Niezwykłe fotografie Tarnowa sprzed 80 lat na wystawie w Berlinie. Poświęcono ją tragicznym losom getta [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W skład wystawy wchodzi osiemnaście zdjęć pochodzących ze zbiorów Marka Tomaszewskiego z Tarnowa
W skład wystawy wchodzi osiemnaście zdjęć pochodzących ze zbiorów Marka Tomaszewskiego z Tarnowa Ze zbiorów Marka Tomaszewskiego
W berlińskim muzeum "Topograhie Des Terrors" otwarta została wystawa “Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie ”. Składają się na nią zdjęcia wykonane przed dwie nazistowskie antropolożki, które prowadziły w 1942 roku badania w Tarnowie. Wystawę uzupełniają także fotografie ukazujące życie tarnowskich Żydów w okresie przed wojną i w czasie okupacji.

FLESZ - Czy będziemy mieli nowe atlasy anatomiczne?

"Topografia Terroru" jest jednym z największych muzeów w Berlinie. Znajdują się w nim wystawy mówiące o prześladowaniach rasowych w czasach nazistowskich Niemiec.

Od kilku dni można tam oglądać fotografie dokumentujące życie tarnowskich Żydów przed i w czasie okupacji. Wystawa “Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie ” jest w głównej mierze dokumentacją pracy Dory Marii Kahlich i Elisabeth Fliethmann, nazistowskich antropolożek, które w 1942 roku prowadziły badania wśród tarnowskich Żydów.

- "Z jednej strony wystawa dokumentuje ambitne podejście obu naukowców. Z drugiej strony opowiada o życiu Żydów w Tarnowie przed 1939 rokiem i ich wymordowaniu pod okupacją niemiecką - przykład prześladowań i zagłady setek gmin żydowskich w rządzonej i terroryzowanej przez Niemców Polsce" - czytamy w opisie wystawy przygotowanej przez muzeum "Topografia Terroru"

Badania nazistowskich badaczek w okupowanym Tarnowie

Pochodzące z Wiednia badaczki fotografowały żydowskich mieszkańców Tarnowa i dokonywały antropologicznych analiz. Jak pisze "Berliner Zeitung", wyniki miały służyć do opracowania szerszej teorii rasowej, aby na jej podstawie lepiej zidentyfikować i prześladować Żydów.

Badaczki wykonały w sumie 2 tysiące zdjęć. Fotografie pokazują dzieci, kobiety, mężczyzn z przodu lub z profilu. W sumie 565 osób z ponad 100 rodzin tarnowskich Żydów. Holokaust przeżyło zaledwie 26 z nich.

Zdjęcia z zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie i tarnowskich kolekcjonerów

Wystawa uzupełniona jest również historycznymi fotografiami, prezentującymi życie tarnowskich Żydów przed wojną i w czasie okupacji. Pochodzą one m.in. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz tarnowskich kolekcjonerów Zbigniewa Wilczyńskiego i Marka Tomaszewskiego.

- Na wystawie wykorzystano osiemnaście zdjęć z moich zbiorów. Miałem zaproszenie na otwarcie wystawy, ale z powodu panującej pandemii nie pojechałem do Berlina. Na pewno jak się sytuacja uspokoi, wybiorę się, aby ją obejrzeć - mówi Marek Tomaszewski.

Dokumentalista i kolekcjoner z Tarnowa dodaje, że muzeum "Topografia Terroru" rocznie odwiedza milion osób.

Wystawa “Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie ” będzie czynna do 11 kwietnia przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie