Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad dwa i pół tysiąca wniosków w Tarnowie o dodatek węglowy. Wypłata świadczenia powinna ruszyć w najbliższych dniach

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Największe zainteresowanie dodatkiem węglowym było w pierwszych dniach od rozpoczęcia naboru wniosków
Największe zainteresowanie dodatkiem węglowym było w pierwszych dniach od rozpoczęcia naboru wniosków Archiwum Polskapress
Tarnowianie tłumnie ruszyli po dodatek węglowy. Wnioski o świadczenia złożyło już ponad 2500 właścicieli domów i mieszkań, ogrzewanych węglem. Ich wypłata powinna rozpocząć się niebawem.

Zainteresowanie dodatkiem węglowym w Tarnowie

Nabór wniosków o dodatek węglowy rozpoczął się miesiąc temu. W pierwszych dniach, do okienek w Centrum Usług Społecznych przy ul. Brodzińskiego, gdzie przyjmowane są wnioski ustawiały się długie kolejki.

- Obecnie wpływa ich kilka, góra kilkanaście na dzień i widać wyraźnie, że liczba osób, które mogą się o niego ubiegać powoli się wyczerpuje – zauważa Dorota Krakowska, dyrektor CUS.

Pokrywa się z ona danymi, zawartymi w ankietach o emisyjności budynków, którą mieszkańcy zobligowani byli złożyć do końca czerwca. Wynika z nich, że w mieście ok. 3000 budynków jest jeszcze ogrzewanych węglem.

Tarnów w tym roku nie kupi węgla najuboższym

Miasto w poprzednich latach kupowało węgiel na zimę najuboższym mieszkańcom. Co roku takim wsparciem objętych było ok. 500 rodzin. - Przeznaczaliśmy na to około 500 tysięcy złotych. Teraz musielibyśmy wydać co najmniej 1,5 miliona złotych – wylicza Dorota Krakowska.

Tłumaczy, że na taki wydatek miasto w obecnej sytuacji nie może sobie pozwolić, a osoby, które dotąd korzystały z pomocy miasta w zakupie węgla teraz będą mogły przeznaczyć na to pieniądze z rządowego dodatku. Pracownicy CUS pomagają wypełniać wnioski o świadczenie, odwiedzając w tym celu wiele osób w ich miejscu zamieszkania.

Pieniądze na wypłatę tzw. dodatków węglowych wpłynęły na konto Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie w środę (21 września). Zostały już przekazane na konta samorządów. Na rachunki 181 gmin trafiła kwota ponad 821mln zł.

– Po otrzymaniu środków z Ministerstwa Klimatu i Środowiska natychmiast przelaliśmy je na konta samorządów. Apeluję, aby urzędy miast i gmin sprawnie przeprowadziły weryfikację złożonych wniosków i niezwłocznie przekazywały pieniądze mieszkańcom. Małopolanie ubiegający się o dodatek węglowy mogą spodziewać się w najbliższym czasie wypłat na swoje konta – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Aby było to możliwe, tarnowscy radni muszą wpierw zdecydować o wprowadzeniu dodatkowych środków do budżetu. W tym celu niezwłocznie zwołana ma zostać sesja nadzwyczajna.

Zgodnie z nowelizacją ustawy, gminy będą miały do dwóch miesięcy na wypłatę, przy czym wnioski złożone po 30 października wypłacane będą do 30 grudnia 2022 roku.

Do kiedy można starać się o dodatek węglowy?

Dodatek węglowy w wysokości 3000 zł przysługuje gospodarstwom domowym, których głównym źródłem ogrzewania jest kocioł na paliwo stałe, kominek, tzw. koza, ogrzewacz powietrza, trzon kuchenny, piecokuchnia, kuchnia węglowa lub piec kaflowy na paliwo stałe – zasilane węglem kamiennym, brykietem lub peletem, zawierającymi co najmniej 85 proc. węgla kamiennego. Takie źródło ogrzewania musi być wpisane lub zgłoszone do centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Wniosek należy złożyć nie później niż do 30 listopada 2022 roku. Wnioski o wypłatę dodatku węglowego złożone po tym terminie nie będą rozpatrywane.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto