Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Muzea można będzie na nowo zwiedzać, ale ograniczenia są konieczne, aby chronić ludzi i zbiory

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Rozmawiamy z Januszem Koziołem, zastępcą dyrektora Muzeum Okręgowego w Tarnowie

FLESZ - Koronawirus: od 4 maja kolejne luzowanie obostrzeń

od 16 lat

Kiedy można będzie znów zwiedzać Muzeum Okręgowe i jego oddziały w regionie?

Teoretycznie taka zgoda została już wydana wraz z rządowym rozporządzeniem o wprowadzeniu drugiego etapu znoszenia obostrzeń. W praktyce jednak trochę to jednak jeszcze musi potrwać, zanim można będzie udostępnić nasze placówki zwiedzającym. Proszę o tydzień, może dwa cierpliwości i otwieramy się na nowo.

Co stoi na przeszkodzie?

Pracujemy obecnie nad nowymi regulaminami zwiedzania, które muszą zostać zaakceptowane dodatkowo przez sanepid. I to nie przez jedną, ale przez cztery różne stacje, bo mamy oddziały na terenie kilku różnych powiatów. Większość naszych obiektów to budynki zabytkowe, w których musimy wyznaczyć nowe ścieżki zwiedzania. Nawet jak już otworzymy muzea, to niestety nasi goście muszą liczyć się z tym, że nie wszystko będzie można zobaczyć i nie wszędzie będzie można wejść. Wszystkich zbiorów nie sposób bowiem stale dezynfekować, gdyż można je w ten sposób uszkodzić.

Co jeszcze zmieni się w naszych muzeach?

Musimy zamontować osłony z pleksi przy portierniach, ograniczyć ilość osób przebywających jednocześnie w obiektach oraz godziny, w jakich będą one dostępne dla zwiedzających. Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach nie można będzie również skorzystać z oprowadzania po ekspozycjach przez przewodników. Niewykluczone, że niektóre obiekty, jak Zalipie, Dołęga czy zamek w Dębnie można będzie podziwiać wyłącznie z zewnątrz, bez wchodzenia do środka, korzystając między innymi z pięknych, okalających je ogrodów i parków.

Od jakiegoś czasu można zauważyć,, że powstaje coraz więcej dzieł sztuki na budynkach w Polsce. Jest to pewnego rodzaju "muralizacja" naszego kraju. Włodarze miast podchodzą do tego tematu coraz bardziej odważniej, decydując się na realizację pomysłów artystycznych nawet w centrum miasta. Gdzie są najlepsze murale w Polsce?

Murale w polskich miastach. TOP 30 najładniejszych murali w ...

To kres muzeów w dotychczasowej formie?

Na pewno nie będzie od razu powrotu do tego, jak wyglądało to do tej pory. Ale te reżimy są konieczne, aby zapewnić wszystkim - zwiedzającym i pracownikom - maksimum bezpieczeństwa. Jestem przekonany, że ludzie, mimo ograniczeń, będą nadal odwiedzać muzea i podziwiać zgromadzone w nich eksponaty. Że epidemia tego nie zmieni.

Co z cyklicznymi wydarzeniami organizowanymi przez Muzeum Okręgowe?

Niestety, sytuacja związana z epidemią wymusiła na nas decyzje o odwołaniu tegorocznej Nocy Muzeów, turnieju rycerskiego w Dębnie, jak również Dni Pamięci Żydów Galicyjskich. Opóźni się również otwarcie wyremontowanych pomieszczeń i stałej ekspozycji o mieście przy Rynku 20-21 w Tarnowie.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto