Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nawet 30 nauczycieli w powiatach tomaszowskim i opoczyńskim może stracić pracę

Marek Obszarny, Andrzej Wdowski
Zwolnieniami mocno zagrożeni są nauczyciele wf. i języka niemieckiego
Zwolnieniami mocno zagrożeni są nauczyciele wf. i języka niemieckiego Andrzej Wdowski
Niemal trzydziestu nauczycieli i pracowników szkół w Tomaszowie Mazowieckim, Opocznie i obu powiatach z końcem tego roku szkolnego najprawdopodobniej pożegna się z pracą. Wielu innych będzie mieć zaś ograniczone godziny pracy.

Przywołana liczba osób do zwolnienia może być jeszcze wyższa, bo podajemy ją na podstawie wstępnych informacji o planowanych zwolnieniach, jakie dotarły do oddziałów Związku Nauczycielstwa Polskiego, a ten nie reprezentuje całej grupy zawodowej.

W związku z tym dyrektorzy szkół nie musieli zgłaszać zamiaru zwolnień osób, które do związku nie należą (np. w Tomaszowie do ZNP należy ponad 40 procent nauczycieli). 


W samym Tomaszowie sytuacja najgorzej wygląda w szkołach ponadgimnazjalnych podległych powiatowi - w siedmiu szkołach pracę stracić ma łącznie osiem osób. Połowa z nich nabyła prawa emerytalne.

W szkołach podległych miastu planowana redukcja zatrudnienia dotyczy trzech osób. Wielu innych pedagogów, którzy zachowają posadę, musi się liczyć z ograniczeniem pensum - cięcia godzin nauczycielskich etatów dotyczyć mają w powiecie tomaszowskim przynajmniej 15 osób.Na przykład z etatowych 18 do 15 czy zaledwie 14 godzin.


- To jedyny zawód, w którym każdego roku weryfikuje się umowę o pracę, choć jeszcze kilka lat temu nie było takiej konieczności - mówi ze smutkiem Antoni Węgliński, prezes ZNP w Tomaszowie.


Skalę cięć w szkołach podległych powiatowi wyznaczyła opracowana niedawno tzw. standaryzacja zatrudnienia oraz organizacji szkół i placówek oświatowych powiatu tomaszowskiego. Dokument zawiera m.in. analizuje zatrudnienie pracowników szkół zarówno kadry pedagogicznej, jak i administracyjnej, w tym kierowniczej.

Powody cięć?

Pytany o nie Leon Karwat, członek zarządu powiatu, długo się namyśla. W końcu odpowiada: - Wynikają one przede wszystkim z ograniczenia podstawy programowej - z 60 do 30 godzin - takich przedmiotów, jak fizyka, chemia, geografia, biologia. 
Sęk jednak w tym, że ta lista przedmiotów niekoniecznie pokrywa się z listą tych przedmiotów, których nauczają zwalniani pedagodzy. Według szefa tomaszowskiego ZNP, to najczęściej nauczyciele języka niemieckiego czy wuefiści.


W powiecie opoczyńskim w ostatnim czasie radni podjęli uchwały o likwidacji aż pięciu szkół podstawowych.

Trzy przestaną istnieć w gminie Opoczno, chodzi tu o placówki w Dzielnej, Kruszewcu i Woli załężnej. W dwóch ostatnich szkołach do zwolnień wytypowano jedenastu nauczycieli, w tym pięciu mających całe etaty i sześciu zatrudnionych na niepełnych etatach. Pracę stracić też mają dwie osoby z obsługi tych placówek.


- Jak dotychczas żadnej informacji odnośnie zwolnień nie dostaliśmy z trzeciej ze szkół w Dzielnej, choć i tam na pewno do nich dojdzie - mówi Anna Beeger, prezes ZNP w Opocznie. - Trzy szkoły z gminy Opoczno przeznaczone do likwidacji chciałyby prowadzić specjalnie w tym celu utworzone stowarzyszenia. Aby jednak tak się stało zgodę na to musi wyrazić kurator oświaty. Na razie o żadnych decyzjach w tej sprawie nam nie wiadomo. Gdyby kurator się zgodził, to burmistrz zapewnił dyrekcje szkół, że wycofa uchwały o likwidacji i przekaże placówki stowarzyszeniom.


Szefowa ZNP powiadomiona została też o planowanych zwolnieniach w Liceum Ogólnokształcącym im. S. Żeromskiego w Opocznie (dwie osoby), w SP w Bielowicach i w ZSS w Poświętnem (po jednej osobie). Co najmniej kilkanaście osób w wielu szkołach musi liczyć się ze zmianą ilości godzin.


W gminie Poświętne, gdzie zlikwidowano szkoły w Dębie Opoczyńskiej i w Brudzewicach, nie podjęto jak dotychczas żadnych wiążących decyzji.
- Nie chciałbym tu operować liczbami, bo nic nie zostało jeszcze ustalone - mówi Mieczysław Stępień, wójt gminy.


Podane przez nas liczby dotyczące cięć nie są ostateczne, bo dyrektorzy do końca maja mają czas na przedstawienie projektów organizacyjnych. Do ostatniej chwili trwają więc uzgodnienia między przedstawicielami organów założycielskich szkół, dyrektorami placówek i samymi zainteresowanymi, których cięcia dotyczą.



emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tomaszowmazowiecki.naszemiasto.pl Nasze Miasto