Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tarnowski. Historia „Bożego wariata”, czyli historia ojca Jana Góry przeniesiona na ekran

Redakcja
Archiwum
W najbliższą sobotę, 21 grudnia, na antenie TVP 1 będzie miała miejsce premiera filmu dokumentalnego „Boży wariat”. Bohaterem obrazu jest zmarły w 2015 roku charyzmatyczny dominikanin, ojciec Jan Góra.

FLESZ:Zakaz
handlu w niedzielę. Zmiany rządu wstrzymane

Zdjęcia do filmu zaczęto kręci na początku lipca ubiegłego roku. Autorem scenariusza oraz reżyserem była Athena Sawidis. Współpracował z nią Krzysztof Grabowski, znany między innymi z produkcji „Ojca Mateusza”, serialu „Wojna i pokój” oraz filmu o Janie Pawle II, w którym główną rolę zagrał Jon Voight.

Część ujęć była kręcona w powiecie tarnowskim, dokładnie zaś w okolicach Zakliczyna, Paleśnicy, gdzie proboszczem był wujek o. Jana Góry oraz na Jamnej. Tamtejszy ośrodek duszpasterski to - obok spotkań młodzieży na Lednicy - największe dzieło życia dominikanina.

- Ekipa filmowa była u nas na pewno dwa razy. Spędzili tu ponad tydzień – mówi burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.

Patronką sanktuarium na Jamnej, które początki datują się od 1992 roku, jest Matka Boża Niezawodnej Nadziei. Jej wizerunek, ukoronował na Placu Świętego Piotra Jan Paweł II. A kościół, który stoi na jamneńskim wzgórzu jest pamiątką „nalotu papieża – Polaka” w 1999 roku. Wówczas nad ośrodkiem akademickim, zwanym „Respublica Dominicana” kilkakrotnie przeleciał papieski helikopter, z którego pokładu zrzucono różańce.

Na pamiątkę tego wydarzenia o. Jan Góra utworzył specjalną izbę, w której gromadził pamiątki z licznych audiencji, których udzielił mu Jan Paweł II. Druga izba pamięci poświęcona jest urodzonemu w Tarnowie pisarzowi - Romanowi Brandstaetterowi, który był przyjacielem dominikanina.

„Boży wariat” nie jest jedyną produkcją telewizyjną poświęconą ojcowi Janowi Górze. Jeszcze za życia, w 2007 roku, był on bohaterem fabularyzowanego spektaklu Teatru Telewizji, zatytułowanego „Góra Góry”. W rolę zakonnika wcielił się wówczas Krzysztof Globisz a w obsadzie znaleźli się między innymi Anna Cieślak, Karolina Gorczyca, Edward Linde-Lubaszenko oraz tarnowska aktorka Matylda Baczyńska.

Film kosztował prawie 600 tys. zł. Otrzymał dofinansowanie z Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej. Finansowo produkcję wsparło województwo małopolskie, miast i gmina Zakliczyn oraz powiat tarnowski. O. Jan Góra był honorowym obywatelem Zakliczyna. Tytuł ten otrzymał w 1997 roku. Identyczne wyróżnienie w 2009 przyznał mu powiat tarnowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Powiat tarnowski. Historia „Bożego wariata”, czyli historia ojca Jana Góry przeniesiona na ekran - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto