Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tarnowski. Nietypowa terapia w domkach-ulach przy sanktuarium w Zabawie. Pszczoły panaceum na skołatane nerwy i wzmocnienie organizmu

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie stanęły na razie dwa drewniane domki z ulami. Można w nich poleżeć lub posiedzieć, , słuchając szumu pszczół i wdychając pachnącego miodem i propolisem powietrza
Przy sanktuarium bł. Karoliny w Zabawie stanęły na razie dwa drewniane domki z ulami. Można w nich poleżeć lub posiedzieć, , słuchając szumu pszczół i wdychając pachnącego miodem i propolisem powietrza Sanktuarium w Zabawie
Dwa drewniane domki, w których można słuchać, jak pracują pszczoły oraz wdychać korzystane dla zdrowia powietrze z ula stanęły obok sanktuarium bł. Karoliny w podtarnowskiej Zabawie. Pobyt w nich korzystnie wpływa na drogi oddechowe, układ krążenia i układ nerwowy.

Pszczele domki w Zabawie już mają stałych bywalców

Domki służą do uloterapii (jednej z form apiterapii), która nazywana jest tak dlatego, że mieszkają w nich też pszczoły. Umieszczone są one w specjalnych szufladach pod leżankami, odgrodzonych podwójną siatką, która zapobiega przedostawaniu się owadów do środka.

- Osoby, które wchodzą do domków czują się tak, jakby były w ulu. Słyszą szum pracujących pszczół oraz czują specyficzne powietrze ulowe, pachnące miodem, pyłkiem i propolisem, którym przesiąknięte jest całe wnętrze a jednocześnie nie mają bezpośredniego kontaktu z owadami – wyjaśnia ks. Zbigniew Szostak, kustosz sanktuarium bł. Karoliny Kózki w Zabawie.

On sam nigdy nie miał styczności z pszczołami, ale skorzystał z fachowej pomocy miejscowego pszczelarza oraz Ukraińca, który kilka miesięcy temu zamieszkał w Zabawie, a będąc jeszcze w swoim kraju stosował uloterapię, gdyż ta za naszą wschodnią granicą cieszyła się dużym powodzeniem. Domki wykonane zostały w ramach projektu „Kultura i przyroda inspiruje seniorów” przy wsparciu finansowym województwa małopolskiego.

Zainteresowanie nową formą leczenia i profilaktyką zdrowotną przy udziale pszczół jest coraz większe. Do Zabawy przyjeżdżają osoby nawet spoza regionu. Korzystanie z domków jest bezpłatne. Wcześniej trzeba jednak zarezerwować odpowiedni termin, dzwoniąc m.in. na nr tel. 14 6781448.

- Uloterapia przynosi efekty jeżeli odbywa się cyklicznie. Dlatego najlepiej zaplanować co najmniej dziesięć pobytów, po minimum godzinie każdy – zachęca ks. Szostak.

Zalety i przeciwskazania do uloterapii

W tym czasie można zabrać ze sobą na przykład książkę do poczytania, zaprosić kogoś do towarzystwa czy nawet urządzić sobie drzemkę. Szum pszczół - wbrew pozorom – nie jest do tego przeszkoda, a wręcz przeciwnie ma kojący i uspokajający wpływ na organizm człowieka. Uloterapia – jak twierdzą specjaliści - jest wskazana dla osób z chorobami układu nerwowego, oddechowego, moczowego, reumatycznymi czy serca. Pomaga pokonać bezsenność oraz syndrom chronicznego zmęczenia.

Przeciwwskazaniem do przebywania w domkach-ulach są stany gorączkowe, zaawansowana miażdżyca, złogi w woreczku żółciowym, nowotwory złośliwe, zapalenie żył głębokich, kamica nerkowa, rozrusznik serca czy alergia na produkty pszczele. Zabronione jest wnoszenie do apidomków urządzeń elektrycznych , w tym telefonów komórkowych czy tabletów.

- Przebywanie w takim domku bardzo wycisza i uspokaja. Jednocześnie uczy koncentracji i słuchania, również siebie samego, z czym na co dzień mamy problemy – zauważa ks. Zbigniew Szostak.

Uloterapia włączona ma zostać do programu leczenia traumy powypadkowej, który od kilku lat jest realizowany w Zabawie. Ukojenie i wsparcie znajdują tu osoby, które straciły w wypadkach najbliższych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto