Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tarnowski nie godzi się na unieważnienie rezolucji anty-LGBT. Starostwo złożyło kasację na wyrok krakowskiego sądu

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
"Rezolucja w sprawie powstrzymania ideologii „LGBT” powiatu tarnowskiego została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Starostwo składa skargę kasacyjną do NSA
"Rezolucja w sprawie powstrzymania ideologii „LGBT” powiatu tarnowskiego została uchylona przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Starostwo składa skargę kasacyjną do NSA archiwum Artur Gawle
Starostwo Powiatowe w Tarnowie złożyło skargę kasacyjną na decyzję Sądu Administracyjnego w Krakowie unieważniającą rezolucję anty-LGBT. Zdaniem starosty tarnowskiego przyjęta w 2019 roku uchwała nikogo nie dyskryminuje i jego zdaniem sąd powinien utrzymać ją w mocy.

FLESZ - Polacy pomagają uchodźcom

od 16 lat

Gdy inne samorządy wycofują się z podjętych wcześniej rezolucji anty-LGBT, powiat tarnowski nie daje za wygraną i po unieważnieniu przez Sąd Administracyjny w Krakowie uchwały przyjętej przez radnych z powiatu tarnowskiego, zamierza walczyć o utrzymanie jej w mocy. Skierowana została już w tej sprawie skarga kasacyjna do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Starosta tarnowski liczy, że sąd tym razem wyda korzystny dla niego werdykt.

- Nie składamy broni, bo uważamy, że możemy się wypowiadać jako rada w kwestiach moralnych i etycznych. Rezolucja jest wyrażeniem pewnej opinii i postawy, a nie jest aktem prawnym, który miałby kogokolwiek dyskryminować - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Roman Łucarz, starosta tarnowski.

Różne decyzje sądów w sprawie rezolucji anty-LGBT powiatu tarnowskiego

"Rezolucja w sprawie powstrzymania ideologii „LGBT” przez wspólnotę samorządową" została przez powiat tarnowski przyjęta 30 kwietnia 2019 roku. Od początku wzbudzała wiele kontrowersji wśród osób związanych ze środowiskiem LGBT. O jej wycofanie i przeprosiny starosty tarnowskiego wnioskowała m.in. Młodzieżowa Rada Miejska w Tarnowie. Kilka miesięcy później biuro Rzecznika Praw Obywatelskich zaskarżyło rezolucję, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności - wobec, jak stwierdzono - sprzeczności z Konstytucją oraz Konwencją o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności.

WSA skargi odrzucił, ale Naczelny Sąd Administracyjny postanowienia uchylił i odesłał z powrotem do sądu pierwszej instancji. W międzyczasie do rozprawy dołączyły organizacje LGBT. 10 stycznia tego roku WSA w Krakowie uchylił w całości podjętą w 2019 uchwałę przez radnych powiatu tarnowskiego.

Starosta tarnowski nie zamierzał się z tym pogodzić i postanowił skierować skargę kasacyjną do NSA. Potrzebował do tego zgody radnych, którzy przychylili się do jego wniosku.

"Jezus traktuje wszystkich jednakowo"

Decyzja nie zapadła jednak jednomyślnie. Za złożeniem skargi kasacyjnej głosował w komplecie 18-osobowy klub radnych PiS. Przeciw było jedenastu rajców opozycyjnych z PSL i niezależnych.

- Jestem zasmucony, że koledzy z klubów opozycyjnych głosowali przeciw. Przecież też się utożsamiają z wiarą katolicką, odwołują się do tradycyjnych wartości, a gdy przychodzi stanąć w obronie moralności, to nie potrafili z nami zagłosować - komentuje starosta Łucarz.

Radni, którzy głosowali przeciwko skardze kasacyjnej, podkreślają że kierowali się właśnie wartościami wiary chrześcijańskiej.

- Jesteśmy chrześcijanami, katolikami i uważamy, że nie można nikogo dyskryminować za jego płciowość, czy seksualność. Przecież Pan Jezus wszystkich traktuje jednakowo. Warto też dodać, że przez tą rezolucję powiat wizerunkowo dużo traci - zaznacza Marek Podraza, niezależny radny powiatu tarnowskiego.

Przedstawiciele środowisk LGBT, które skarżyły uchwałę, przyznają, że są zaniepokojeni postawą władz powiatu tarnowskiego

- Mimo wszystko staramy się przeciwdziałać głosowi powiatu i aktywizować Tarnów i region, aby było to miejsce otwarte i dostępne dla każdego - mówi Artur Sendyka ze Stowarzyszenia "Tęczowy Tarnów".

Bronimy ponadczasowych wartości!

W ostatnim czasie z podobnych rezolucji wycofały się m.in. samorządy Województwa Małopolskiego oraz Tuchowa. Chodziło głównie o to, aby nie stracić dotacji unijnych z powodu kontrowersyjnych uchwał. Powiat tarnowski, na taki krok, prawdopodobnie się nie zdecyduje.

- Nie mamy najmniejszego zamiaru sami wycofywać się z tej rezolucji. Bronimy tego co jest dla nas najważniejsze: Boga i wartości, które są ponadczasowe, uniwersalne i niezaprzeczalne - przekonuje Roman Łucarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto