Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nowi patroni ulic i skwerów w Tarnowie. Wśród nich Maestro Penderecki, filantropka oraz zasłużeni dla tarnowskiego sportu

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W Tarnowie będzie m.in. Aleja Krzysztofa Pendereckiego i ulica Janusza Terleckiego
W Tarnowie będzie m.in. Aleja Krzysztofa Pendereckiego i ulica Janusza Terleckiego archiwum Polskapress
Dwie ulice i dwa skwery w Tarnowie, które dotąd nie miały nazwy uzyskały teraz patronów. W mieście mamy między innymi aleję Krzysztofa Pendereckiego oraz ulice upamiętniające znanych ludzi sportu.

Minister Niedzielski o trudnym czasie pandemii i rodzinie

od 16 lat

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Tarnowie przyjęto uchwały dotyczące nadania nowych nazw dwóm ulicom, dwóm skwerom oraz alei. Wśród kandydatów na patronów znaleźli się: Ryszard Marek, Janusz Terlecki, Krzysztof Penderecki, Debora Wechsler oraz Stefan Syrek.

- Nie było żadnych uwag dotyczących tych osób - mówi Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miasta w Tarnowa i zarazem szef komisji ds. nazewnictwa ulic i placów publicznych.

Sportowi patroni ulic w Mościcach

Nowe nazwy otrzymały dwie ulice w Mościcach. Patrona zyskała m.in. droga dojazdowa do Miejskiego Domu Sportu. Został nim Janusz Terlecki, zasłużony działacz sportowy, który niemal całe życie poświęcił tarnowskiego szczypiorniakowi. Z sekcją piłki ręcznej związany był od 1978 roku. W ubiegłym roku został uhonorowany najwyższym odznaczeniem w tej dyscyplinie sportu. Podczas uroczystości, która odbyła się w Sali Lustrzanej wręczono mu Odznakę Diamentową z Wieńcem „Za Zasługi dla Piłki Ręcznej”.

Janusz Terlecki zmarł w marcu tego roku w wieku 98 lat.

Kolejna ulica znajdująca się w pobliżu Miejskiego Domu Sportu także nie będzie dłużej bezimienna. Ryszard Marek został bowiem patronem przedłużenia ul. Traugutta, prowadzącej w kierunku ogródków działkowych. To były zawodnik piłkarskiej Unii Tarnów, a także wieloletni szkoleniowiec i wychowawca wielu pokoleń młodzieży tarnowskich "Jaskółek".

Skwery w centrum miasta zostały nazwane

Bezimienne przestały być także dwa skwery znajdujące się w centrum Tarnowa. Plac koło bloku przy ul. Waryńskiego, w którym znajduje się m.in. Miejski Zarząd Budynków otrzymał imię Stefana Syrka. Wnioskowała o to Rada Osiedla Starówka. Zaproponowany przez nich patron walczył w I Brygadzie Legionów. 14 czerwca 1940 roku został wywieziony pierwszym transportem do KL Auschwitz, gdzie 7 sierpnia 1942 roku został zamordowany.

Drugi skwer znajduje się na rogu ul. Waryńskiego i Nowej. W tym przypadku również Rada Osiedla Starówka zawnioskowała, aby patronem tego miejsca została Debora Wechsler - ceniona filantropka i fundatorka szpitala żydowskiego w Tarnowie.

Łącznik autostradowy w Tarnowie imienia Krzysztofa Pendereckiego

W Tarnowie uhonorowano również postać Krzysztofa Pendereckiego. Zmarły w 2020 roku, wybitny artysta został patronem alei stanowiącej łącznik z autostradą A4 - między rondem Niepodległości a rondem Jana Głuszaka Dagaramy.

Krzysztof Penderecki był światowej sławy kompozytorem, dyrygentem i pedagogiem muzycznym, przedstawicielem polskiej szkoły kompozytorskiej lat sześćdziesiątych XX wieku, profesorem i rektor Akademii Muzycznej w Krakowie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto