„Małopolska cegłą murowana”. Rozglądnij się uważnie wokół siebie, zrób zdjęcie i wygraj sprzęt rtv, rower lub weekend w SPA!

Artykuł sponsorowany LEIER POLSKA S.A.
Kościoły ceglane w Porębie Radlnej i Lubczy. Pierwszy zaprojektował Jan Sas-Zubrzycki, drugi Adolf Stapf

Kontynuujemy nasz cykl poświęcony cegle i temu, jaki wpływ przez wieki wywarła ona na rozwój budownictwa. A ten był bardzo duży jeśli chodzi na przykład o obiekty sakralne. W całej Małopolsce, gdzie okiem sięgnąć, mamy ceglane kapliczki, klasztory i kościoły, które wyróżniają się swoją architekturą i monumentalnymi kształtami.

Cegła, jako łatwy w zastosowaniu i tani w produkcji materiał zaczął być powszechnie używany do budowy świątyń już w Średniowieczu, ale prawdziwa moda na ceglane kościoły nastała w XIX i na początku XX wieku, wraz z neogotykiem. Jednym z głównych budowniczych tego okresu, który hołubił cegłę był Jan Sas-Zubrzycki, ceniony architekt i wykładowca, autor ponad stu kościołów. Wiele z nich powstało na terenie Małopolski.

To m.in. krakowskie kościoły – św. Józefa i redemptorystów, przy ul. Jana Zamoyskiego, oraz świątynie w Ciężkowicach, Jordanowie, Łężkowicach, Kasince Małej, Nowym Sączu Biegonicach, św. Rodziny w Tarnowie, Szczurowej, Porębie Radlnej, Otfinowie, Żeleźnikowej, Wietrzychowicach, Bielczy czy w Łapczycy. Jego dziełem była również przebudowa kościołów w Szczepanowie, Bochni, Borzęcinie czy w Szczucinie.

- Jan Sas Zubrzycki korzystał z kamienia oraz cegły, gdyż uważał, że zwłaszcza w przypadku kościołów jest to idealny materiał, gdyż zawiera w sobie dodatkowo element sacrum. Cegła powstaje bowiem z gliny, z której Bóg – jak wynika z przekazu biblijnego - przecież też ulepił człowieka. Dla Sasa-Zubrzyckiego odniesienie do natury miało ogromne znaczenie w jego pracy, a cegła stanowiła w związku z tym wręcz idealny budulec – mówi ks. Piotr Drewniak, historyk sztuki, diecezjalny konserwator zabytków w Tarnowie.

Z tego okresu wymienia również innych znanych architektów, którzy równie chętnie, jak Sas-Zubrzycki, sięgali po cegłę. Przykładem Teodor Talowski (jego dziełem są m.in. kościoły św. Elżbiety i św. Kazimierza w Nowym Sączu, w Przyszowej czy w Suchej Beskidzkiej) czy Adolf Stapf, autor projektów kościołów m.in. w Szynwałdzie, Łękawicy, Stróżach czy w Lubczy).

- Cegła na kościoły niejednokrotnie pochodziła z cegielni, które powstawały specjalnie w tym celu w miejscowościach, w których rozpoczynano budowę świątyni. Glinę pozyskiwano z miejscowych ujęć i na miejscu ją wypalano, aby oszczędzić nie tylko na jej zakupie, ale także na transporcie. Wówczas nie było takich dróg, jak obecnie i dowiezienie takich ilości cegły stanowiłoby nie lada problem i byłoby bardzo kosztowne – zauważa ks. Piotr Drewniak.

Założone w ten sposób cegielnie niejednokrotnie później upaństwawiano, a przez to ich żywot był dłuższy niż tylko na czas budowy świątyni. Wypalana w nich cegła służyła niejednokrotnie również do wznoszenia innych budynków w okolicy, niekoniecznie sakralnych. Przykładem cegielnia w Moszczenicy koło Biecza.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Małopolska cegłą murowana”. Należy sfotografować dowolny ceglany obiekt i opisać, dlaczego akurat on jest wart uwagi. Gdyby przy okazji udało się znaleźć charakterystyczną cegłę, która dodatkowo zawiera jeszcze jakiś tajemniczy ślad, czy sygnaturę, byłoby idealnie! A więc... aparaty w dłoń i szukajmy niebanalnych obiektów, które zdobią nasz region. Przecież w każdym z nich zapisana jest historia Małopolski! Czekamy na Wasze zgłoszenia do piątku – 16 października. Zostaną one opublikowane w specjalnej galerii na naszej stronie internetowej. Na autorów najciekawszych zdjęć czekają cenne nagrody, m.in. voucher na zakupy do sklepu RTV o wartości 1900 zł brutto, rower czy weekend w hotelu SPA. Pozostałych pierwszych 40. uczestników naszego konkursu otrzyma książkę Antoniego Sypka "Tarnów cegłą murowany".

Szczegółowe informacje na temat konkursu na: gazetakrakowska.pl oraz naszemiasto.pl

KLIKNIJ I PRZEŚLIJ ZGŁOSZENIE

Wideo

Materiał oryginalny: „Małopolska cegłą murowana”. Rozglądnij się uważnie wokół siebie, zrób zdjęcie i wygraj sprzęt rtv, rower lub weekend w SPA! - Małopolskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie