Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska straci miliardy euro przez uchwałę anty-LGBT? Polityczne rozbieżności w sprawie unijnych środków dla regionu i Krakowa

Małgorzata Krysa, Piotr Tymczak
Konrad Kozlowski/Polskapress
Wicemarszałek województwa małopolskiego Tomasz Urynowicz na wtorkowej konferencji prasowej (7 września) ostrzegał, że Małopolska może stracić ponad 3,5 mld euro z unijnych pieniędzy z powodu podtrzymania przez sejmik województwa tzw. uchwały anty-LGBT. Przedstawiciele PiS we władzach regionu zapewniają, że groźby Komisji Europejskiej w sprawie zablokowania dotacji to tylko element negocjacji i nie ma poważnego ryzyka utraty środków.

- Jeżeli sejmik nie zmieni stanowiska, to stracimy blisko 3 miliardy 600 milionów euro – olbrzymie środki finansowe, dzięki którym rozwija się Małopolska i dzięki którym, konserwatyści mówiący w sejmiku o tym, że chcą w formie tej rezolucji bronić rodziny, tradycyjnych wartości, tak naprawdę szkodzą rodzinie. Dzisiaj małopolska rodzina potrzebuje także miejsc pracy, nowoczesnej edukacji, potrzebuje nowoczesnej służy zdrowia. Te pieniądze są zagrożone. Mam nadzieję, że dzisiejsza konferencja będzie także apelem do wszystkich radnych sejmikowych, podczas najbliższej sesji do unieważnienia tej deklaracji - mówił wicemarszałek Tomasz Urynowicz.

Wyliczył, że wstępnie unijne wsparcie na lata 2021-2027 ma być w kwocie 2 mld 567 mln euro, najwięcej – ok. 643 mln euro ma być przeznaczone na ochronę środowiska, odnawialne źródła energii, działania klimatyczne oraz gospodarkę wodną. KE ostrzegła, że może wstrzymać wypłatę tych dotacji, a także bieżących środków (na lata 2014-2020) - według Tomasza Urynowicza nie rozliczono jeszcze z nich ponad 1 mld euro (m.in. ok. 193 mln euro przeznaczone na efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, zakupy pociągów, wymianę kotłów, ok. 124 mln euro na transport drogowy i kolejowy, ponad 121 mln euro na projekty badawczo rozwojowe małopolskich firm, infrastrukturę badawczą uczelni oraz wsparcie innowacji, ponad 37 mln euro na dalszą budowę Centrum Nauki Cogiteon).

Marszałek małopolski Witold Kozłowski komentuje: - Można zadać pytanie, na jakiej podstawie Tomasz Urynowicz twierdzi, że Małopolska nie otrzyma tych pieniędzy. Opiera się o swoje dywagacje. Ze strony KE są wezwania do bliżej nieokreślonego zachowania. Nie ma żadnego dokumentu, w którym by stwierdzono, że fundusze nie zostaną przekazane.

Przypomnijmy, że zarząd województwa małopolskiego podjął we wtorek (24 sierpnia) tzw. uchwałę kompetencyjną w sprawie przekazania pozostałym członkom zarządu kompetencji wicemarszałka Tomasza Urynowicza. To efekt buntu wicemarszałka, który wystąpił z klubu radnych PiS i zagłosował za unieważnieniem tzw. deklaracji LGBT. W piątek (10 września) odbędzie się sesja sejmiku, w której programie jest projekt uchwały dotyczący odwołania wicemarszałka Tomasza Urynowicza. Nie ma natomiast tematu ponownej próby odrzucenia tego dnia uchwały dot. LGBT. Marszałek Kozłowski ma natomiast przedstawić informację dotyczącą dotychczasowej korespondencji w tej sprawie między władzami Małopolski i przedstawicielami KE.

Deklaracja z 2019 r. „w sprawie sprzeciwu wobec wprowadzenia ideologii LGBT do wspólnot samorządowych”, nazwana przez
opozycję „deklaracją anty-LGBT”, wyraża przez sejmik sprzeciw wobec "działań zorientowanych na promowanie ideologii ruchów LGBT, które kwestionują wartości zawarte w polskiej konstytucji, a także ingerują w porządek społeczny".

Wicemarszałek Urynowicz zwrócił też uwagę, że Polska wciąż nie otrzymała środków z UE, którymi ma sfinansować Krajowy Plan Odbudowy (57 mld euro) z powodu rozbieżności dotyczących wprowadzania uregulowań prawnych w Polsce. Małopolska zgłosiła w tym przypadku 100 projektów na kwotę ponad 38,5 mld zł, w tym m.in. na budowę w Krakowie: Centrum Muzyki, Centrum Literatury i Języka "Planeta Lema", Muzeum Benedyktynów w Tyńcu, Całorocznego Ośrodka Sportu Zimowych wraz z zespołem basenów w Małym Płaszowie, a także inwestycje związane z organizację Igrzysk Europejskich w Krakowie i Małopolsce w 2023 r. - m.in. modernizację stadionu Wisły, budowę w jego sąsiedztwie hali sportowej na 4-5 tys. widzów, budowę basenu olimpijskiego przy ul. Monte Cassino.

Przedstawiciele rządu przekonują, że Polska ma pełne prawo do skorzystania ze środków na sfinansowanie KPO i prędzej czy później je otrzyma.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto