Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Miała chronić serce, a zwiększa ryzyko zawału. Badacze ostrzegają: dieta keto podnosi cholesterol i nie jest dobra dla wszystkich

Anna Rokicka-Żuk
Anna Rokicka-Żuk
Sposób jedzenia, w którym ogranicza się spożycie zbóż i cukrów, a nawet owoców i warzyw skrobiowych, cieszy się ogromną popularnością i jednocześnie zasłużenie złą sławą.
Sposób jedzenia, w którym ogranicza się spożycie zbóż i cukrów, a nawet owoców i warzyw skrobiowych, cieszy się ogromną popularnością i jednocześnie zasłużenie złą sławą. Ronit HaNegby, Yaroslav Shuraev (małe)/Pexels
Dieta keto to jedna z najmodniejszych diet odchudzających – i najbardziej niebezpiecznych dla zdrowia. O tym, że wcale nie chroni serca przed chorobami i zawałem, jak to wcześniej rozgłaszano, ostrzegają naukowcy z Kanady. Gdy zbadali efekty diety w stylu keto po prawie 12 latach stosowania, nie zachęcają do jej stosowania. Zobacz szczegóły.

Spis treści

Na czym polega dieta keto?

Dieta keto to jadłospis o niskiej zawartości węglowodanów, a wysokiej – tłuszczu. Stąd nazywana jest też niskowęglowodanową i wysokotłuszczową. Powstała jako dieta lecznicza dla dzieci z lekooporną padaczką i wciąż stosowana jest u osób z tą i innymi chorobami neurologicznymi.

Zobacz także: To najlepsza dieta przy dnie moczanowej. Obniża poziom kwasu moczowego, zmniejsza ból i obrzęk stawów. Wypróbuj najzdrowszą dietę na świecie

Szybko zauważono jednak, że ketogeniczne menu powoduje szybki spadek wagi – stąd jej sława jako diety odchudzającej. W tej roli budzi wiele kontrowersji, ponieważ wyklucza źródła niezbędnych składników odżywczych, wywołuje zmiany w metabolizmie i grozi powikłaniami, przede wszystkim kwasicą ketonową, a także pogarsza samopoczucie.

Sprawdź także:

Sposób jedzenia, w którym ogranicza się spożycie zbóż i cukrów, a nawet owoców i warzyw skrobiowych, uważany był dotąd za korzystny dla organizmu. Wiele mówiło się o tym, że poprawia lipidogram i zmniejsza zagrożenie chorobami układu sercowo-naczyniowego. Nowe badania przeczą jednak tym stwierdzeniom i pokazują, że keto dieta może być niebezpieczna dla zdrowia.

Dieta keto – co to daje?

Keto jadłospis ogranicza spożycie głównego źródła energii dla organizmu, jakim są cukry pochodzące z węglowodanów. W ten sposób niejako zmusza go, aby pozyskiwał ją z niepełnego trawienia tłuszczów, w którym powstają ketony. To natomiast przyspiesza redukcję tkanki zapasowej w organizmie.

W prawidłowej diecie keto węglowodanów jest bardzo mało – zapewniają zwykle 10 proc. energii w menu, a w niektórych wersjach – do 20 proc., co np. przy dziennej dawce odpowiada 50-100 g węglowodanów. To bardzo mało, bo np. zakazane tutaj jabłko czy kromka chleba to ok. 20 g.

Sprawdź też:

Takie ograniczenie węglowodanów (i towarzyszących im składników w naturalnych produktach) okazuje się szkodliwe dla układu krążenia. Pokazały to prace Uniwersytetu Kolumbii Brytyjskiej w Vancouver, w których poddano analizie wyniki badań krwi osób stosujących nawet mniej restrykcyjną dietę keto.

Dieta w stylu keto podnosi poziom cholesterolu i ryzyko zawału serca

Wpływ diety zapewniającej poniżej 25 procent kalorii z węglowodanów i powyżej 45 proc. z tłuszczów na lipidogram krwi sprawdzono na podstawie danych z bazy UK Biobank. Wśród nich autorka pracy dr Iulia Iatan zidentyfikowała 305 osób, które raportowały stosowanie menu w stylu keto, natomiast grupę kontrolną stanowiło 1220 osób. Średnia wieku uczestników wynosiła 54 lata i 73 proc. z nich stanowiły kobiety. Wskaźnik masy ciała (BMI) w grupie stosującej dietę w stylu keto wynosił 27,7, a w tej stosującej standardową dietę – 26,7.

Sprawdź: Czy cholesterol jest naprawdę szkodliwy? Zobacz fakty i mity na temat cholesterolu i miażdżycy

Gdy po upływie 11,8 lat porównano wyniki badań poziomu lipidów u tych osób, te na diecie ketogenicznej miały wyższe poziomy „złego” cholesterolu LDL niż stosujący dietę standardową (o 0,16 mmol/l) oraz apolipoproteiny B, która jest wskaźnikiem hipercholesterolemii, miażdżycy i ryzyka sercowego (apoB, wzrost o 0,05 mmol/l). Choć może nie wydawać się to wiele, miało istotny wpływ na stan uczestników badania.

Gdy sprawdzono, jak często diagnozowano u nich miażdżycę lub występującą na jej tle chorobę serca (w tym wieńcową), nowe zdarzenie sercowe okazało się wystąpić u 9,8 proc. osób na diecie w stylu keto i tylko u 4,3 proc. tych odżywiających się w standardowy sposób. Ze stosowaniem diety keto wiązało się więc ponad 2 razy większe ryzyko zawału i podobnych incydentów sercowych.

Dowiedz się na temat:

Czy keto dieta jest zdrowa?

Keto dieta może być korzystna dla mózgu w przypadku jego chorób, a także u cukrzyków, ponieważ obniża poziom glukozy i insuliny we krwi, zmniejsza insulinooporność komórek i ciśnienie krwi. Uzyskanie takich efektów wymaga jednak ścisłego przestrzegania założeń terapeutycznej diety ketogennej, która jest znacznie bardziej rygorystyczna niż ta badana w Kanadzie.

Autorzy badania zdają sobie z tego sprawę z jego ograniczeń, które wynikają także ze sposobu zbierania danych. Podkreślają także, że nie każdy zareaguje na dietę w stylu keto w taki sam sposób.

– Na tej diecie najczęściej dochodzi do wzrostu poziomu cholesterolu we krwi, ale u niektórych ludzi jego stężenie może pozostać takie same lub spaść, co zależy od pewnych czynników – powiedziała dr Iulia Iatan. – Jednym z następnych naszych kroków będzie odnalezienie specyficznych markerów genetycznych, na podstawie których można przewidzieć, jak ktoś zareaguje na tego typu dietę.

W celu szybkiej redukcji masy ciała poleca się dużo bezpieczniejszą dietę niskowęglowodanową, która jest oparta na zróżnicowanych naturalnych produktach.

Źródło: Low-Carbohydrate High-Fat “Keto-Like” Diet Associated With Increased Risk of CVD American College of Cardiology

Polecamy również:

Miej ciśnienie pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto