Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tarnowski. Drzewa będą upamiętniać kosmonautę - Mirosława Hermaszewskiego. Przy obserwatorium w Rzepienniku powstał jedyny taki las

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Wokół obserwatorium w Rzepienniku Biskupim posadzono w sumie 126  drzew dla upamiętnienia Mirosława Hermaszewskiego. W akcji wzięli udział m.in. studenci - uczestnicy zakończonej właśnie kolejnej symulacyjnej misji kosmicznej
Wokół obserwatorium w Rzepienniku Biskupim posadzono w sumie 126 drzew dla upamiętnienia Mirosława Hermaszewskiego. W akcji wzięli udział m.in. studenci - uczestnicy zakończonej właśnie kolejnej symulacyjnej misji kosmicznej Paweł Chwał
Dęby, buki, sosny, jodły i graby zasadzono w piątek (17 marca) wokół Obserwatorium Astronomicznego Królowej Jadwigi w Rzepienniku Biskupim (powiat tarnowski). W ten sposób powstał mały las, który upamiętniać ma zmarłego w ubiegłym roku Mirosława Hermaszewskiego – jedynego jak dotąd polskiego kosmonautę.

Obserwatorium w Rzepienniku Biskupim - wyjątkowe miejsce na śródleśnej polanie

Wokół obserwatorium przybyło w sumie 126 drzew. Ich liczba nie jest przypadkowa. Tyle okrążeń wokół Ziemi wykonał bowiem podczas lotu w kosmos – w 1978 roku Mirosław Hermaszewski. Generał kilkukrotnie gościł w obserwatorium w Rzepienniku Biskupim. Powstało ono z inicjatywy Magdaleny i Bogdana Wszołków na śródleśnej polanie, w miejscu oddalonym od miejskiej zabudowy, dzięki czemu są tutaj bardzo dobre warunki do obserwacji nieba. Ułatwiają ją m.in. specjalne kopuły do teleskopów optycznych. Swoją aparaturę zainstalowały tutaj również Europejska Agencja Kosmiczna oraz Polska Agencja Kosmiczna (POLSA).

W Rzepienniku powstała także analogowa misja kosmiczna. Studenci z różnych krajów świata biorą udział w symulacjach misji księżycowych, żyjąc przez siedem dni w całkowitej izolacji od świata zewnętrznego i wykonując przydzielone im zadania, podobne do tych, jakie mają członkowie prawdziwych misji. W piątek (17 marca) zakończyła się już 58. tego typu misja symulacyjna w habitacie w Rzepienniku i to m.in. jej uczestnicy, w tym studenci z Centrum Technologii Kosmicznych krakowskiej AGH, wzięli łopaty w ręce i poszli z sadzonkami w las. Jedno z drzew zasadzono w imieniu Sławosza Uznańskiego - wybranego w 2022 roku polskiego astronauty rezerwowego w ESA.

- Dla ludzi, którzy chcą lecieć w kosmos, takie wydarzenie pokazuje realne połączenie pomiędzy przeszłością, a przyszłością. Fakt, że drzewa sadzą dzisiaj analogowi astronauci studenci polskiej uczelni, jest pewnego rodzaju wyrazem hołdu dla dokonań polskiego kosmonauty – mówi dr Agata Kołodziejczyk, dyrektor naukowy Analog Astronaut Training Centre.

Jest już szlak Gagarina, teraz powstał las imieniem Hermaszewskiego

Dwa lata temu wokół obserwatorium wytyczony został nowy szlak edukacyjny, dzięki któremu można poznać historię pierwszego lotu w kosmos, który odbył Jurij Gagarin. Teraz w nietypowy sposób upamiętniono pierwszego polskiego kosmonautę.

- My mamy się czym chwalić. Hermaszewski to był 89 człowiek w kosmosie, który poleciał tam, bo na to zasługiwała cała Polska, a nie że był to „akt łaski”. Myśmy naukowo byli na tyle ważni dla programu Interkosmos, że trzeba było go wziąć. Hermaszewski poleciał, aby realizować program naukowy – tłumaczy Bogdan Wszołek.

Odbudowa Ukrainy to szansa dla polskich firm

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto