Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premier: wyższe klasy szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne albo hybrydowe [AKTUALIZACJA]

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
- Z wysoką dozą prawdopodobieństwa dzisiaj podejmiemy decyzję, że także wyższe klasy szkół podstawowych będą podlegały nauczaniu zdalnemu lub hybrydowemu - powiedział w środę w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Ostatecznie jednak po południu rzecznik prasowy rządu Piotr Müller poinformował, że decyzje dotyczące tego, jak będą funkcjonowały szkoły podstawowe, zostaną ogłoszone w czwartek, a do tego czasu będą jeszcze trwały ostatnie ustalenia w tej kwestii na posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego.

FLESZ - Czym jest długi COVID-19?

Przypomnijmy, że zgodnie z decyzjami z ubiegłego tygodnia w trybie zdalnym lub hybrydowym działają już obecnie szkoły średnie i uczelnie. Ze środowiska nauczycielskiego tymczasem od zeszłego tygodnia płyną głosy i apele, że również szkoły podstawowe powinny mieć możliwość decydowania o przechodzeniu na zdalne nauczanie, a w strefach czerwonych wręcz powinno się to dziać z automatu.

Zgodnie ze środową zapowiedzią premiera, decyzja w sprawie rozszerzenia zasady o zdalnym lub hybrydowym nauczaniu również na starsze klasy podstawówek mogła zapaść na dzisiejszym posiedzeniu rządowego sztabu kryzysowego. Jednak ok. godz. 16 rzecznik rządu w odpowiedzi na pytania zadawane na konferencji prasowej poinformował, że te decyzje zostaną ogłoszone następnego dnia.

- W tej chwili brane są pod uwagę zarówno warianty pracy zdalnej szkół, jak i hybrydowej, ale uzależnione od konkretnych klas. Czyli możemy się spodziewać raczej decyzji związanych z konkretnymi oddziałami klasowymi, konkretnymi rocznikami, które miałyby przechodzić na pracę zdalną lub hybrydową. Ale tak jak mówię: te decyzje zostaną ogłoszone jutro – powiedział Müller.

Nauczanie zdalne - jak wskazują dyrektorzy szkół - to w tej chwili wręcz jedyna droga. Według danych krakowskiego magistratu, obecnie już 9 proc. nauczycieli krakowskich szkół przebywa na zwolnieniach lekarskich, czyli niemal co dziesiątego nauczyciela nie ma w szkole. Zwolnień z każdym dniem przybywa - o około 200 dziennie.

Z powodu braków kadrowych, powołując się na przepisy BHP, dziewięć placówek w Krakowie - szkół i przedszkoli - zawiesiło już zajęcia i nie prowadzi tym samym ani nauki zdalnej, ani w trybie hybrydowym - albo dla wszystkich, albo dla poszczególnych klas lub oddziałów przedszkolnych.

- Dla wszystkich wspomnianych placówek dyrektorzy wnioskowali o zawieszenie zajęć najdłużej do końca tego tygodnia - informuje Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego krakowskiego magistratu. Podaje też, że podstawa prawna zawieszenia zajęć to w tym przypadku paragraf 18 ust. 2 pkt 2 rozp. MEN w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach. Na podstawie tego przepisu dyrektor, za zgodą organu prowadzącego (czyli gminy), może zawiesić zajęcia na czas oznaczony, jeżeli wystąpiły na danym terenie zdarzenia, które mogą zagrozić zdrowiu uczniów.

Przypomnijmy, że dyrektorzy nie mogą natomiast sami decydować o przechodzeniu na zdalne nauczanie w związku z przypadkami zakażeń koronawirusem w ich szkole – tu decyzja należy do sanepidu. W środę na liście szkół i przedszkoli, które złożyły wniosek o zawieszenie zajęć w trybie covidowym, jest już 49 takich placówek w Krakowie.

O dokładne dane dotyczące absencji nauczycieli zwrócił się do Wydział Edukacji Urzędu Miasta Krakowa małopolski ZNP. Jak nam przekazuje, według danych na środę 21.10, na L4 przebywa 1274 nauczycieli z 13 tys. 628 wszystkich uczących w krakowskich szkołach. To 9,3 procent pedagogów w Krakowie. Jeśli chodzi o pracowników administracji i obsługi ze szkół w stolicy Małopolski – na zwolnieniach jest obecnie 7 procent z nich. Zaznaczmy, że te dane nie obejmują nauczycieli, których nie ma w szkołach ze względu na kwarantannę, na którą zostali wysłani. - Nie ma też w tych liczbach nauczycieli będących na opiece nad dziećmi. Więc faktyczna liczba nieobecnych jest wyższa – dodaje Arkadiusz Boroń, prezes Okręgu Małopolskiego ZNP.

Związkowiec, pytany o środową zapowiedź premiera odnośnie wprowadzenia zdalnego nauczania dla starszych uczniów podstawówek, ocenia: - To jest minimum z minimum, ale lepszy taki ruch niż żaden. Przynajmniej starsze klasy szkół podstawowych – postulowałbym, żeby były to klasy przynajmniej od piątej wzwyż - powinny być skierowane na nauczanie zdalne. I wtedy klasy 1-3 i ewentualnie czwarte można „rozrzedzić”, rozsadzić w salach tak, żeby nie było dużego zagęszczenia – mówi Arkadiusz Boroń.

Prezes jednocześnie przypomina: ZNP od sierpnia apeluje i wnioskuje, by w strefie czerwonej zdalne nauczanie obowiązywało na każdym etapie edukacyjnym, we wszystkich typach placówek edukacyjnych.

W czwartek około południa – jak zapowiada zarząd Okręgu Małopolskiego ZNP – powinien pojawić się jego list kierowany do wojewody. Prawdopodobnie będzie zawierał dwa postulaty.

- Są w tym momencie dwa pomysły. Po pierwsze – żeby w danej placówce, w której wystąpił covid, wszyscy pracownicy byli kierowani w trybie szybkim na testy na koronawirusa. Bo teraz tydzień czeka się na teleporadę, a tydzień na wymaz. I to jest podstawowy postulat do wojewody: żeby zapewnić szybką ścieżkę testowania dla nauczycieli i pracowników administracji i obsługi w szkołach – przekazuje prezes Boroń.

Drugi małopolski postulat to propozycja ogłoszenia dwutygodniowych ferii jesiennych, które mogłyby się zacząć np. 1 listopada albo już 26 października. Ferii – bo są już obecnie szkoły, w których nie ma nawet połowy nauczycieli, więc nauczanie zdalne okazuje się fikcją. - Bo na przykład na siedem lekcji odbywa się pięć – to przykład ze szkół średnich z Olkusza - tłumaczy związkowiec. Zdaniem prezesa Boronia, jeśli teraz nie podejmie się tego rodzaju kroków, to za dwa tygodnie i tak nastąpi nowy lockdown szkolny.

- W Małopolsce mamy najgorszą sytuację w kraju, jeżeli chodzi o sytuację epidemiczną. Nie można czekać – podkreśla Arkadiusz Boroń, mówiąc o małopolskich postulatach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Premier: wyższe klasy szkół podstawowych przejdą na nauczanie zdalne albo hybrydowe [AKTUALIZACJA] - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto