Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Obchody 40. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Tarnowie i regionie. Będzie koncert filharmonii i rekonstrukcja historyczna

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku
Stan wojenny został wprowadzony 13 grudnia 1981 roku archiwum
W poniedziałek (13 grudnia) przypada 40. rocznica wprowadzenia stanu wojennego. Z tej okazji już w najbliższy weekend odbędą się uroczystości upamiętniające tamto wydarzenie. W Tarnowie to m.in. koncert Filharmonii Krakowskiej, a w Bochni rekonstrukcja historyczna. Wszystkie wydarzenie organizuje IPN wraz z Małopolskim Urzędem Marszałkowskim.

FLESZ - Nowe obostrzenia od 15 grudnia!

od 16 lat

Obchody 40. roczny wprowadzenia stanu wojennego w Tarnowie i Bochni

13 grudnia 1981 roku w pamięci wielu osób został zapamiętany jako jeden z najbardziej dramatycznych w historii kraju. Tego dnia, w telewizji od samego rana puszczane było wystąpienie generała Wojciecha Jaruzelskiego informującego o wprowadzeniu stanu wojennego.

Uroczystości związane z 40. rocznicą tego wydarzenia w Tarnowie rozpoczną się w niedzielę 12 grudnia. Zainauguruje je msza święta w kościele bł. Karoliny Kózkówny o godz. 16. Po nabożeństwie nastąpi złożenie kwiatów przy pomniku Jana Pawła II, który znajduje się na placu kościelnym.

Dzień później, a więc w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, w Centrum Sztuki Mościce o godz. 18 odbędzie się koncert "Wolni mimo zniewolenia". Na scenie pojawią się artyści z Filharmonii Krakowskiej, którzy zabiorą publiczność w podróż do lat 80. XX wieku i przypomną pieśni wolności, śpiewane przez miliony rodaków.

Nie zabraknie utworów, które stworzyli Jacek Kaczmarski, Przemysław Gintrowski, Andrzej Kołakowski i inni bardowie „Solidarności”. Będzie więc można usłyszeć „Mury”, „Modlitwę o wschodzie słońca,” czy „Obławę”.

Bardzo interesująco zapowiadają się obchody w pobliskiej Bochni. W sobotę (11 grudnia) o godz. 13.30 na Rynku otwarta zostanie wystawa Instytutu Pamięci Narodowej „Stan wojenny 1981-1983”. Pół godziny później rozpocznie się rekonstrukcja historyczna „ZOMO znów na ulicach Bochni” przygotowana przez Stowarzyszenie Bochniaków i Miłośników Ziemi Bocheńskiej przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, oddziału IPN i bocheńskiego urzędu miasta.

Będzie to inscenizacja demonstracji, opartej na przebiegu autentycznych innych tego rodzaju wydarzeń w kraju, mających miejsce w reakcji na wprowadzenie przez władze stanu wojennego. Demonstracja zakończy się starciami z oddziałami milicji. Weźmie w niej udział kilkadziesiąt osób.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto