Naukowiec z Polski południowo-wschodniej laureatem prestiżowego wyróżnienia Ministra Nauki

2018-01-19 13:51:03

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznał stypendia naukowe dla wybitnych młodych naukowców. Wśród laureatów tego prestiżowego wyróżnienia jest naukowiec z Polski południowo-wschodniej, dr Zofia Nizioł-Łukaszewska z Katedry Kosmetologii Wydziału Medycznego Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego (MNiSW) przyznaje stypendia młodym wybitnym naukowcom za prowadzenie wysokiej jakości badań oraz cieszącym się imponującym dorobkiem naukowym w skali międzynarodowej.
Profil działalności naukowej rzeszowskiej stypendystki, dr Zofii Nizioł-Łukaszewskiej skupia się głównie na zagadnieniach związanych z wykorzystaniem surowców roślinnych do produkcji preparatów kosmetycznych przy zachowaniu ich wysokiej jakości oraz bezpieczeństwa stosowania.

- Podczas prowadzonych badań staram się łączyć wiedzę z zakresu biochemii i fizjologii roślin z zagadnieniami z zakresu kosmetologii. Prowadzone przeze mnie analizy skupiają się przede wszystkim na ocenie i aplikacji w preparatach kosmetycznych innowacyjnych ekstraktów roślinnych o wysokiej biodostępności, które wpływają na poprawę jakości produktów kosmetycznych, a w szczególności bezpieczeństwo ich stosowania – informuje dr Zofia Nizioł-Łukaszewska, rzeszowska stypendystka.

W XII edycji konkursu stypendia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego otrzymało 209 wybitnych młodych naukowców spośród 1159 ubiegających się kandydatów. Laureaci będą otrzymywać 5 390 zł miesięcznie przez okres do 3 lat, łącznie Ministerstwo wyda na te stypendia ponad 40 mln zł. W województwie podkarpackim tylko dwóch naukowców dostało takie wyróżnienie tj. wspomniana dr Zofia Nizioł-Łukaszewska oraz dr Mariusz Ruszel z Wydziału Zarzadzania Politechniki Rzeszowskiej.

- Stypendium MNiSW dla młodych naukowców jest jednym z najbardziej prestiżowych i, co tu ukrywać, najatrakcyjniejszych finansowo form wsparcia naukowców w Polsce. Uzyskanie tego stypendium przez dr Zofię Nizioł-Łukaszewską przyjęliśmy z ogromną radością - stypendyści MNIiSW to nie tylko świetni naukowcy, ale także osoby, które mogą stać się liderami zespołów naukowych. To jest także bardzo ważny znak dla naukowców z uczelni niepublicznych i uczelni zlokalizowanych w mniejszych ośrodkach - naukę na bardzo dobrym poziomie można uprawiać wszędzie, nie tylko w Warszawie, czy Krakowie - podsumowuje prof. nadzw. dr hab. Agata Jurkowska-Gomułka Prorektor ds. Nauki WSIiZ i dodaje - Stypendium zostało przyznane naukowczyni, która swoją aktywność związała z kosmetologią - obszarem z definicji interdyscyplinarnym, co dowodzi, że naukowe wycieczki w stronę innych dyscyplin niż ta, z której wyrośliśmy, jak najbardziej popłacają.

Jesteś na profilu Dominik Łazarz - stronie mieszkańca miasta Tarnów. Materiały tutaj publikowane nie są poddawane procesowi moderacji. Naszemiasto.pl nie jest autorem wpisów i nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanej informacji. W przypadku nadużyć prosimy o zgłoszenie strony mieszkańca do weryfikacji tutaj