Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nabór do szkół średnich w Tarnowie 2022. Progi w popularnych klasach były rekordowo wysokie. Na szczęście miasto utworzy dodatkowe klasy

Paweł Chwał
Paweł Chwał
We wtorek (19 lipca) w szkołach wywieszone zostały listy przyjętych oraz minima punktowe, które kwalifikowały do dostania się do konkretnych klas pierwszych
We wtorek (19 lipca) w szkołach wywieszone zostały listy przyjętych oraz minima punktowe, które kwalifikowały do dostania się do konkretnych klas pierwszych Paweł Chwał
Pięć dodatkowych oddziałów utworzonych zostanie od nowego roku w tarnowskich szkołach ponadpodstawowych. To odpowiedź magistratu na bardzo duże zainteresowanie nauką w miejskich liceach i technikach, które przerosło oczekiwania urzędników.

Duża chętnych do szkół ponadpodstawowych w Tarnowie

Do szkół ponadpodstawowych w Tarnowie aplikowało w tym roku w sumie ponad 3,5 tysiąca absolwentów podstawówek - nie tylko z terenu miasta, ale również sąsiednich powiatów.

Początkowo przygotowano dla nich 80 oddziałów – w liceach, technikach i szkołach branżowych, czyli ok. 2,5 tysiąca miejsc.

- Patrząc na to, jak duże jest zainteresowanie oraz na to, że aplikuje do naszych szkół młodzież, która może pochwalić się doskonałymi wynikami podjęliśmy jeszcze w piątek decyzję o tym, aby zwiększyć liczbę klas w szkołach, w których liczba kandydatów była kilkukrotnie większa niż przygotowane miejsca - tłumaczy Bogumiła Porębska, zastępca prezydenta Tarnowa, której podlega m.in. wydział edukacji.

Dwie dodatkowe klasy powstały w I LO, dzięki czemu zamiast planowanych pięciu - od września w szkole będzie siedem oddziałów klas pierwszych, a po jednej klasie dołożono do III i V LO oraz do Zespołu Szkół Technicznych. W tym ostatnim przypadku zamiast planowanej klasy łączonej o dwóch profilach utworzono dwie osobne o specjalności programista oraz fototechnika i multimedia.

W efekcie liczba miejsc w tarnowskich szkołach ponadpodstawowych zwiększyła się w tym roku do 2613. To powinno być wystarczające, gdyż część uczniów aplikowała do więcej niż jednej szkoły czy klasy.

Minima punktowe rekordowo wysokie

We wtorek (19 lipca) w szkołach wywieszone zostały listy przyjętych. O dostaniu się do wielu z nich, zwłaszcza tych najbardziej obleganych, decydowała bardzo wysoka w tym roku liczba punktów.

- Można się było tego spodziewać. Egzamin ósmoklasisty był w tym roku łatwy i co lepsi uczniowie bez problemu sobie z nim poradzili, a to automatycznie przełożyło się na wyśrubowany pułap punktowy – zauważa mama jednego z chłopców, który starał się o przyjęcie do I LO.

W przypadku klasy o profilu matematyczno-angielskiej trzeba było mieć minimum 161 pkt. aby zostać przyjętym. Teoretycznie najłatwiej było dostać się do klasy biologiczno-chemicznej, ale minimum punktowe było tu niewiele niższe i wynosiło 153,4 pkt.

W III LO najtrudniej było dostać się do klasy o profilu: matematyczno-fizyczno-informatycznym. Minimum punktowe wynosiło: 162,8 pkt. Z kolei w przypadku klasy o specjalności matematyczno-angielskiej minimalna liczba punktów kwalifikująca do przyjęcia wynosiła 159,2 pkt. W szkole ostatecznie od września ruszy osiem oddziałów.

Kandydaci mają teraz czas na to, aby przemyśleć, gdzie ostatecznie chcą uczyć się od września. Do poniedziałku (25 lipca) muszą dostarczyć do wybranych szkół oryginały świadectw ukończenia szkoły podstawowej. Dzień później ogłoszone zostaną listy przyjętych i nieprzyjętych. Od 27 lipca do 18 sierpnia prowadzona będzie rekrutacja uzupełniająca do klas, w których będą jeszcze wolne miejsca.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto