Krzysztof Kawa
Mecz Polska - Serbia w eliminacjach ME U-19 w Rącznej
Mecz Polska - Serbia w eliminacjach ME U-19 w Rącznej Anna Kaczmarz
W Krakowie i Rącznej zakończył się turniej eliminacyjny do finałów mistrzostw Europy U-19. Reprezentacja Polski w ostatnim meczu zremisowała z Serbią 2:2 i wobec remisu w spotkaniu Łotwa – Izrael 1:1 wywalczyła awans. Decydującego gola zdobył tuż przed końcem spotkania w ośrodku Cracovii Wiktor Matyjewicz, były piłkarz Unii Tarnów, który obecnie występuje w zespole młodzieżowym Hellas Werona.

Gol dla Łotwy, który padł po pół godzinie gry w trwającym równolegle meczu z Izraelem na stadionie Garbarni, był korzystny dla reprezentantów Polski, ale chyba zbyt ich rozluźnił, bo chwilę po tej informacji Serbia wywalczyła "jedenastkę".

W 31. minucie Kozubal wpadł rozpędzony w Milosevicia i powalił go w polu karnym. Rzut karny wykorzystał Petković i sprawy zaczęły się komplikować.

Biało-Czerwoni niezbyt efektownie weszli w mecz, ale później stworzyli kilka dobrych akcji. Po jednej z nich tuż przed polem karnym został sfaulowany Urbański i sam podszedł do piłki, by wymierzyć sprawiedliwość. Jego strzał był jednak wybitnie nieudany. Kilka minut później Pieńko skierował piłkę do siatki, ale był na spalonym.

Kolejny rzut wolny także nie przyniósł powodzenia, choć Polacy reklamowali u sędziego rękę w polu karnym jednego z rywali. Zawody w Rącznej prowadził John Brooks, sędzia Premier League, który w lutym został odsunięty od dwóch hitowych spotkań po dużym błędzie, jaki popełnił, nie uznając prawidłowo zdobytej bramki drużynie Brighton w meczu z Crystal Palace.

Kilka minut później Brooks nie zawahał się ukarać drugą żółtą, a w konsekwencji czerwoną kartką Petkovicia za ostry faul na Urbańskim. Od 43. minuty Polacy grali więc z przewagą jednego zawodnika. Co więcej, chwilę później Izrael wyrównał w spotkaniu z Łotwą, co było okolicznością bardzo korzystną dla ekipy Marcina Brosza.

Serbowie mieli wielkie problemy personalne, aż pięciu zawodników było zawieszonych za kartki, trzech innych miało kontuzje. W efekcie na ławce rezerwowych rywali usiadło tylko trzech graczy. Mimo tych okoliczności to Serbowie długo dyktowali warunki w meczu z Polską, nawet wtedy, gdy grali w dziesiątkę. Świadczy o tym nie tylko drugi gol, zdobyty przez Mimovicia, który ograł w polu karnym Matysika, ale i kolejna stuprocentowa okazja, której nie wykorzystał Petković.

Z każdą minutą goście mieli jednak coraz mniej sił i Polacy uwierzyli, że można odrobić straty. W 77. minucie akcja Muchy i Strzałka zakończyła się wepchnięciem piłki do własnej bramki przez Simicia i awans do turnieju na Malcie znów stał się realny.

Ostatecznie dał go Biało-Czerwonym gol Matyjewicza, który skierował piłkę do siatki głową po podaniu Lewickiego.

Polacy zdobyli w trzech meczach 5 punktów (bramki 6:3), Izrael także zyskał 5, ale miał gorszy bilans bramek (5:3), Serbia zakończyła turniej z 4 punktami (4:5), a Łotwa z 1 punktem (1:5). W turnieju finałowym Biało-Czerwoni zagrają po raz pierwszy. Turniej Euro 2023 odbędzie się od 3 do 16 lipca.

Eliminacje Euro U-19. Polska - Serbia 2:2 (0:1)
Bramki:0:1 Petković 32, 0:2 Mimović 59, 1:2 Simić 77 samob., 2:2 Matyjewicz 89.
Polska: Zych - Drapiński, Matysik, Kozubal (46 Pitan), Bugaj (46 Strzałek) - Urbański, Brzozowski (67 Lewicki), Oyedele, Matyjewicz (85 Marques) - Majchrzak (67 Mucha), Pieńko.
Sędziował: John Brooks (Anglia). Żółte kartki: Matyjewicz – Jevremović, Petković, Miladinović, Mijatović, Durdević.
Czerwona kartka: Petković [43].
Komplet wyników w grupie F eliminacji ME U-19: Serbia - Łotwa 1:0, Izrael - Polska 1:1, Serbia - Izrael 1:3, Polska - Łotwa 3:0, Polska - Serbia 2:2, Łotwa - Izarel 1:1. Awans: Polska.