Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy gminy Pleśna wrzucają do kanalizacji co popadnie. Pampersy, mopy i inne śmieci zatykają rury, a usuwanie awarii kosztuje

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Podczas ostatniej awarii sieci kanalizacyjnej, pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej z rur wyciągnęli trzy mopy
Podczas ostatniej awarii sieci kanalizacyjnej, pracownicy Zakładu Gospodarki Komunalnej z rur wyciągnęli trzy mopy ZGK w Pleśnej
W gminie Pleśna w ostatnim czasie często dochodzi do awarii sieci kanalizacyjnej. Jak się okazuje, powodują je sami mieszkańcy, którzy do toalet wrzucają różne rzeczy, które zatykają rury. Zakład Usług Komunalnych apeluje do mieszkańców o przestrzeganie zasad korzystania z sieci.

Los polskich rodzin w obliczu inflacji

od 16 lat

Do sieci kanalizacyjnej powinny trafiać tylko zanieczyszczenia fizjologiczne i papier toaletowy, który jest produkowany tak, aby nie zatykał rur oraz nie powodował problemów w przepompowniach i oczyszczalni ścieków.

Zapominają o tym jednak mieszkańcy gminy Pleśna. Pracownicy Zakładu Usług Komunalnych co chwilę muszą usuwać różne awarie związane z drożnością rur. Do jednej z większych doszło na początku sierpnia w Rzuchowej.

- Zatkana była kanalizacja tłoczna, która tłoczy ścieki z części wsi do studni, która przepycha je dalej do oczyszczalni ścieków. W momencie zatkania kanalizacji, całe te ścieki z tej części wylewały się na pobliskie posesje i domy. Awarię udało się naprawić dopiero na drugi dzień - mówi Grzegorz Janota, kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Pleśnej.

Traktują kanalizację jak śmietnisko

Jak się okazało w rurach kanalizacyjnych znaleziono trzy mopy, a także... fragmenty gruzu. To już nie pierwszy przypadek, gdy na terenie gminy Pleśna dochodzi do awarii związanych z zatkaniem rur.

- Niektórzy traktują kanalizację jak śmietnisko. Znajdujemy w niej pampersy, waciki, patyczki do uszów, podpaski. Usuwanie awarii później kosztuje i musimy na to wydać pieniądze, które mogłyby iść na rozwój zakładu, modernizację czy zakup nowego sprzętu - zaznacza kierownik ZGK w Pleśnej.

Władze gminy Pleśna ostrzegają, że kolejne awarie mogą wpłynąć również na wzrost cen za odprowadzanie ścieków.

- Usuwanie awarii podnosi koszty funkcjonowania zakładu, a tym samym opłaty i taryfy za odprowadzanie ścieków - podkreśla Józef Knapik, wójt gminy Pleśna.

To nigdy nie powinno dostać się do sieci kanalizacyjnej!

Władze podtarnowskiego samorządu skierowały w ostatnim czasie do mieszkańców specjalny apel, aby wszyscy przestrzegali zasady korzystania z sieci kanalizacyjnej. Wskazano również rzeczy, których kategorycznie nie można wrzucać do kanalizacji:

  • środków higieny osobistej takich jak np.: waciki, podpaski, tampony, chusteczki nawilżone, wata, pieluchy, ręczniki papierowe, patyczki do uszu itp.,
  • rajstop, szmat, bandaży, materiałów opatrunkowych itp.,
  • kości, odpadów kuchennych, tłuszczów, olejów, które pod wpływem zimnej wody tężeją w rurach,
  • lekarstw, igieł, farb oraz chemikaliów innych niż powszechnie używane środki czystości,
  • materiałów budowlanych tj. np zaprawy cementowe, gruz, kamienie, piach, gips itp.,
  • części stałych nie rozpuszczalnych w wodzie np.: rękawice gumowe, włosy, torebki foliowe, korki, zabawki itp.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto