Medale Małopolan w mistrzostwach Polski we wspinaczce, sukces 16-latki z Tarnowa

Jacek Żukowski
Podium kobiet MP 2021 w boulderingu, od lewej: Bianka Janecka, Ida Kupś, Daria Nawój, Arkadiusz Kamiński
W Lublinie rozegrane zostały mistrzostwa Polski seniorów we wspinaczce sportowe w konkurencji bouldering, a więc bez asekuracji. Były one bardzo udane dla zawodników z małopolskich klubów. W zmaganiach kobiet zwyciężyła Ida Kupś z KS Korona, trzecia była Daria Nawój ze Sportivy Tarnów. Wśród mężczyzn trzecia lokatę zajął Adrian Chmiała z Korony.

Rewelacyjna nastolatka ze Sportivy

Warto nieco przyjrzeć się tarnowiance. To dla niej pierwszy medal w seniorskiej rywalizacji. Należy podkreślić, że uczennica IV Liceum Ogólnokształcącego w Tarnowie jest jeszcze juniorką, ma 16 lat. W Lublinie po raz pierwszy w karierze awansowała do rundy finałowej imprezy mistrzowskiej, dzięki świetnej wspinaczce zdołała pokonać o wiele bardziej doświadczone zawodniczki i wywalczyła swój pierwszy - brązowy medal najważniejszych zwodów w kraju.

Daria dzięki temu wynikowi wywalczyła również kwalifikację do seniorskiej reprezentacji na Puchar Europy w boulderingu, który odbędzie się na początku sierpnia w Krakowie. Wynikiem z Lublina młoda zawodniczka zagwarantowała sobie również miejsce w składzie kadry narodowej na sezon 2022.

Pod okiem Ropek i Kamińskiego

Daria Nawój wspina się od siedmiu lat, trenuje pod okiem mistrzyni wspinaczki Edyty Ropek i doświadczonego trenera Arkadiusza Kamińskiego. Ma już za sobą pierwsze starty w zawodach międzynarodowych, między innymi 13 miejsce trójboju olimpijskim w Mistrzostwach Świata Juniorów w Arco (ITA) z 2019 roku.

Wyniki Darii są dobrą prognozą przed zbliżającymi się Igrzyskami Europejskimi 2023, gdzie wspinaczka sportowa będzie jedną z rozgrywanych konkurencji. Zawodniczka Sportivy z pewnością będzie walczyć o kwalifikacje do tych igrzysk, zwłaszcza, że rywalizacja we wspinaczce odbywać się będzie w Tarnowie.