Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Owocowa bessa na wsi

(mir)
Na tarnowskim Burku maliny cieszą się dużym powodzeniem.
Fot. Mirosław KOWALSKI
Na tarnowskim Burku maliny cieszą się dużym powodzeniem. Fot. Mirosław KOWALSKI
Takich niskich cen nie było od pięciu lat. Już dzisiaj rolnicy zapowiadają, że zlikwidują większość plantacji truskawek, malin i porzeczek w Tarnowskiem.

Takich niskich cen nie było od pięciu lat. Już dzisiaj rolnicy zapowiadają, że zlikwidują większość plantacji truskawek, malin i porzeczek w Tarnowskiem. Przed pięcioma laty za kilogram malin skupy płaciły 3,5 złotego, dzisiaj tylko dwa złote.

Od trzech tygodni do punktów skupu można dostarczać truskawki. W tym roku zainteresowanie nimi nie było jednak zbyt duże, stąd ceny oferowane przez firmy skupujące te owoce nie były wysokie. Cena kilograma nie przekracza w zasadzie 1,5 złotego. Zdecydowanie bardziej opłaca się rolnikom sprzedawać je indywidualnie. Zdecydowali się jednak na to tylko nieliczni, zazwyczaj ci, którzy mają spore plantacje.

- Mam prawie hektarową plantacją truskawek. W tym roku obrodziły nienajgorzej. Udało się mi ,opanować" kilkanaście sklepów, żona i dzieci sprzedają truskawki przy drodze Tarnów-Kraków, trochę handluję też na targach w Zakliczynie, Wojniczu - mówi Stanisław Gurgul z Dębna. - Gdybym odstawiał truskawki do punktu skupu musiałbym dołożyć do tego interesu, a tak zawsze coś zostanie.

Skupują owoce

Kilkadziesiąt punktów zajmuje się skupem owoców. Oferowane przez pośredników ceny są bardzo niskie. Za agrest można dostać zaledwie 95 groszy. Nieco droższa jest porzeczka czerwona, za kilogram można dostać około 1,2 do 1,5 złotego, zaś za kilogram porzeczek czarnych rolnik dostaje od 1,6 złotego (w tarnowskim ,Fritarze") do dwóch złotych w dębickim ,Igloofrucie".

- W tym roku skupujemy tylko porzeczki i maliny. Jesienią będziemy skupować jeszcze aronię. Nie sądzę, byśmy kupowali inne owoce, gdyż jest zbyt małe zainteresowanie odbiorców na wiśnie, czereśnie czy wyroby z agrestu - mówi Teresa Sołtys z tarnowskiego ,Fritaru".

Okazuje się, że żaden z tarnowskich punktów skupu nie jest zainteresowany wiśniami, czereśniami.

- Właściciele przetwórni owocowo-warzywnych narzekają, że w tym roku są one fatalnej jakości i nie są zaintersowani ich skupem - wyjaśnia Jolanta Wróbel z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Zgłobicach. - Firmy chcą skupować śliwy i aronię, ale ich cena nie jest jeszcze znana.
Najdrożej na tarnowskim

targowisku - Burku

Za kilogram czarnej porzeczki trzeba tutaj zapłacić trzy złote, tańsze są porzeczki czerwone. Za kilogram tego smakołyku sprzedawczynie żądają dwóch złotych. Można tutaj jeszcze kupić agrest, cena jest niezbyt wysoka 1,5 za kilogram. Na Burku oferowano też maliny i truskawki. Za kobiałkę (około2,5 kilograma) malin trzeba wydać około 10 złotych. Ostatnio podrożały też truskawki, wczoraj za kilogram tego owocu trzeba było zapłacić aż cztery złote. zaletą dla kupujących jest to, że większość cen jest umownych, stąd przy zakupie większej ilości można się targować.

Sezon ogórkowy

Na początku przyszłego tygodnia ruszy skup ogórków. Największe plantacje tych warzyw można spotkać na Powiślu Dąbrowskim, w okolicach Wadowic Górnych i Radomyśla Wielkiego (powiat mielecki) oraz na Bocheńszczyźnie. Nie udało się nam ustalić, ile w końcu rolnik dostanie za kilogram ogórków. Punkty skupu milczą.

- Zależy od ilości i jakości oferowanego towaru - usłyszałem w dąbrowskiej firmie zajmującej się przetwórstwem owoców i warzyw.

- Przed rokiem skupy płaciły zaledwie 30-40 groszy za kilogram. Jeśli ceny nie ,pójdą" w górę, to trzeba będzie zlikwidować plantacje - żali się Józef Szczeber z Zalipia.

O cenach decyduje jednakÉ rynek. Firmy zajmujące się prztwórstwem ogórków, płacą w zależności od tego ile danego towaru oferują rolnicy.

- Na razie płacimy po złotówce, ale sezon ogórkowy dopiero się zaczął. Nie umiem odpowiedzieć, po ile będziemy skupować ogórki w przyszłym tygodniu - usłyszałem w słuchawce w radgoskim TarSmaku.

Firma zapowiada, że skupi kilkaset ton ogórka, który po przerobieniu trafi na rynki krajowe i zagraniczne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto