Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska armia zbroi się w Tarnowie. Zakłady Mechaniczne finalizują duże kontrakty na dostawę karabinów oraz systemów rakietowo-artyleryjskich

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Tarnowskie Zakłady Mechaniczne dostarczą do polskiej armii 50 sztuk karabinów wyborowych BOR. Spóła finalizuje także kontrakty na dostawę karabinów maszynowych UKM i zestawów "Pilica".
Tarnowskie Zakłady Mechaniczne dostarczą do polskiej armii 50 sztuk karabinów wyborowych BOR. Spóła finalizuje także kontrakty na dostawę karabinów maszynowych UKM i zestawów "Pilica". ZM Tarnów
Zakłady Mechaniczne stają się ważnym dostawcą uzbrojenia dla polskiej armii. W ostatnich dniach tarnowska spółka podpisała kontrakt warty blisko 3 mln zł na dostawę karabinów wyborowych BOR. Na etapie finalizacji jest też umowa na zakup karabinów maszynowym UKM, a przede wszystkim produkcję ponad 20 zestawów systemu rakietowo-artyleryjskich "Pilica".

Wojna na Ukrainie i zagrożenie ze strony Rosji sprawiło, że polski rząd zaczął inwestować w modernizację wojska. Uzbrojenie kupowane jest nie tylko w USA czy Korei Południowej. Kontrakty otrzymuje też polska zbrojeniówka, a rośnie znaczenie Zakładów Mechanicznych w Tarnowie.

- Obecnie nie ma żadnego strategicznego projektu jeśli chodzi o modernizację polskiej armii, w której nie uczestniczyłyby Zakłady Mechaniczne w Tarnowie. Można by, chociaż wymienić system przeciwlotniczy "Narew" czy wozy bojowe "Borsuk", które uzbrojone będą w nasze karabiny - podkreśla Henryk Łabędź, prezes Zakładów Mechanicznych w Tarnowie.

Wart kilka miliardów złotych kontrakt da impuls rozwojowy firmie z Tarnowa

W ostatnich dniach spółka z Tarnowa podpisała z Agencją Uzbrojenia umowę na dostarczenie partii karabinów wyborowych BOR 7,62. Kontrakt obejmuje 50 sztuk broni, które mają trafić do polskich żołnierzy w ciągu dwóch lat. Zakłady Mechaniczne zainkasują za to 2,9 mln złotych. Wkrótce zakończyć się mają także negocjacje na dostawę karabinów maszynowych UKM, które są jednym z flagowych produktów tarnowskiej firmy.

Jednak kluczowy kontrakt, jaki jest przed Mechanicznymi to zestawy systemu rakietowo-artyleryjskiego "Pilica+". W sumie armia chce zamówić 22 zestawy o wartości nawet kilku miliardów złotych.

- W ramach tego kontraktu mowa jest o takich kwotach, jakich w naszej firmie jeszcze nie było - przyznaje prezes Łabędź.

To będzie impuls do rozwoju firmy. Spółka stara się o dofinansowanie z Ministerstwa Aktywów Państwowych na budowę nowej hali, a także zakup maszyn niezbędnych do produkcji uzbrojenia.

Uzbrojenie z Tarnowa sprawdza się na polu walki

Broń z Tarnowa wzmacnia nie tylko polską armię, ale też staje się coraz bardziej popularnym produktem eksportowym. Niemały wpływ na to ma wojna za naszą wschodnią granicą.

Zakłady Mechaniczne są bowiem także dostawcami uzbrojenia dla ukraińskich żołnierzy. Firma nie zdradza, jaka broń w i jakiej ilości trafia na Ukrainę, ale w sieci można znaleźć filmiki, na których ukraińscy żołnierze chwalą się granatnikami czy karabinami snajperskimi produkowanymi w Tarnowie.

- Nasze uzbrojenie sprawdza się na polu walki i teraz możemy skutecznie rywalizować na rynku zbrojeniowym z zagranicznymi firmami i już wygrywamy kontrakty nawet z amerykańskimi firmami - dodaje prezes ZMT.

W Tarnowie otwarto e Pracownię Aktywnego Korzystania z Technologii

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto