Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Planty Kolejowe w Tarnowie do rewitalizacji. Niewielki park w centrum miasta odstrasza, ale ma się stać wizytówką

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Planty Kolejowe wymagają pilnej rewitalizacji. To miejsce nie wygląda najlepiej
Planty Kolejowe wymagają pilnej rewitalizacji. To miejsce nie wygląda najlepiej Paweł Chwał
Tarnów przymierza się do rewitalizacji Plant Kolejowych – niewielkiego parku w centrum miasta, pomiędzy ulicą Krakowską i dworcem PKP. W planach jest nie tylko pielęgnacja zieleni i przycinka drzew, ale również szereg innych prac, które mają poprawić wygląd tego niespecjalnie prezentującego się obecnie miejsca.

Planty mogłyby być wizytówką Tarnowa, ale...

Planty dla turystów przyjeżdżających pociągiem do Tarnowa stanowią swoistą bramę, przez którą przechodzą, kiedy idą w kierunku Rynku czy najważniejszych zabytków. Niewielki park w tym momencie nie robi najlepszego wrażenia.

Poszatkowany poprowadzonymi od strony dworca i ul. Krakowskiej traktami, przy których gdzieniegdzie stoją leciwe już ławki, latarnie i kosze na śmieci prezentuje się nieciekawie. Uroku nie dodają mu również opuszczone i pobazgrane malunkami budynki i mur od strony Tarnovii.

- Tworzona jest dokumentacja projektowa. Dotyczy całego kompleksu: zieleń, alejki, ławki, oświetlenie, ogrodzenie, budowa nowej toalety wkomponowanej w przestrzeń. Dokumentacja będzie gotowa w drugim kwartale - wyjaśnia Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prasowy prezydenta Tarnowa.

Mówi się również o ulokowaniu na plantach placu zabaw dla dzieci.

Kiedy rozpoczną się prace?

Środki na realizację projektu miasto zamierza pozyskać z programów pomocowych, ukierunkowanych na wsparcie działań rewitalizacyjnych. Jeśli takich nie będzie, przebudowa plant wpisana ma zostać w planach budżetowych na 2024 rok.

Park ma swojego patrona

Planty są częścią, wpisanego do rejestru zabytków, zespołu urbanistycznego otoczenia tarnowskiego dworca kolejowego. Od 2004 rok noszą imię Józefa Jakubowskiego – prawnika, podróżnika, działacza społecznego, inicjatora założenia plant, twórcy Muzeum Miejskiego w Tarnowie. Cały park ma w sumie ponad 2 hektary powierzchni.

Reakcja rynku pracy na inflację

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto