Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tarnowski: poznasz po legitymacji, czy spotkałeś księdza

Paweł Chwał
Ks. Adam Nita, kanclerz tarnowskiej kurii, z nową legitymacją
Ks. Adam Nita, kanclerz tarnowskiej kurii, z nową legitymacją Paweł Chwał
Księża w Tarnowskiem otrzymali nowe legitymacje. Dzięki plastikowym kartom, podobnym do kart bankomatowych, łatwo sprawdzić, czy osoba podająca się za księdza rzeczywiście jest kapłanem. Po co księżom legitymacje? Przydadzą się na przykład podczas wakacyjnych urlopów.

- Księża, którzy wypoczywają w innych rejonach Polski, aby odprawić mszę świętą w tamtejszych kościołach, muszą pytać o zgodę miejscowych proboszczów. Ci nie mają innych możliwości weryfikacji osób podających się za księży, jak tylko przez legitymację - zauważa ks. Adam Nita, kanclerz tarnowskiej kurii.

Tarnowscy kapłani do tej pory posługiwali się identyfikatorami w formie książeczki, które po pierwsze były nietrwałe, a po drugie można było je łatwo podrobić. Nowe plastikowe legitymacje wykonała Państwowa Wytwórnia Papierów Wartościowych, ta sama, która zajmuje się m.in. produkcją dowodów osobistych, paszportów czy dokumentów komunikacyjnych. - To dokumenty tożsamości wykonane przy użyciu nowoczesnej technologii, która umożliwia m.in. zamknięcie kolorowej fotografii w strukturze karty - przekonuje Arkadiusz Słodkowski, rzecznik PWPW. Jak dodaje, dodatkowym zabezpieczeniem są elementy świecące w świetle UV.

Czytaj także:**Śmierć w Tuchowie: nie przekroczyli uprawnień?**

Każda legitymacja, oprócz zdjęcia kapłana, zawiera podstawowe dane osobowe jej właściciela: imię i nazwisko, datę i miejsce urodzenia, datę i miejsce święceń. Na rewersie znajdują się pola dla hologramów, gdzie przedłużana będzie, co dwa lata, ważność legitymacji. Ponadto, na specjalne życzenie tarnowskiej kurii, jest tu także umieszczona w języku łacińskim i podpisana przez ordynariusza formuła, stwierdzająca, że posiadacz dokumentu jest kapłanem diecezji tarnowskiej, nie podlega karze kościelnej oraz może sprawować sakramenty święte.

Czytaj także:**Tarnów: chciał pozbyć się konkurencji. Wynajął bandytów**

- Każdy proboszcz ma prawo poprosić kapłana, który chce odprawić mszę świętą lub sprawować inne sakramenty, o to, aby wylegitymował się takim dokumentem. Jeśli ksiądz nie będzie miał swojej legitymacji, proboszcze może odmówić mu zgody na odprawienie mszy - wyjaśnia ks. Nita. Jak dodaje, kapłani nie muszą nosić legitymacji cały czas przy sobie, jednak winno być to dobrym nawykiem, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy może być potrzebna.

Każdy ksiądz w Polsce ma swoją legitymację. Diecezja tarnowska jest jedną z trzech w kraju, poza warszawską i płocką, która zdecydowała się na wymianę legitymacji na plastikowe. W pozostałych nadal funkcjonują dokumenty w formie książeczki, podobne do starych dowodów. W sumie w diecezji tarnowskiej dla kapłanów trzeba było wyrobić 1519 kart.

Stop podwyżkom w MPK! Dołącz do naszego protestu
Polecamy w serwisie kryminalnamalopolska.pl: Ukradł wóz strażacki, żeby zobaczyć narzeczoną
Sportowetempo.pl. Najlepszy serwis sportowy
Skok do celu Adama Małysza: czytaj wszystko o ostatnim występie najlepszego polskiego skoczka

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto