Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niezwykłe fotografie Tarnowa sprzed 80 lat na wystawie w Berlinie. Poświęcono ją tragicznym losom getta [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W skład wystawy wchodzi osiemnaście zdjęć pochodzących ze zbiorów Marka Tomaszewskiego z Tarnowa
W skład wystawy wchodzi osiemnaście zdjęć pochodzących ze zbiorów Marka Tomaszewskiego z Tarnowa Ze zbiorów Marka Tomaszewskiego
W berlińskim muzeum "Topograhie Des Terrors" otwarta została wystawa “Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie ”. Składają się na nią zdjęcia wykonane przed dwie nazistowskie antropolożki, które prowadziły w 1942 roku badania w Tarnowie. Wystawę uzupełniają także fotografie ukazujące życie tarnowskich Żydów w okresie przed wojną i w czasie okupacji.

FLESZ - Czy będziemy mieli nowe atlasy anatomiczne?

"Topografia Terroru" jest jednym z największych muzeów w Berlinie. Znajdują się w nim wystawy mówiące o prześladowaniach rasowych w czasach nazistowskich Niemiec.

Od kilku dni można tam oglądać fotografie dokumentujące życie tarnowskich Żydów przed i w czasie okupacji. Wystawa “Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie ” jest w głównej mierze dokumentacją pracy Dory Marii Kahlich i Elisabeth Fliethmann, nazistowskich antropolożek, które w 1942 roku prowadziły badania wśród tarnowskich Żydów.

- "Z jednej strony wystawa dokumentuje ambitne podejście obu naukowców. Z drugiej strony opowiada o życiu Żydów w Tarnowie przed 1939 rokiem i ich wymordowaniu pod okupacją niemiecką - przykład prześladowań i zagłady setek gmin żydowskich w rządzonej i terroryzowanej przez Niemców Polsce" - czytamy w opisie wystawy przygotowanej przez muzeum "Topografia Terroru"

Badania nazistowskich badaczek w okupowanym Tarnowie

Pochodzące z Wiednia badaczki fotografowały żydowskich mieszkańców Tarnowa i dokonywały antropologicznych analiz. Jak pisze "Berliner Zeitung", wyniki miały służyć do opracowania szerszej teorii rasowej, aby na jej podstawie lepiej zidentyfikować i prześladować Żydów.

Badaczki wykonały w sumie 2 tysiące zdjęć. Fotografie pokazują dzieci, kobiety, mężczyzn z przodu lub z profilu. W sumie 565 osób z ponad 100 rodzin tarnowskich Żydów. Holokaust przeżyło zaledwie 26 z nich.

Zdjęcia z zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie i tarnowskich kolekcjonerów

Wystawa uzupełniona jest również historycznymi fotografiami, prezentującymi życie tarnowskich Żydów przed wojną i w czasie okupacji. Pochodzą one m.in. ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz tarnowskich kolekcjonerów Zbigniewa Wilczyńskiego i Marka Tomaszewskiego.

- Na wystawie wykorzystano osiemnaście zdjęć z moich zbiorów. Miałem zaproszenie na otwarcie wystawy, ale z powodu panującej pandemii nie pojechałem do Berlina. Na pewno jak się sytuacja uspokoi, wybiorę się, aby ją obejrzeć - mówi Marek Tomaszewski.

Dokumentalista i kolekcjoner z Tarnowa dodaje, że muzeum "Topografia Terroru" rocznie odwiedza milion osób.

Wystawa “Zimne spojrzenie. Ostatnie zdjęcia rodzin żydowskich z getta w Tarnowie ” będzie czynna do 11 kwietnia przyszłego roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto