18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Motoryzacyjne sukcesy niepełnosprawnych tarnowian

Łukasz Jaje
Rajdowcy z Tarnowa, Jarosław Wawrzkiewicz - pierwszy z lewej
Rajdowcy z Tarnowa, Jarosław Wawrzkiewicz - pierwszy z lewej Kamil Zyznar
Samochodowe rajdy sposobem na łamanie barier pomiędzy ludźmi zdrowymi a niepełnosprawnymi? Grupa tarnowian przekonuje, że jak najbardziej. Przy okazji doskonale promując miasto. Bo niewiele osób wie, że Turystyczne Motorowe Mistrzostwa Polski zakończyły się totalną dominacją naszych reprezentantów.

Załogi Speed Race Tarnów Rally Team, najmłodszej drużyny w stawce, zajęły w zawodach klasy niepełnosprawnych trzy pierwsze miejsca w imprezie zorganizowanej pod Poznaniem. Mało tego, tarnowianie o ograniczonej sprawności nieźle poczynali sobie także w rywalizacji z ludźmi zdrowymi.

- Tego typu rajdy są przewidziane dla wszystkich. Jeździmy prywatnymi autami, poruszamy się w normalnym ruchu z zachowaniem przepisów. Próby sprawnościowe odbywają się na zamkniętych obiektach - opisuje Jarosław Wawrzkiewicz, który osiąga sukcesy pomimo że urodził się z porażeniem mózgowym. Niepełnosprawny dodaje, że kilka godzin za kółkiem nie ma nic wspólnego z rehabilitacją. W zamian dostaje się jednak rozrywkę i możliwość integracji ze społeczeństwem. A tego wielu chorym wciąż brakuje. Na szczęście sytuacja zaczyna się poprawiać.

- W latach 80., w których się urodziłem, traktowanie niepełnosprawnych było zupełnie inne. Po wejściu do Unii Europejskiej doszło do wielkich zmian. Niepełnosprawność już się nie wyróżnia w negatywnym tego słowa znaczeniu - tłumaczy najlepszy kierowca wśród niepełnosprawnych.

W rajdach też przez wiele lat obowiązywał podział. Dopiero na początku XXI wieku zaczęto odchodzić od organizacji oddzielnych imprez. - Pamietam rajd, gdzie na starcie zgłosiło się blisko 50 załóg i w każdej z nich była osoba niepełnosprawna z ograniczeniem ruchowym. W tamtych czasach integracja miała realny wymiar - podkreśla rajdowiec pochodzący z Dolnego Śląska.

Pasjonat motoryzacji w Tarnowie mieszka od 15. roku życia. Teraz ma 31 lat i pracuje jako kosztorysant w firmie budowlanej. Motoryzacyjną pasję łączy z działalnością na rzecz innych chorych. - Razem z Andrzejem Ziembowskim walczymy teraz w sprawie kopert. Weryfikacja kart parkingowych jest potrzebna w naszym mieście, bo był taki moment, że rozdawano je dosłownie każdemu. Przez co na miejscach dla niepełnosprawnych nie zawsze parkują ci, którzy powinni - mówi.

Jarosław Wawrzkiewicz zachęca niepełnosprawnych do wychodzenia z cienia. Sporty motorowe mogą być wspaniałą odskocznią od szarego życia i szansą na odwiedzenie wielu polskich miast. - Chcemy przyłączyć się do Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i zrobić rodzinny rajd po Tarnowie, żeby ludzie zobaczyli na czym dokładnie to polega - kończy.



Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z regionu. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto