Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstała Inicjatywa Tarnowska. To nowe forum do dyskusji o problemach Tarnowa i szukania pomysłów na ich rozwiązanie

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Inicjatywa Tarnowska to apolityczny think-tank, który - jak przekonują jego twórcy - skupia ekspertów z różnych dziedzin, społeczników, pasjonatów i lokalnych liderów, których łączy troska o tarnowskie sprawy
Inicjatywa Tarnowska to apolityczny think-tank, który - jak przekonują jego twórcy - skupia ekspertów z różnych dziedzin, społeczników, pasjonatów i lokalnych liderów, których łączy troska o tarnowskie sprawy Paweł Chwał
Już blisko 50 osób skupia Inicjatywa Tarnowska – nowo powołany do życia projekt, który stanowić ma forum dla ciekawych pomysłów służących wyrwaniu Tarnowa z marazmu, w którym znalazło się miasto. W jego skład wchodzą przede wszystkim społecznicy i miejscy aktywiści, ale są także znani w Tarnowie pasjonaci, przedsiębiorcy i eksperci z różnych dziedzin.

Nowa, oddolna inicjatywa dla Tarnowa

We wtorek (28 lutego) odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli Inicjatywy Tarnowskiej. To – jak tłumaczą jego inicjatorzy – apolityczny think-tank, pełniący rolę forum dyskusyjnego, gdzie mieszkańcy do spółki z liderami, ekspertami i autorytetami, przedstawiać będą różne koncepcje na zaradzenie problemom, które dotykają Tarnów.

- Chodzi o to, abyśmy w dyskusji znaleźli pewne rozwiązania do zarządzania miastem, ale też dali szansę mieszkańcom na to, aby mieli miejsce i okazję do przedstawiania swoich poglądów i pomysłów – przekonuje Ryszard Żądło, na co dzień przewodniczący Rady Osiedla Starówka

Takim miejscem, gdzie te poglądy i koncepcje będą na bieżąco prezentowane będzie m.in. strona interentowa Inicjatywy Tarnowskiej, która w miniony weekend zadebiutowała na facebooku. Publikowane będą na niej na bieżąco teksty ekspertów, które mają być elementem pogłębiającym diagnozę problemów i bolączek Tarnowa. W planach jest także organizowanie otwartych spotkań z mieszkańcami na konkretne tematy dotyczące przede wszystkim miasta, ale również innych miejscowości i całego regionu.

- Debaty tarnowian o Tarnowie trwają cały czas. Inicjatywa Tarnowska stanowi próbę uporządkowania tej dyskusji i zaproszenia do niej szerszej grupy osób. Chodzi o to, aby zintegrować środowisko, bo w przypadku obecnej, trudnej sytuacji Tarnowa bardzo aktualne wydaje się hasło: „wszystkie ręce na pokład” - komentuje Krzysztof Rodak, były prezes MPEC-u, który włączył się w projekt.

Projekt apolityczny, a nie wyborczy

Inicjatywa Tarnowska ma być projektem apolitycznym, skupiającym reprezentantów różnych środowisk i opcji - i jak twierdzą jego pomysłodawcy - celem nie jest przekształcenie go w komitet wyborczy. Nie można jednak wykluczyć tego, że zaangażowane w nim osoby, wystartują w przyszłorocznych wyborach samorządowych z list innych ugrupowań.

- Możemy oczywiście zgłaszać różne, ciekawe pomysły i rozwiązania, ale nie chodzi o to, aby o nich tylko mówić, ale by wcielać je w życie. W tym przypadku moc sprawcza jest najważniejsza, chcielibyśmy mieć na to wpływ – nie ukrywa Ryszard Żądło.

W projekt Inicjatywy Tarnowskiej włączyli się m.in. działacze osiedlowi, społeczni i sportowi: Wojciech Nowak, Piotr Gładysz, Piotr Olszówka, Michał Ligęski, Ryszard Nejman, Marek Iwaniec, przedsiębiorcy: Sławomir Skowron, Jacek Janis, Małgorzata Kudelska, a także Seweryn Partyński, Jerzy Kowalski, Krzysztof Woźniak czy Daniel Tymoszuk. Wciąż mogą zgłaszać się kolejni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto