Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tarnowski. Pobiegną i wyruszą z kijkami, aby uczcić pamięć żołnierzy wyklętych. Wyjątkowe zawody po... zmroku w Wierzchosławicach

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Do tej pory w Wierzchosławicach odbyło się już siedem edycji Nocnego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W zawodach rywalizują osobno biegacze oraz osoby, które pokonują trasę z kijkami do nordic walking
Do tej pory w Wierzchosławicach odbyło się już siedem edycji Nocnego Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W zawodach rywalizują osobno biegacze oraz osoby, które pokonują trasę z kijkami do nordic walking Archiwum
Już po raz ósmy w Wierzchosławicach odbędzie się Nocny Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych im. cc płk. Adama Boryczki. W wydarzeniu, które organizowane jest w piątek (10 marca), osobno wystartują biegacze oraz osoby uprawiające nordic walking.

Symboliczny dystans biegu w Wierzchosławicach

Start i meta zawodów znajdować się będzie przy Centrum Kultury Wsi Polskiej w Wierzchosławicach. Jako pierwsi – o godz. 20 na trasę wyruszą uczestnicy biegu. Będą mieć do pokonania trasę o długości 10 311 metrów. Dystans ten ma wymiar symboliczny. Jest to liczba dni, która minęła od dnia 6 września 1939 r., kiedy wyszedł z domu na wojnę, do 29 listopada 1967, kiedy opuścił komunistyczne więzienie.

O godz. 20.10 zaplanowano start na 6-kilometrowej trasie nordic walking.

Dekoracja zwycięzców planowana jest na godz. 23. Wydarzenie organizuje Stowarzyszenie Inicjatywy Społeczne Wierzchosławice. Zapisy prowadzone są do czwartku, do północy.

Patron imprezy: Adam Boryczka psedonim „Tońko” to pochodzący z Wierzchosławic żołnierz Września 1939, cichociemny (skoczył do Polski w nocy z 8 na 9 kwietnia 1942 r.). Od 1944 r. zastępca dowódcy i dowódca 6 Wileńskiej Brygady AK. Szef Oddziału III Komendy Okręgu Wilno AK. Od końca 1947 kurier Delegatury Zagranicznej WiN. Aresztowany przy próbie przekroczenia granicy PRL w połowie czerwca 1954. 21 maja został skazany na karę śmierci, zamienioną na karę dożywotniego więzienia. Opuścił je dopiero w 1967 r. Spoczywa na cmentarzu powązkowskim w Warszawie.

Najmłodsi tez pamiętali o Adamie Boryczce

Pamięć zasłużonego rodaka przywołana została również podczas gminnych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Pod tablicami poświęconymi "Tońkowi” w SP w Wierzchosławicach oraz na Domu Ludowym złożono kwiaty, a polanie w Lasach Wierzchosławickich zorganizowana została żywa lekcja historii w plenerze dla uczniów starszych klas z całej gminy. Był bieg „Tropem Wilczym”, konkurs wiedzy historycznej, a także scenka rodzajowa opatrywania rannego przez sanitariuszkę, którą odegrali uczniowie w strojach z epoki. Wydarzenie zorganizowała SP w Wierzchosławicach pod patronatem wójta oraz Gminnego Centrum Kultury.

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto