardzo niekorzystna dla prezydenta, bo on świadomie złożył projekt budżetu niezgodny z prawem - podkreśla.

Skargę w tej sprawie, razem z listą innych zarzutów pod adresem Romana Ciepieli, radny Ciesielczyk wysłał do Wojewody Małopolskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Projekt budżetu Tarnowa pod ostrzałem. Regionalna Izba Obrachunkowa negatywnie zaopiniowała dokument. Co zrobi prezydent? - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto