Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Młodzież z Bochni wzięła udział w obradach „Dziecięcego Sejmiku ekoMałopolski”. Zobacz zdjęcia i wideo

Paweł Michalczyk, Anna Kaczmarz
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Kazimierza Brodzińskiego w Bochni wzięli udział w Eko-Sejmiku województwa małopolskiego. Młodzież klas szóstych, siódmych i ósmych dzieliła się swoimi pomysłami na ochronę środowiska w naszym regionie, ale i w skali całego globu.

Dziecięcy sejmik ekoMałopolski, 9.02.2024

Zanieczyszczenie powietrza to jeden z problemów, na jakie zwracali uwagę uczniowie uczestniczący w debacie. – Jest to dość duży problem zwłaszcza w zimie. Zauważamy też zanieczyszczenie śmieciami, zwłaszcza w miejscach publicznych – mówi Karolina z klasy VIII a w Szkole Podstawowej nr 2 w Bochni.

Młodzież umiejętnie stawiała również diagnozy w sprawie poprawy sytuacji ekologicznej w skali mikro, jak i makro. – Najlepszymi sposobami na ograniczenie problemów środowiskowych naszej planety jest m.in. segregacja odpadów, zwłaszcza plastiku, bo on jest głównym problemem. Poza tym wymiana starych pieców, zwłaszcza tzw. kopciuchów, które głównie emitują zanieczyszczenia powietrza. Myślę również, że ważne jest przestawianie się na odnawialne źródła energii, jak energia słoneczna, wodna, wiatrowa – wylicza Jakub z klasy VIII a w SP nr 2 w Bochni.

Jednym z zadań, jakie postawiono przed młodzieżą z „Dwójki”, było wykonanie kreatywnych kolaży ekologicznych. Drugie zadanie polegało na stworzeniu innowacyjnego wynalazku, który pomógłby w ochronie środowiska naturalnego. Młodzież wykazała się sporą inwencją twórczą. Jeden z pomysłów dotyczył opracowania robota, zasilanego energią słoneczną, który rozpoznawałby wrzucane do pojemnika rodzaje odpadów. Pomagałby on podejmować decyzję, do którego pojemnika wrzucać np. kartoniki po mleku.

– Ziemia bez naszej pomocy nie przeżyje i zapanuje na niej chaos – argumentowali uczniowie. Nie zabrakło odniesień do wynalazków współczesności, m.in. samochodów elektrycznych („Po co ci ta stara bryka, przerzuć się na elektryka”).

Zdaniem Moniki Zapały, nauczycielki w bocheńskiej „Dwójce”, udział w debacie pozytywnie wpłynie na postawy proekologiczne dzieci i młodzieży. – O sprawach ekologii mówimy na przyrodzie, na biologii. Ale może to jeszcze bardziej zmotywuje i zmobilizuje, by jeszcze bardziej dbać o ziemię, po prostu, żeby być eko.

Ostatnim punktem spotkania była debata ekologiczna z udziałem wicemarszałka Józefa Gawrona. – Dziecięcy sejmik ekoMałopolski to idea, która z jednej strony ma uczyć młodych ludzi demokracji, samorządności, pokazywać, jak funkcjonują władze samorządowe w województwie i podejmują decyzje. Ale najważniejszy cel tego spotkania to rozmowa o ekologii, ochronie środowiska, o budowanie postaw prośrodowiskowych już od młodych ludzi – zwraca uwagę Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego.

Masz informacje? Nasza Redakcja czeka na #SYGNAŁ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Młodzież z Bochni wzięła udział w obradach „Dziecięcego Sejmiku ekoMałopolski”. Zobacz zdjęcia i wideo - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto