Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiedla w Tarnowie dołożą do ogrzewania żłobków, przedszkoli i szkół? Miasto chce to zapisać w statutach rad osiedli

Paulina Marcinek-Kozioł
Paulina Marcinek-Kozioł
(23 września) prezydent Roman Ciepiela podpisał specjalne "oszczędnościowe" zarządzenie dla urzędników i szkół. Zgonie z nim  rekomendowane ustawienie temperatury dla biur oraz placówek oświatowych to 20 stopni Celsjusza
(23 września) prezydent Roman Ciepiela podpisał specjalne "oszczędnościowe" zarządzenie dla urzędników i szkół. Zgonie z nim rekomendowane ustawienie temperatury dla biur oraz placówek oświatowych to 20 stopni Celsjusza pixabay/ archiwum/zdjęcie ilustarcyjne
Tarnów w budżetach rad osiedlowych szuka pieniędzy na opłacenie rosnących rachunków za ogrzewanie żłobków, przedszkoli i szkół. Działacze osiedlowi są zaskoczeni pomysłem prezydenta Romana Ciepieli.

Rady Osiedla dołożą do ogrzewania w palcówkach edukacyjnych?

W tarnowskich placówkach oświatowych kaloryfery są ciepłe. Temperatura w salach lekcyjnych zgodnie z rekomendacjami magistratu oscyluje wokół 20 stopni Celsjusza.

- Przykręciliśmy termostaty, ale w klasach jest jak na razie ciepło. Boimy się natomiast co będzie, gdy nadejdą mrozy. Mam nadzieję, że nie będziemy uczyć się zdalnie, bo to byłby najgorszy z możliwych scenariuszy – mówi nam anonimowo dyrektor jednej z tarnowskich podstawówek.

Miasto w dobie szalejących cen ciepła (MPEC planuje czwartą podwyżkę w tym roku) szuka oszczędności. Najnowszy pomysł urzędników to dokładanie się rad osiedlowych do rachunków za ogrzewanie szkół, przedszkoli i żłobków. Według szacunkowych wyliczeń, wydatki na ten cel w placówkach mogą wzrosnąć rocznie nawet o kilka milionów złotych.

Osiedla w Tarnowie dysponują rocznie pulą ponad 4 mln zł (w zależności od wielkości osiedla to kwoty od kilkudziesięciu tys. zł do ponad pół mln zł).

- To jedynie propozycja i apel, a nie żadnej oblig. Chcemy, żeby radni zastanowili się nad tym w jaki sposób mogą pomóc placówkom oświatowym – mówi Bogumiła Porębska, zastępca prezydenta Tarnowa ds. edukacji i sportu

Radni osiedlowi zaskoczeni pomysłem prezydenta Tarnowa

Osiedlowi działacze są wyraźnie zaskoczeni. Większość podkreśla, że wydatki na rok przyszły zostały już rozplanowane i ogłoszone mieszkańcom. Wśród nich są też przedsięwzięcia dedykowane żłobkom, przedszkolom czy szkołom na terenie poszczególnych osiedli.

- Szkoda, że dowiadujemy się o wszystkim z mediów czy internetu, a nie na jakimś wspólnym spotkaniu z prezydentem. Tak naprawdę nie wiemy z czego moglibyśmy dołożyć, bo nasz budżet na przyszły rok jest i tak nieadekwatny do potrzeb osiedla – mówi Maciej Aleksander, przewodniczący Rady Osiedla Westerplatte.

Rozczarowania nie kryją radni z „Piaskówki”, którzy też już rozpisali przyszłoroczne wydatki.

- Jeśli zdecydujemy, że cały lub część budżetu przeznaczamy na ogrzewanie, to oczywiście ucieszą się z tego rodzice uczniów, a pozostali będą na nas wściekli, że nie realizujemy zaplanowanych inwestycji - podkreśla podkreśla Ryszard Nejman, przewodniczący Rady Osiedla Piaskówka. - Skoro pan prezydent uważa, że nie ma pieniędzy, to może zamrozić budżety osiedlowe, wziąć to "na klatę", a nie szantażować nas decyzjami, które powinny zależeć od niego.

O osiedlowych pieniądzach w Tarnowie zdecydują radni miejscy

Na chwilę obecną rady osiedli formalnie nie mogą dokładać się ogrzewania w palcówkach edukacyjnych. Wymagałoby to zmiany statutu rad osiedlowych. Właśnie w tym celu na czwartek (6 października) zwołano nadzwyczajną sesję rady miejskiej. Projekt uchwały o przeprowadzeniu konsultacji dotyczących zmian w statutach jest gotowy. Nie wiadomo jak zagłosują poszczególne kluby.

W obliczu horrendalnych podwyżek cen energii prezydent Tarnowa Roman Ciepiela przesłał w poniedziałek (3 października) pismo do premiera Mateusza Morawieckiego, w którym prosi o interwencję wobec - jak stwierdza - "zjawiska wyczerpującego znamiona monopolu spółek Skarbu Państwa" zajmujących się dostawami energii elektrycznej. Złożona w Tarnowie w przetargu na oświetlenie uliczne oferta była siedmiokrotnie droższa od poprzedniej, z kolei na dostawę prądu dla szkół, przedszkoli, urzędu, straży pożarnej czy szpitala nie wpłynęła żadna oferta.

Wysokie ceny paliw. Polacy szukają oszczędności

od 16 lat

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto