Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odkryj Beskid Wyspowy. 16 czerwca wszystkie ścieżki będą wiodły na Śnieżnicę. Piknik Kolejowy w Dobrej

Marek Długopolski
Tak na Śnieżnicy było rok temu
Tak na Śnieżnicy było rok temu odkryjbeskidwyspowy.pl
Na pewno parę kropel potu się stoczy - tak o niedzielnej wyprawie na Śnieżnicę mówią wszyscy, którzy choć raz na własnych nogach pokonali ten wyniosły szczyt. - Tu bije nasze serce - tak zaś o swojej „wyspie” mówią mieszkańcy gminy Mszana Dolna. I kochają tę swoją potężną zieloną piramidę.

- To nasz szczyt, wspaniały i piękny. Może jest trochę wyniosły, ale na pewno nie samotny - Bolesław Żaba, wójt gminy Mszana Dolna, a jednocześnie gospodarz niedzielnego spotkania, również nie kryje sentymentu do Śnieżnej Pani, bo i tak miejscowi zwą jeszcze Śnieżnicę.

Z dna morza

Skąd się tu wzięła? - Z dna morza - przypominają naukowcy. Choć jej wiek liczony jest w milionach lat, to wciąż świetnie się prezentuje. Aż trudno sobie dzisiaj wyobrazić, że był taki czas, gdy była prawie „łysa”.

Wystarczy przytoczyć choćby słynne słowa Jana Nepomucena Rostworowskiego, ziemianina podróżującego po Małopolsce. „Jako róża jest najpiękniejszą i najwonniejszą z kwiatów, tak i tę górę można uznać za najpiękniejszą ze swego układu, jako i z widoków i pięknego spaceru” - pisał XIX-wieczny turysta. Szczyt musiał na nim wywrzeć olbrzymie wrażenie, skoro przyrównał go do jednego z siedmiu starożytnych cudów świata.

Czy dzisiaj też wywiera takie wrażenie na wędrowcach? Potrafi jeszcze podbić serce „skałami podobnymi wałom murowanym i bastionom”? Jak napisałby o niej teraz Rostworowski?

„Śnieżnica” - mimo upływu lat - powabu nie utraciła. Wciąż świetnie się prezentuje, choć mocno porosła lasem, coraz niżej schodzącym, skrywającym kolejne jary i wychodnie skalne, pochłaniającym pola, łąki i hale. Na pewno jednak zaskoczyłyby go krzesełka sunące po linach pod sam jej wierzchołek, a także narciarze i snowboardziści mknący zimą po jej zboczu, a rowerzyści śmigający latem na ekstremalnych ścieżkach.

Wciąż jednak „dzieli się na trzy cyple podobne do wyniosłych piramid”. Przez owe „trzy cyple” - Na Budaszowie (główny), Wierchy i Nad Stambrukiem - miejscowi mówią o niej także Widłak lub Widlata Góra. Nazwę zapewne zawdzięcza wielkim płatom śniegu, które i dziś długo zalegają pod jej szczytem. - Już w średniowieczu pisano o niej jako górze Śnieżnej - przypomina wójt Bolesław Żaba.

Schronisko na stoku

Południowy jej stok tak spodobał się ks. Józefowi Winkowskiemu z Zakopanego, że postanowił na nim wznieść letni ośrodek wypoczynkowy dla młodzieży z Sodalicji Mariańskiej.

Prace na 100-hektarowym terenie rozpoczęły się w 1928 r., a pierwszych gości placówka przyjęła latem 1930 r. II wojna światowa przerwała jej prężny rozwój, a po 1945 r. została przejęta przez państwo. W ręce prawowitych właścicieli powróciła dopiero po 1989 r. Obecnie Młodzieżowy Ośrodek Rekolekcyjno-Rekreacyjny „Schronisko na Śnieżnicy”, znajdujący się na wysokości 840 m n.p.m., dysponuje 140 miejscami. W pobliżu jest malowniczy drewniany kościół Matki Bożej Śnieżnej.

Odkrywcy na „wyspach”

Snesną, co dowodzą kroniki, znano już w 1254 r. Wszyscy, którzy pragną dopiero zobaczyć ów „cud świata” - niektórzy raz jeszcze, inni po raz pierwszy - powinni stawić się w niedzielę na Rynku w Skrzydlnej.

Wyprawa odbędzie się bez względu na pogodę. Udział w niej jest bezpłatny i nie wymaga rejestracji. Wystarczy przyjść o godz. 8 na miejsce zbiórki. Organizatorzy przypominają, że w wędrówce każdy bierze udział na własną odpowiedzialność.

Na szczyt Śnieżnicy odkrywcy dojdą szlakiem czarnym - przez Pieninki Skrzydlańskie i Porąbkę. Na górze odprawiona zostanie msza św., będą też konkursy wiedzy o Beskidzie Wyspowym i gminie Mszana Dolna, oczywiście z nagrodami. Przewodnicy PTTK będą opowiadać o Beskidzie Wyspowym, a o wzmocnienie sił utrudzonych wędrowców zadba Koło Gospodyń Wiejskich „Zagórzanki” z Kasiny Wielkiej. Nie można też zapomnieć o koncercie świetnej orkiestry dętej - „Echa Zagórzan”. Tradycyjnie też wędrowcy wyłonią ze swego grona m.in. najmilszego, najmłodszego i najstarszego piechura, a także tych wędrowców, którzy przybyli z najdalszych zakątków Polski i świata. Nagrody nie ominą także tych, którzy rodzinnie odkrywają beskidzkie tajemnice. Wykonane zostanie również wspólne zdjęcie wszystkich, którzy dotrą na szczyt.

Wybierając się na Śnieżnicę, warto pamiętać nie tylko o dobrych górskich butach, ale także o wodzie do picia i paru kanapkach, a także chroniących przed słońcem okularach i czapkach. Mogą też przydać się płaszcze przeciwdeszczowe.

Piknik Kolejowy

Na stację w Dobrej, gdzie odbywał się będzie VII już Galicyjski Piknik Kolejowy, turystów sprowadzi szlak oznakowany na zielono. Gospodarzem tej części „wyspowego” weekendu będzie wójt gminy Dobra.

W niedzielę szczególnie widowiskowo zapowiada się wjazd na stację specjalnego składu retro (anonsowany jest na godz. 14.10). O godz. 15 rozpocznie się bicie rekordu świata w liczbie osób jednocześnie śpiewających piosenkę „Wsiąść do pociągu”.

Na uczestników Galicyjskiego Pikniku Kolejowego czekać będzie też wiele innych atrakcji, m.in. wyprawa do Kasiny składem retro, będzie też koncert zespołu „Wołosatki” (godz. 16.30), quizy kolejowe, strefa gier i zabaw dla dzieci… I tu nie zapomniano także o poczęstunku.

***

- W Beskidzie Wyspowym atrakcji nie brakuje ani w górach, ani w dolinach - zaznacza Bolesław Żaba, wójt gminy Mszana Dolna.

Odkryj Beskid Wyspowy 2019

2 czerwca URBANIA GÓRA

9 czerwca LUBOGOSZCZ

16 czerwca ŚNIEŻNICA

23 czerwca JASIEŃ

30 czerwca MODYŃ

6 lipca LUBOŃ WIELKI (wędrówka nocna)

7 lipca SAŁASZ

14 lipca LUBOMIR

20 lipca ĆWILIN (wędrówka nocna)

21 lipca KAMIONNA

28 lipca KOSTRZA

4 sierpnia SZCZEBEL

11 sierpnia ŁOPIEŃ

15 sierpnia POTACZKOWA

18 sierpnia ŁYŻKA

25 sierpnia MOGIELICA

1 września PATRYJA

8 września MIEJSKA GÓRA

WIDEO: Fakty i mity o lodach. Jeść czy nie jeść?

Źródło: Agencja TVN/x-news

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Odkryj Beskid Wyspowy. 16 czerwca wszystkie ścieżki będą wiodły na Śnieżnicę. Piknik Kolejowy w Dobrej - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto