Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niegowić-Łapanów. Wraca Rajd Papieski, setki osób wyruszą na szlak śladami ks. Karola Wojtyły, późniejszego Papieża Polaka

Paweł Michalczyk
Paweł Michalczyk
Rajd Papieski z Niegowici do Łapanowa organizowany jest od 2000 roku
Rajd Papieski z Niegowici do Łapanowa organizowany jest od 2000 roku Paweł Michalczyk
Kilkaset osób może wziąć udział w planowanym na sobotę 14.05.2022 Rajdzie Papieskim z Niegowici do Łapanowa. Odbędzie się on po dwuletniej przerwie spowodowanej pandemią.

FLESZ - Od 16 maja koniec stanu pandemii

od 16 lat

Niegowić w powiecie wielickim była pierwszą parafią, do której trafił ksiądz Karol Wojtyła. Do 1975 r. była ona częścią powiatu bocheńskiego. Został tam skierowany przez kard. Adama Sapiehę zaraz po ukończeniu studiów doktoranckich w Rzymie. W wiosce, położonej 15 kilometrów na zachód od Bochni, pracował od 28 lipca 1948 r. do 17 sierpnia 1949 r.

Na piechotę z walizką wśród łanów zbóż

„Dojechałem autobusem z Krakowa do Gdowa, a stamtąd jakiś gospodarz podwiózł mnie szosą w stronę wsi Marszowice i potem doradził mi iść ścieżką wśród pól, gdyż tak miało być bliżej. W oddali było już widać kościół w Niegowici. A był to okres żniw. Szedłem wśród łanów częściowo już skoszonych, a częściowo czekających jeszcze na żniwo. Pamiętam, że w pewnym momencie, gdy przekraczałem granicę parafii w Niegowici, uklęknąłem i ucałowałem ziemię” - wspominał Jan Paweł II w książce „Dar i Tajemnica”, wydanej w 1996 roku.

W 2016 roku, na pamiątkę tego wydarzenia, tuż przy rondzie w Gdowie od strony Niegowici postawiono pomnik księdza Karola Wojtyły, idącego na piechotę z walizką z Gdowa do swojej pierwszej parafii. Przy niegowickiej świątyni stoi kolejny pomnik wikarego Wojtyły, a w jej wnętrzu - replika płyty nagrobnej Jana Pawła II z Watykanu, jeszcze sprzed jego beatyfikacji.

W Niegowici późniejszy papież prowadził Żywy Różaniec i założył kółko dramatyczne, które pod jego kierunkiem przygotowało i wystawiło sztukę „Gość oczekiwany” Zofii Kossak-Szczuckiej.

„Zapamiętany jako bardzo hojny w dzieleniu się z biednymi. […] W 1949 roku bierze udział w organizowaniu komitetu budowy nowego kościoła” - pisze ks. Adam Boniecki w książce „Kalendarium, życia Karola Wojtyły”. W Niegowici ks. Wojtyła pobłogosławił 13 małżeństw i ochrzcił 48 dzieci.

Rajd Papieski. Tradycja sięgająca 2000 roku

Pierwszy Rajd Papieski zorganizowano w maju 2000 roku, z okazji osiemdziesiątych urodzin Papieża Polaka. Był on konsekwencją nadania imienia Jana Pawła II Zespołowi Szkół w Łapanowie. Przy tej okazji członkowie rady pedagogicznej placówki byli w Watykanie na audiencji u Papieża, który wspominał swoje piesze wędrówki z Niegowici przez Klęczanę i Kobylec aż do Łapanowa. „Ja tam u was byłem… Pilnujcie mi tych szlaków” - miał powiedzieć.

Jan Wójcik, ówczesny dyrektor ZS w Łapanowie, wyznaczył wtedy liczącą 11 kilometrów trasę, wzdłuż której ustawiono głazy z tabliczkami informacyjnymi. Wtedy też odbył się pierwszy rajd. Od tego czasu jest on organizowany naprzemiennie, w jednym roku wychodząc z Niegowici, a w kolejnym z Łapanowa. Na mecie na uczestników czeka zawsze gorący posiłek i nagrody rzeczowe (m.in. rowery).

W tym roku impreza odbędzie się w sobotę 14.05.2022 już po raz 21, tym razem jej hasłem będą słowa Jana Pała II „Pokój to pełnia i radość”. Udział jest bezpłatny. Zapisy rozpoczną się przy kościele w Niegowici już od godziny 8. O godzinie 9 w świątyni odbędzie się modlitwa, połączona ze wspomnieniem pobytu Karola Wojtyły na tym terenie. Następnie kolejne grupy wyruszą na szlak. Zakończenie imprezy odbędzie się w południe w Łapanowie przy Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego im. Jana Pawła II.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto