Mammografia i jej sekrety – Profilaktyka Raka Piersi w Mościckim Centrum Medycznym

Sponsorem akcji specjalnej jest MOŚCICKIE CENTRUM MEDYCZNE Sp. z o.o.
Udostępnij:

Coraz częściej słyszymy o programach profilaktycznych, a mimo to nadal mamy opory i strach przed badaniem. Czy słusznie? W przypadku raka piersi bardzo ważne jest, aby wykryć go w jak najwcześniejszym stadium, ponieważ daje to duże szanse na całkowite wyleczenie choroby.

Przesiewowe badanie mammograficzne przysługuje każdej Pacjentce pomiędzy 50. a 69. rokiem życia, która nie wykonywała badania w ciągu ostatnich 24 miesięcy. Wyjątek stanowi Pacjentka, u której w najbliższej rodzinie (mama, siostra, córka) ktoś zachorował na raka piersi. Wtedy taka Pacjentka ma możliwość skorzystania z badania już po upływie 12 miesięcy. Taka możliwość jest również, jeśli badanie genetyczne BRCA1, BRCA2 wykazało obciążenie.

Najważniejszym czynnikiem w istotny sposób wpływającym na wyniki leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium. Metodą, która to umożliwia jest mammografia przesiewowa piersi. Polega ona na wykonaniu czterech zdjęć. W trakcie badania pierś jest umieszczana na podstawce (detektorze) i dociskana plastikową płytką, w zależności od wykonywanej projekcji - od góry lub od boku. Ze względu na ucisk, Pacjentka może odczuć delikatny dyskomfort lub ból, lecz trwa on zaledwie kilka sekund.

Wiele pacjentek pyta czy ucisk jest konieczny podczas badania? Odpowiedź brzmi tak.

Jeśli mammografia zostałaby wykonana bez ucisku, to wewnętrzne struktury piersi nakładałyby się na siebie i trudno byłoby dostrzec nieprawidłowości. Źle wykonane badanie naraziłoby Pacjentkę na powtórne badanie, bądź skierowanie na diagnostykę pogłębioną. Zatem dzięki uciskowi:

 • zmniejszamy warstwę tkanki, przez którą przenika promieniowanie, co powoduje większy kontrast i możliwość ograniczenia dawki promieniowania,
 • zwiększamy powierzchnię zajmowanej przez pierś na płycie obrazowej, przez co uzyskujemy lepszą rozdzielczość,
 • zapobiegamy rozmyciu obrazu poprzez nieumyślne poruszenie się, bądź naturalny rytm klatki piersiowej podczas oddechu,
 • usuwamy pęcherze powietrza spod płytki (brak "martwych pól" zacieniających niektóre fragmenty),
 • utrzymujemy odpowiednią orientację anatomiczną (możliwość dokładnego wyznaczenia położenia zmian).

Dlaczego badanie przesiewowe, które jest bezpłatne i bez skierowania należy się jedynie Pacjentkom pomiędzy 50 a 69 r.ż.?

Prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi rośnie wraz z wiekiem. Obserwacja częstości zachorowań w poszczególnych grupach wiekowych wykazała, że znaczący ich wzrost występuje w przedziale wiekowym od 50 r.ż. do 69 r.ż. Poza tym dużo łatwiej znaleźć podejrzaną zmianę u kobiety po menopauzie, ponieważ wraz z wiekiem struktura piersi się zmienia. Ilość tkanki gruczołowej jest mniejsza, dzięki czemu piersi mają przewagę tkanki tłuszczowej - bardzo dobrej do oceny w badaniu mammograficznym. Przed menopauzą piersi mają budowę, w której dominuje tkanka gruczołowa. Na zdjęciu zabarwiona jest ona na biało, podczas gdy tkanka tłuszczowa na ciemno. Różnego typu zmiany, także nowotworowe są jasne - a więc trudne do wykrycia w badaniu mammograficznym.

A co z pacjentkami przed 50 r.ż. i po 69 r.ż.?

Pacjentki przed 50 r.ż. mają w znacznej części gruczołową budowę piersi, której ze względu na budowę bardziej dedykowana jest ultrasonografia czyli USG. Zaś wskaźnik zachorowań w grupie wiekowej powyżej 69 r.ż. wyraźnie spada. Oczywiście obie grupy wiekowe jak najbardziej mogą skorzystać z takich badań w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, jednakże wiąże się to z koniecznością wizyty u lekarza specjalisty i wydania skierowania, zarówno na USG jak i mammografię.

Często również pada pytanie : USG czy mammografia?

Obydwa badania mają ten sam cel: wykryć zmianę nowotworową. USG pozwala na odróżnienie litych guzków od zmian wypełnionych płynem (np. torbieli), na co nie pozwala mammografia. Natomiast mammografia jest w stanie wykazać nawet kilkumilimetrowe zmiany oraz - w przeciwieństwie do USG - obrazuje mikrozwapnienia, które mogą sygnalizować rozwój nowotworu. Zaznaczyć trzeba w tym miejscu, że obydwa badania wzajemnie się uzupełniają!!!

Jakie czynniki wpływają na większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi?

 • wiek
 • rak piersi u członków rodziny (mama, siostra, córka)
 • stwierdzona mutacja w obrębie genów BRCA1, BRCA2
 • wczesna miesiączka (przed 12 r.ż.)
 • późna menopauza (po 55 r.ż.)
 • urodzenie dziecka po 35 r.ż.
 • bezdzietność
 • struktura piersi
 • hormony

I w tym miejscu zwróćmy szczególną uwagę na temat hormonów, jako czynników zwiększających prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi...

Terapia hormonalna zarówno HTZ czyli hormonoterapia zastępcza bądź antykoncepcja zwiększa gęstość piersi od 3-6%. Już po roku przyjmowania hormonów widoczna jest zmiana w strukturze piersi u 75% kobiet. Kobieta przyjmująca terapię hormonalną ma większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi (nawet 4-6 krotnie), dlatego ważna jest częsta kontrola piersi.

Jakie zalety ma program przesiewowych badań mammograficznych?

Przede wszystkim brak konieczności skierowania - co wiąże się z tym, że zyskujemy na czasie, nie czekając w kolejce do specjalisty. Kolejną zaletą jest szybki dostęp do badań oraz możliwość wykonania w dowolnej placówce medycznej na terenie całej Polski. W Mościckim Centrum Medycznym sp. z o.o. w Tarnowie realizowane są działania profilaktyczno-edukacyjno-informacyjne w zakresie profilaktyki raka piersi pn. SIŁA KOBIETY współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego na lata 2014-2020, który oferuje szereg udogodnień:

 • bezpłatne porady oraz szkolenia przez wykwalifikowaną kadrę lekarzy, techników elektroradiologii oraz położne,
 • instruktaż samobadania piersi na fantomie
 • dofinansowanie kosztów dojazdu dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności
 • transport na badanie w przypadku dysfunkcji narządu ruchu
 • zwrot kosztów opieki nas osobą potrzebującą wsparcia w codziennym funkcjonowaniu na czas wykonania badania

PROJEKT MA NA CELU ZWIĘKSZENIE POZIOMU UCZESTNICTWA KOBIET W BADANIACH MAMMOGRAFICZNYCH.

Co jeszcze można zaliczyć do zalet programu profilaktycznego?

 • opis przez dwóch niezależnych lekarzy (dzięki temu jest mniejsze prawdopodobieństwo przeoczenia jakiejś zmiany)
 • w przypadku wykrycia zmiany podejrzanej - bez konieczności skierowania wykonanie etapu diagnostyki pogłębionej - obejmujący wykonanie badania USG lub w razie konieczności zdjęcie celowane lub biopsja.

W przypadku, jeśli Pacjentka nie jest objęta programem profilaktycznym - na każde badanie diagnostyki pogłębionej ( USG, zdjęcie celowane, biopsja) wymagane jest oddzielne skierowanie od lekarza specjalisty, co wiąże się z wydłużeniem czasu, który odgrywa bardzo ważną rolę!

Każde badanie opisywane jest według międzynarodowej klasyfikacji. BI-RADS jest ogólnie przyjętą skalą do klasyfikacji badań mammograficznych. Służy także do opisu USG i rezonansu magnetycznego piersi. Często wyniki są dla kobiet niezrozumiałe i wprowadzają w zakłopotanie nietypowymi oznaczeniami. Warto dowiedzieć się czym jest skala BI-RADS i jak ją interpretować:

 • 0: ocena końcowa niekompletna (BI-RADS 0), oznacza konieczność wykonania dodatkowych badań obrazowych, aby móc postawić pełną diagnozę. Ryzyko złośliwości w tym stopniu jest niepewne i trudne do oceny
 • 1: norma (BI-RADS 1). Oznacza obraz prawidłowy, ryzyko złośliwości wynosi 0%, nie wymaga dalszej diagnostyki
 • 2: zmiana łagodna (BI-RADS 2). Oznacza obecność zmian z pewnością łagodnych, takich jak torbiele proste czy niewielkie gruczolakowłókniaki. Ryzyko złośliwości wynosi 0%, nie wymaga dalszej diagnostyki
 • 3: zmiana prawdopodobnie łagodna (BI-RADS 3). Ryzyko złośliwości < 2%. Wskazana jest kontrola za 6 miesięcy, możliwe badania dodatkowe USG
 • 4: zmiana podejrzana (BI-RADS 4). Ryzyko złośliwości wynosi od 2% do 95%. Konieczna jest weryfikacja zmiany. Tę grupę, w odniesieniu do badań USG i mammografii, podzielono na 3 podgrupy (nie dotyczy badań wykonanych metodą rezonansu magnetycznego). To:
 • 4a: zmiana podejrzana, o małym stopniu prawdopodobieństwa złośliwości
 • 4b: zmiana podejrzana, o pośrednim stopniu prawdopodobieństwa złośliwości
 • 4c: zmiana podejrzana, o wysokim stopniu prawdopodobieństwa złośliwości, jednak bez klasycznych cech złośliwości
 • 5: zmiana o wysokim prawdopodobieństwie złośliwości (BI-RADS 5). Ryzyko złośliwości szacuje się na >95%. Konieczna jest weryfikacja zmiany i dalsze leczenie
 • 6: rak potwierdzony (BI-RADS 6). Oznacza rozpoznanego i potwierdzonego histopatologicznie raka piersi. Zmiana wcześniej zweryfikowana jako złośliwa.

Jak należy przygotować się na badanie:

 • prosimy o nie zakładanie w dniu badania obszernej biżuterii i długich kolczyków,
 • założenie wygodnego dwuczęściowego ubrania,
 • nie używanie w dniu badania balsamów, antyerspirantów i talków (mogą imitować obraz mikrozwapnień),
 • dla kobiet miesiączkujących optymalny termin wykonania badania jest pomiędzy 5 a 10 dniem cyklu,
 • kobiety po menopauzie mogą wykonać badanie w dowolnym dniu.

SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ NALEŻY ZWRÓCIĆ, ABY NA BADANIE ZABRAĆ ZE SOBĄ DOKUMENTACJĘ MEDYCZNĄ (USG, REZONANS MAGNETYCZNY PIERSI) A W SZCZEGÓLNOŚCI POPRZEDNIE ZDJĘCIA Z BADANIA MAMMOGRAFICZNEGO.

Osoby zainteresowane uczestnictwem w programie profilaktyki raka piersi pn. Siła Kobiety mogą kontaktować się z Mościckim Centrum Medycznym sp. z o.o. ul. Kwiatkowskiego 15, I Piętro, 33-101 Tarnów, telefonicznie 146 88 05 63 lub 882 663 380 lub elektronicznie [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mammografia i jej sekrety – Profilaktyka Raka Piersi w Mościckim Centrum Medycznym - Bochnia Nasze Miasto

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie