Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat bocheński. Strażacy z OSP poproszeni o zbieranie podpisów pod ustawą w obronie chrześcijan. Są zarzuty o upolitycznienie służby

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Tomasz Całka jest działaczem Solidarnej Polski, w latach 2006-2014 był wicestarostą bocheńskim, a obecnie jest wiceprezesem Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i prezesem zarządu powiatowego OSP w powiecie bocheńskim
Tomasz Całka jest działaczem Solidarnej Polski, w latach 2006-2014 był wicestarostą bocheńskim, a obecnie jest wiceprezesem Tarnowskiej Agencji Rozwoju Regionalnego i prezesem zarządu powiatowego OSP w powiecie bocheńskim arch. Paulina Korbut
Prezes Zarządu OSP w powiecie bocheńskim Tomasz Całka poprosił druhów o zbieranie podpisów pod projektem ustawy w obronie chrześcijan autorstwa Solidarnej Polski. Jego inicjatywa wzbudziła kontrowersje.

Liczący 9 stron projekt nowelizacji Kodeksu Karnego datowany jest na 24 czerwca. Powstał w środowisku Solidarnej Polski. Zgodnie z zamysłem jego autorów, stanowi on „odpowiedź na przypadki ataków na kościoły i agresji wobec chrześcijan” i zawiera „silniejszą ochronę konstytucyjnej zasady wolności sumienia i wyznania”.

Jako przesłanki wskazano liczne akty skierowane przeciwko katolikom. „Parodiowanie Bożego Ciała podczas „marszu równości” w Gdańsku, zniszczenie drzwi zabytkowego kościoła św. Augustyna w Warszawie, profanacje pomników św. Jana Pawła II, wulgarne napisy na murach i drzwiach kościołów, zakłócanie mszy świętych, zbezczeszczenie obrazu Matki Bożej, niszczenie przydrożnych kapliczek, pomazanie krzyża na Giewoncie” - czytamy w broszurze informacyjnej Solidarnej Polski na temat projektu.

- Celem jest zobiektywizowanie przesłanek wyczerpujących popełnienie czynu zabronionego. Wobec osoby zakłócającej nabożeństwo nie trzeba będzie już udowadniać, że czyniła to „złośliwie” - wyjaśnia "Gazecie Krakowskiej" poseł Piotr Sak z Solidarnej Polski.

Druga zmiana dotyczy obrazy uczuć religijnych. W obecnym stanie prawnym ściganie za to przestępstwo jest możliwe po znalezieniu osoby lub osób, które poczuły się urażone czyimś zachowaniem. Po zmianie przepisów ściganie nie będzie już uzależnione od indywidualnego odczucia wiernych.

- Nowy przepis jasno określi rodzaje karalnych czynów, m.in. lżenie i wyszydzanie kościoła, znieważanie przedmiotu czci religijnej. Przestępstwem będzie również publiczne lżenie lub wyszydzanie dogmatów lub obrzędów kościoła - dodaje poseł Sak.

Zdaniem działaczy Solidarnej Polski, składanie gotowego projektu ustawy do Sejmu, bez wcześniejszego poznania opinii publicznej w jego sprawie byłoby niewłaściwe, dlatego zarejestrowali komitet ustawodawczy „W obronie chrześcijan i ludzi wierzących” i rozpoczęli 1 lipca akcję zbierania podpisów. Celem jest zebranie do końca września co najmniej 100 tys. głosów poparcia.

Działacze Solidarnej Polski rozsyłają blankiety list poparcia oraz projekt uchwały do rożnych środowisk. Tomasz Całka, prezes zarządu OSP w powiecie bocheńskim, a zarazem działacz Solidarnej Polski przesłał je do jednostek OSP. - Ten projekt dotyczy zmian ważnych dla każdego, kto wyznaje jakąkolwiek religię. Poprosiłem o pomoc i kto chce, może się pod nim podpisać, tym bardziej że motto strażackie to „Bóg, Honor Ojczyzna” - tłumaczy nam Całka.

Strażacy mają jednak mieszane uczucia.

- Straż pożarna jest apolityczna i nie powinna się mieszać w politykę. Jesteśmy służbą działającą na rzecz mieszkańców, mamy dużo pracy pod kątem ratowania życia i zdrowia ludzkiego i na tym się skupiamy. Polityka powinna być na boku - uważa Krzysztof Rachwał, prezes OSP Poręba Spytkowska.

Słów krytyki nie szczędzi Ludwik Węgrzyn, był prezes zarządu OSP w powiecie bocheńskim.

- W naszym kraju każdy może zbierać podpisy, natomiast jeśli ktoś się powołuje na jakąś organizację, to są pewne reguły. Związek powiatowy OSP ma inne cele niż robienie jakichkolwiek krucjat - uważa. Przypomina, że strażacy są apolityczni i niezależnie od systemu politycznego w Polsce, praktykują, czego przejawem są chociażby warty przy Grobie Pańskim w Wielkim Tygodniu.

Na nasze pytanie o angażowanie strażaków w zbieranie podpisów poseł Sak odpowiada. - Inicjatorzy akcji zwracają się i docierają do wielu środowisk, grup i organizacji społecznych. To, czy osoby czy organizacje włączą się w proces zbierania podpisów, pozostaje w sferze indywidualnych decyzji i woli angażowania się w akcję.

Po opisaniu sprawy w jednym z serwisów lokalnych, fala krytyki dotknęła Tomasza Całkę.

- Nie jest to jakiś przymus, a robienie z tego politycznego zamieszkania uważam za niestosowne. Gdybym wiedział, że moja prośba wywoła takie skutki, nie wysyłałbym jej - mówi.

Nie jest jednak sam, bo zwolennikiem pomysłu jest Mirosław Siudak, strażak OSP Ispina z 14-letnim stażem.

- Popieram zbieranie podpisów wśród strażaków, rozpropagowałbym to również w szerszym gronie. Koncepcja zaostrzenia kodeksu karnego jest słuszna, widzimy co się dzieje wokół nas. Nasilają się ataki na wiarę katolicką, czego przejawem było rok temu zniszczenie zabytkowej figurki Matki Bożej na Uzborni, dochodzi w naszym kraju do profanacji Najświętszego Sakramentu. Dlatego nie widzę tu jakichś zdrożnych celów ani zmuszania kogokolwiek do czegokolwiek - mówi druh od 6 lat zasiadający również w zarządzie powiatowym ZOSP (obecnie jako wiceprezes).

Wśród opozycji słychać, że projekt Solidarnej Polski stanowi próbę zbadania poparcia, jakim ugrupowanie Zbigniewa Ziobry cieszy się obecnie w społeczeństwie.

- Opozycja znana jest z tego, że wszystko krytykuje. Ten projekt ustawy jest potrzebny, bo potrzebne jest wzmocnienie ochrony wolności religijnej. Dotyczy ona nie tylko Kościoła katolickiego, ale i innych zarejestrowanych w Polsce kościołów - kwituje poseł Piotr Sak.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto