Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tarnowski. Biała już nie będzie tak groźna. System wcześniej wyśle ostrzeżenie przed powodzią. Pomoże w tym radar meteorologiczny

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Radar meteorologiczny stanął w najwyższym punkcie powiatu tarnowskiego, w sąsiedztwie Białej. Skanuje chmury w promieniu ok. 70 kilometrów
Radar meteorologiczny stanął w najwyższym punkcie powiatu tarnowskiego, w sąsiedztwie Białej. Skanuje chmury w promieniu ok. 70 kilometrów Starostwo Powiatowe w Tarnowie
W powiecie tarnowskim uruchomiono najnowocześniejszy w kraju Lokalny System Ostrzegania Przeciwpowodziowego. Dzięki niemu mieszkańcy, których domy znajdują się przy Białej, będą mogli odpowiednio wcześnie zostać ostrzeżeni o wielkiej wodzie. Jednym z kluczowych elementów systemu jest radar meteorologiczny, który stanął na wzniesieniu w Falkowej koło Ciężkowic.

FLESZ - Koniec boomu na panele słoneczne?

od 16 lat

Deszczomierze i stacje pomiarowe na Białej

Mając w pamięci katastrofalną powódź z 2010 roku na Białej, powiat tarnowski dziesięć lat temu zainicjował prace nad stworzeniem własnego systemu ostrzegania przeciwpowodziowego.

Dzięki współpracy z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego opracowany został najpierw pilotażowy w kraju program komputerowy. Bazując m.in. na danych dotyczących wielkości opadów i szczegółowych mapach geodezyjnych doliny Białej oraz przekroju samej rzeki, jest on w stanie błyskawicznie przeliczyć i pokazać wirtualnie na ekranie komputera skalę potencjalnego zagrożenia. Informacje na temat tego, jak dużo wody w danym miejscu spadło dostarczają zamontowane w 21 miejscach deszczomierze. Te rozmieszczone są w całej zlewni Białej, również przy jej dopływach, w tym największych, czyli Kąśniance, Szwedce czy Wątoku. Dodatkowo przekazywane są dane ze stacji pomiarowych poziomu wody w Białej, które rozmieszczone są od Bobowej, aż po Tarnów.

Dopełnieniem systemu jest nowoczesny radar meteorologiczny, który stanął w Falkowej na wzniesieniu o wysokości ponad 400 metrów. Z jego dobrodziejstwa skorzystają nie tylko mieszkańcy powiatu tarnowskiego, ale również nowosądeckiego i gorlickiego, przez które również płynie Biała.

- Dotąd mogliśmy korzystać z pomiarów udostępnianych przez radary ogólnopolskie, które niestety położone są daleko od nas i nie dają tak dokładnych danych jak radar, który znajduje się na miejscu. Ten z Falkowej ma zasięg około 70 kilometrów. Pomiarów dokonuje co minutę, a to w przypadku tak zwanych powodzi błyskawicznych czy opadów nawalnych – gwałtownych i zwykle krótkotrwałych jest niezwykle istotne. Ponieważ dzięki temu system może szybciej przeliczyć ilość deszczu, który w danym miejscu spadnie i w razie czego szybciej wysłać ostrzeżenie o tym, że koryto nie pomieści takiej ilości wody i grozi nam powódź – tłumaczy Wiesław Gadziała, dyrektor Wydziału Rozwoju w tarnowskim starostwie.

System wyśle ostrzeżenie o groźbie powodzi

Każdy może już wejść na stronę lsopbiala.pl i wybrać sposób, w jaki chce otrzymywać komunikaty z ostrzeżeniami - czy przez sms czy w formie e-maila. Te będą wysyłane automatycznie do wszystkich subskrybentów, którzy wyrażą taką wolę. W przypadku wielkiej fali płynącej na Białej takie ostrzeżenie mówiące o tym, że rzeka może wystąpić z brzegów dotrze do zainteresowanych 4 godziny wcześniej, a w przypadku powodzi błyskawicznej, związanej z bardzo gwałtownym, lokalnym opadem od pół godziny do godziny wcześniej.

- Z żywiołem trudno wygrać. My powodzi nie zatrzymamy i całkowicie nie wyeliminujemy, ale możemy przeciwdziałać jej skutkom, jeśli odpowiednio wcześniej się na nią przygotujemy – tłumaczy Wiesław Gadziała.

Radar może być wykorzystywany nie tylko dla zlewni Białej, ale również ostrzegać osoby, których domy znajdują się przy innych rzekach w regionie, m.in. Dunajcu, Uszwicy czy Wisłoki. Starostwo tarnowskie zwróciło się już z taką propozycją do władz sąsiednich powiatów: brzeskiego i jasielskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto