Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powodzie ze strony Białej w Tarnowie już nie grożą. Przy rzece urosły nowe wały, a istniejące obwałowania są wzmacniane i podwyższane

Paweł Chwał
Paweł Chwał
W Tarnowie przybyło 700 metrów nowych wałów przeciwpowodziowych, a ponad 12 kilometrów istniejących obwałowań zostało przebudowanych
W Tarnowie przybyło 700 metrów nowych wałów przeciwpowodziowych, a ponad 12 kilometrów istniejących obwałowań zostało przebudowanych Paweł Chwał
Tarnów będzie lepiej chroniony przed zagrożeniami ze strony przepływającej przez miasto rzeki Biała. Zakończyła się budowa blisko 700-metrowego odcinka nowych wałów przeciwpowodziowych w rejonie ul. św. Katarzyny, a coraz bliżej finału są też prace na ponad 12 kilometrach istniejących obwałowań. Mają one stanowić skuteczną ochronę przed wielką wodą, nawet w przypadku rekordowo wysokiej fali kulminacyjnej.

Miliony na wały w Tarnowie

Realizowane przez Wody Polskie projekty to największe od lat inwestycje przeciwpowodziowe w Tarnowie. Ich koszt wyniesie w sumie ponad 60 milionów złotych.

Gotowy jest już nowy odcinek wału, który powstał w miejscu częściowo zajętych na ten cel ogródków działkowych „Semafor”.

- Realizacja zadania wynikała z potrzeby zwiększenia bezpieczeństwa powodziowego terenu usytuowanego wzdłuż prawego brzegu rzeki Biała, poprzez budowę wału domykającego system ochrony przeciwpowodziowej miasta Tarnowa – wyjaśnia Magdalena Gala, rzeczniczka prasowa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie/RZGW w Krakowie.

Wał ma chronić tę część Tarnowa, a zwłaszcza osiedle Kolejowe przed wezbranymi wodami Białej, która już nie raz tędy wlewała się do miasta, zalewając nie tylko działki, ale również stojące obok posesje i domy. Tak było m.in. podczas pamiętnej powodzi w 2010 roku.

Przebudowują ponad 12 kilometrów obwałowań w Tarnowie

Druga inwestycja to modernizacja istniejących obwałowań przy Białej wraz z wałem cofkowym potoku Wątok , który do niej wpływa.

Przebudowywanych jest w sumie 12,5 kilometrów wałów po obu stronach rzeki. Są one poszerzane, dodatkowo wzmacniane i uszczelniane, a jednocześnie podwyższane, miejscami nawet o pół metra.

W tym przypadku inwestycja ma na celu zapewnić bezpieczeństwo i chronić przed katastrofalnymi skutkami wielkiej wody również liczne zakłady przemysłowe znajdujące się na tym terenie, w tym bezpośrednio sąsiadujące z rzeką tarnowskie zakłady Grupy Azoty.

Roboty budowlane przedłużyły się. Pierwotnie planowano, że ich finał będzie miał miejsce z końcem ubiegłego roku. Teraz Wody Polskie podają, że ma to nastąpić w czerwcu tego roku.

Zwieńczeniem prac, które mają zapewnić miastu większą ochronę przed zagrożeniem ze strony Białej, ma być budowa nowych wałów na lewym brzegu rzeki – od strony osiedla Koszyckiego do mostu na ul. Krakowskiej. To ostatni, niechroniony w ten sposób odcinek Białej w Tarnowie. Trwa kompletowanie niezbędnej dokumentacji.

Co zrobić z żywą choinką po świętach?

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto