Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podwójne urodziny Ciężkowic - świętują rocznice nadania i odzyskania praw miejskich. Oto archiwalne zdjęcia turystycznej stolicy regionu!

OPRAC.:
Paweł Chwał
Paweł Chwał
Zachowały się archiwalne zdjęcia Ciężkowic i stare widokówki przedstawiające przede wszystkim Rynek i Skamieniałe Miasto
Zachowały się archiwalne zdjęcia Ciężkowic i stare widokówki przedstawiające przede wszystkim Rynek i Skamieniałe Miasto Archiwum - fotopolska.eu/widokowki.gorlice.pl
Podtarnowskie Ciężkowice świętują dwa ważne jubileusze w historii miejscowości. Mija właśnie 675 lat od lokacji miasta oraz 25 od przywrócenia utraconych przed wojną praw miejskich. Zobaczcie, jak kiedyś wyglądała turystyczna stolica regionu tarnowskiego: rynek z ratuszem i okalającymi go domami, górujący nad miastem kościół czy największa atrakcja Ciężkowic, czyli Skamieniałe Miasto. Archiwalne zdjęcia pochodzą ze strony fotopolska.eu a także zostały użyczone przez Sławomira Dziadzio – kolekcjonera, który udostępnia swoje zbiory wraz z dokładnym opisem na stronie www.widokowki.gorlice.pl

Wojowie Cieszki dali nazwę Ciężkowicom?

Według legendy założycielem Ciężkowic był Cieszko, stryj Mieszka I, który wędrując wraz ze swą drużyną przez Małopolskę zabłądził i natknął się na pewną krainę. Ziemie te spodobały się tak bardzo, że wielu z wojów osiedliło się tam, a na cześć swego wodza nazwali osadę Cieszkowicami.

Jakczytamy na stronie miasta i gminy Ciężkowice pierwsze udokumentowane wzmianki o osadzie Cecouczi - bo pod tą nazwą, w wielu źródłach kryje się osada - pochodzą z roku 1125, kiedy po raz pierwszy umieszczono ją w akcie legata Idziego z Tuskulum, z którego wynika, że wieś była własnością benedyktynów tynieckich. Potwierdzenie przynależności do dóbr opactwa tynieckiego stanowi także inny dokument dotyczący Ciężkowic - Bulla Papieża Grzegorza IX z 1229 roku.

W pierwszej połowie XIV wieku, z wioski klasztornej stały się Ciężkowice królewszczyzną, bowiem 29 lutego 1348 roku, w Krakowie, został wystawiony przez Króla Kazimierza III Wielkiego przywilej lokacyjny. Kilkadziesiąt lat później przywilej lokacyjny potwierdził Władysław Jagiełło, który przejeżdżał przez ciężkowicką ziemię na Ruś. Niestety, ciężkowickie dokumenty lokacyjne sprzed wieków nie dotrwały do naszych czasów.

W 1358 roku, także za panowania króla Kazimierza Wielkiego w Ciężkowicach został wybudowany kościół pod wezwaniem Św. Andrzeja. Ta data  wyznacza początek powstania ciężkowickiej parafii. Jednak już wcześniej istniał tu kościół, pod wezwaniem św. Krzyża, założony przez benedyktynów, który potem wyburzono.

Most na Białej podnosił rangę miejscowości

Przez Ciężkowice przebiegało wiele szlaków handlowych, prowadzących z Czech i Węgier do Krakowa. Handlowano tu głównie wyrobami tkackimi i rzemieślniczymi, solą oraz produktami rolniczymi. Sprowadzano węgierskie wina oraz konie. Dużym ułatwieniem dla kupców był most na rzece Białej, zbudowany przed 1556 rokiem. Miejscowość stała się więc szybko niekwestionowanym centrum wymiany handlowej, z prawem organizowania pięciu jarmarków w roku.

Od ćwierć wieku są z powrotem miastem

Status miasta Ciężkowice utraciły w 1934 roku, ale po 64 latach – z dniem 1 stycznia 1998 roku miejscowość z powrotem chlubi się prawami miejskimi. Uroczyste przekazanie ozdobnych łańcuchów dla burmistrza i przewodniczącego Rady Miejskiej oraz klucza do bram miasta odbyło się równo 25 lat temu – 28 lutego 1998 r. Insygnia władzy wręczył Janusz Tomaszewski - ówczesny wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji w rządzie Jerzego Buzka.

Podziemny Wawel jeszcze w tym roku!

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto