Nasza Loteria

Ognisko ptasiej grypy w Zabawie pod Tarnowem. Zebrano już kilka tysięcy padłych mew. Wprowadzono restrykcje dla hodowców drobiu

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Nowe ognisko ptasiej grypy w Małopolsce znajduje się na zbiorniku pożwirowym w Zabawie koło Tarnowa. Od tygodnia cały teren jest monitorowany przez służby weterynaryjne. Zbierane są m.in. padłe mewy
Nowe ognisko ptasiej grypy w Małopolsce znajduje się na zbiorniku pożwirowym w Zabawie koło Tarnowa. Od tygodnia cały teren jest monitorowany przez służby weterynaryjne. Zbierane są m.in. padłe mewy Paweł Chwał
Już ponad pięć tysięcy martwych mew śmieszek zebrano ze zbiornika pożwirowego i sąsiadujących z nim terenów w Zabawie pod Tarnowem. Badania laboratoryjne potwierdziły, że padły one z powodu ptasiej grypy. Wojewoda małopolski wydał rozporządzenie, które nakłada na hodowców drobiu z trzech sąsiadujących ze sobą powiatów różnego rodzaju restrykcje.

Wirus ptasiej grypy przybył do powiatu tarnowskiego wraz z mewami

Zlokalizowane w ubiegłym tygodniu ognisko ptasiej grypy w Zabawie cały czas jest monitorowane przez służby weterynaryjne. W piątek wywieziono stamtąd do utylizacji około pięciu tysięcy martwych mew. Od soboty do środy (3 maja) na brzegach wokół zbiornika znaleziono kolejnych dwieście sztuk padłych ptaków. Tych jest jednak z pewnością więcej na licznych wysepkach, znajdujących się pośrodku zbiornika, gdzie mewy na co dzień bytują. Przyleciały do Zabawy początkiem wiosny – na okres lęgowy. To prawdopodobnie wraz z nimi wirus został zawleczony do powiatu tarnowskiego.

- Na razie mamy stwierdzone tylko to jedno ognisko choroby, a wszystkie padłe ptaki, które do tej pory zostały znalezione to właśnie mewy. Musimy mieć jednak świadomość tego, że ptasia grypa jest chorobą zaraźliwą i wysoce zjadliwą, o ciężkim przebiegu, ze śmiertelnością w przypadku zakażonego drobiu dochodzącą do stu procent. Stąd konieczne są działania ochronne, które pozwolą ograniczyć jej rozprzestrzenianie się a tym samym zminimalizować ewentualne, duże straty w fermach i przydomowych hodowlach – tłumaczy Agnieszka Drebot, zastępca Powiatowego Lekarza Weterynarii w Tarnowie.

Rozporządzenie wojewody: nakazy i zakazy dla hodowców drobiu

W związku z potwierdzonym ogniskiem ptasiej grypy w Zabawie wojewoda małopolski wydał rozporządzenie w sprawie zwalczania i zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa. Za obszar zagrożony wystąpieniem choroby uznany został w nim nie tylko teren powiatu tarnowskiego, ale również sąsiadujących z nim powiatów: brzeskiego i dąbrowskiego.

Rozporządzenie zakazuje utrzymywania drobiu na wolnym powietrzu, chyba że jest on chroniony przed kontaktem z dzikim ptactwem za pomocą sieci, dachów, poziomych tkanin lub innych, odpowiednich środków.

Pojenie i karmienie drobiu winno odbywać się w zamkniętym pomieszczeniu, które uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa; natomiast przed wejściami do budynków, w których utrzymywany jest drób, hodowcy powinni wyłożyć maty nasączone środkiem dezynfekcyjnym.

Tym, którzy nie będą się stosować do wytycznych wojewody, grozi mandat lub grzywna. Kontrolami objęte będą nie tylko fermy i duże zakłady drobiarskie, ale także gospodarstwa przydomowe, których właściciele również zobligowani są do bioasekuracji.

Chorych i padłych ptaków lepiej nie dotykać

To pierwsze w regionie tarnowskim ognisko ptasiej grypy, ale kolejne w Polsce, gdzie zaatakowane zostały przede wszystkim mewy. Podobne przypadki miały miejsce w ostatnim czasie między innymi na Śląsku.

Służby weterynaryjne apelują, aby w przypadku znalezienia martwych ptaków nie dotykać ich, ale niezwłocznie poinformować inspekcję, a pracownicy przyjadą i zajmują się „znaleziskiem”. Potwierdzone są bowiem przypadki zachorowań u człowieka, będące między innymi następstwem kontaktu z padłymi ptakami

W okresie od 1 do 25 kwietnia 2023 r. na terenie całego kraju stwierdzono 58 ognisk wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu oraz 43 ogniska u ptaków dzikich. Na razie nie wiadomo, jak długo obowiązywać będą nakazy i zakazy wynikające z rozporządzenia wojewody małopolskiego. Poprzednie, które wydane zostało w styczniu po tym, jak wirus ptasiej grypy wykryto u łabędzi na żwirowisku na Bielanach w gminie Kęty, zostało uchylone pod koniec kwietnia.

Rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa dla mieszkańców powiatu tarnowskiego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto