Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezydent Andrzej Duda odebrał w Rzymie Ogień Pokoju na III Igrzyska Europejskie w Krakowie i Małopolsce 2023

Krzysztof Kawa
Krzysztof Kawa
Robert Korzeniowski z Ogniem Pokoju podczas ceremonii w rzymskim muzeum Ara Pacis
Robert Korzeniowski z Ogniem Pokoju podczas ceremonii w rzymskim muzeum Ara Pacis materiały prasowe IE 2023
Przebywający z jednodniową wizytą we Włoszech prezydent Andrzej Duda wziął wraz z polskimi sportowcami udział w Ceremonii Przekazania Ognia Pokoju w związku z organizowanymi od 21 czerwca do 2 lipca w Krakowie i Małopolsce Igrzyskami Europejskimi.

Ogień, od którego 21 czerwca w Krakowie odpalony zostanie znicz Igrzysk Europejskich, przekazał prezydentowi Dudzie szef Stowarzyszenia Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC) Spyros Capralos, a prezydent oddał go Robertowi Korzeniowskiemu - czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie sportowym dokonał symbolicznego zapalenia pochodni, która następnie wyruszy w drogę do Polski. Sztafetę z Ogniem Pokoju rozpocznie Anita Włodarczyk.

Prezydent podkreślił podczas uroczystości, że "za 80 dni, po pokonaniu ponad 1500 kilometrów, ten ogień będzie rozgrzewał serca ponad 7 tys. sportowców z całej Europy po to, by realizować współzawodnictwo sportowe w największej w 2023 roku sportowej imprezie na świecie, jaką są Igrzyska Europejskie".

Jesteśmy bardzo wzruszeni i niezwykle dumni, że to właśnie u nas, w Polsce, w naszych miastach, w Krakowie, w mieście, z którego pochodzę, razem z moją żoną, Agatą, też tu obecną, odbędzie się to wielkie sportowe wydarzenie, trzecie w historii naszego kontynentu - mówił. Podkreślił, że dla Polaków to będzie największe sportowe wydarzenie - po EURO 2012 - organizowane przez nasz kraj.

- Chciałem ogromnie podziękować panu przewodniczącemu europejskich komitetów olimpijskich, wszystkim państwu za decyzję, że odbędą się one bez udziału przedstawicieli Rosji i Białorusi. Rosji, która dziś jest państwem napastnikiem, agresorem, która wywołała wojnę na Ukrainie i reżimu białoruskiego, który ją wspomaga - powiedział prezydent. Podkreślił, że mówi to jako przedstawiciel kraju-gospodarza igrzysk, ale zarazem kraju, w którym dziś przebywa ok. 2 mln uchodźców z Ukrainy, którzy musieli uciekać przed wojną.

Wśród sportowców, którzy towarzyszą prezydentowi jest m.in. Anita Włodarczyk. W rozmowie z dziennikarzami przed wylotem lekkoatletka podkreślała, że organizacja Igrzysk w Polsce to duże wydarzenia. - Dzisiejszy dzień na pewno przejdzie do historii - mówiła.

Przywieziemy do Polski Ogień Pokoju, szczególnie ważny w obecnym okresie, a my jesteśmy najbliżej Ukrainy - podkreśliła Anita Włodarczyk.

Ceremonia odbyła się w miejscu szczególnym, nie tylko dla historii Rzymu, ale również całej nowożytnej Europy. Muzeum Ara Pacis jest symbolem pokoju, mocno związanego z wartościami olimpijskimi, które są z kolei nierozerwalnie połączone z Igrzyskami Europejskimi.

Prezydent podziękował Anicie Włodarczyk i Robertowi Korzeniowskim, że przyjmują na swoje ręce Ogień Pokoju. - Niech żyje pokój, niech żyje czysty sport, czysta sportowa rywalizacja - mówił. W uroczystości udział wzięła także Maja Włoszczowska, dwukrotna wicemistrzyni olimpijska w kolarstwie górskim.

Włoski minister ds. sportu i młodzieży Andrea Abodi podkreślał rolę Krakowa, miasta ściśle związanego z papieżem Janem Pawłem II, który w stolicy małopolski pełnił funkcję arcybiskupa. Przypomniał też, że w niedzielę obchodziliśmy 18. rocznicę jego śmierci i podkreślał, że był on człowiekiem dialogu, a także kochał sport i młodzież.

Duda nawiązał do planowanej na środę wizyty prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Polsce i do decyzji, by do igrzysk nie dopuścić sportowców z Rosji i Białorusi.

- Dziękuję, że jako gospodarz igrzysk europejskich będę mógł spokojnie spojrzeć mu w oczy i powiedzieć: Wołodymyr, to będą igrzyska pokoju i spokoju, na których nie będziemy musieli udawać, że wszystko jest w porządku - powiedział.

Gospodarzy Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023 reprezentowali w Rzymie prezes Komitetu Organizacyjnego Marcin Nowak i Marszałek Województwa Małopolskiego Witold Kozłowski.

- Niezwykłym zaszczytem i honorem jest pełnić rolę gospodarza III Igrzysk Europejskich 2023. Największej imprezy w historii Polski. Wiele wyzwań już za nami, ale jeszcze więcej przed nami. Jesteśmy jednak gotowi. Pracujemy ciężko by już za mniej niż 80 dni rozpocząć wielkie sportowe święto. Zapraszam wszystkich do Krakowa już w czerwcu – powiedział na konferencji prasowej prezes Komitetu Organizacyjnego Marcin Nowak.

Igrzyska Europejskie odbędą się w dniach 21 czerwca-2 lipca. W rywalizacji sportowej weźmie udział ok. 7 tys. sportowców z 48 krajów. W programie znalazło się 29 dyscyplin, w tym w 19 z nich zawodnicy będą walczyć o kwalifikacje do przyszłorocznych Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu. W 13 dyscyplinach stawką będą dodatkowo medale mistrzostw Europy. (PAP)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto