„Małopolska cegłą murowana”. Rozglądnij się uważnie wokół siebie, zrób zdjęcie i wygraj sprzęt rtv, rower lub weekend w SPA!

Materiał informacyjny LEIER
Bazylika Mariacka, katedra w Tarnowie czy kościół św. Kazimierza w Nowym Sączu. Barbakan, forty krakowskie, mury obronne Wawelu czy Starego Miasta w Tarnowie. Co łączy wszystkie te budynki? Odpowiedź jest prosta: cegła!

Ceglanych budynków w Małopolsce jest całe mnóstwo. To między innymi zasługa tego, że znajdują się tutaj spore pokłady dobrej jakościowo gliny, z której wytwarzane były na miejscu cegły i nie potrzeba było jej sprowadzać z daleka.

- Pod Krakowem, ale również w okolicy innych małopolskich miast, funkcjonowało na przestrzeni stuleci wiele cegielni, które specjalizowały się w wypalaniu cegieł. O ich wysokiej jakości najlepiej świadczą majestatyczne i piękne budowle, które z nich powstały i do dzisiaj cieszą nasze oczy. Wiele z nich to nie tylko skarby architektury Małopolski, ale budynki o największym znaczeniu historycznym i kulturalnym w skali całego kraju i Europy – zauważa Monika Bogdanowska, wojewódzki konserwator zabytków w Krakowie.
Jako przykład podaje Zamek Królewski na Wawelu czy Collegium Novum. Mimo że jeden i drugi powstały w zupełnie innych okresach i dzieli je kilkaset lat, to głównym ich budulcem jest właśnie cegła oraz charakterystyczny dla naszego regionu wapień, przez co swoją kolorystyką nawiązują do barw narodowych – to połączenie bieli i czerwieni.
Z czasem większość cegielni upadło, a tradycyjny, rękodzielniczy sposób wyrobu cegieł, zastąpiły maszyny i produkcja ceramiki budowlanej na masową skalę.

- Cegła to bardzo trwały budulec, ale czasem trzeba dokonać koniecznych remontów lub zabiegów konserwatorskich, co wiąże się z wymianą części z nich, które z różnych powodów uległy uszkodzeniu. I wtedy pojawia się problem, gdyż historyczne cegły miały inne rozmiary i formaty. A takich już obecnie się nie produkuje. Ratunkiem jest w takiej sytuacji materiał, który pozyskuje się z rozbieranych kamienic czy innych starych budynków. Niestety, mimo moich apeli, kierowanych choćby do władz Krakowa, cegły takie zamiast być gromadzone w magazynach, traktowane są jako zwykły gruz i niepotrzebny odpad i bezpowrotnie przepadają – zauważa Monika Bogdanowska.

Zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie „Małopolska cegłą murowana”. Należy sfotografować dowolny ceglany obiekt i opisać, dlaczego akurat on jest wart uwagi. Gdyby przy okazji udało się znaleźć charakterystyczną cegłę, która dodatkowo zawiera jeszcze jakiś tajemniczy ślad, czy sygnaturę, byłoby idealnie! A więc... aparaty w dłoń i szukajmy niebanalnych obiektów, które zdobią nasz region. Przecież w każdym z nich zapisana jest historia Małopolski! Czekamy na Wasze zgłoszenia do piątku – 16 października. Zostaną one opublikowane w specjalnej galerii na naszej stronie internetowej. Na autorów najciekawszych zdjęć czekają cenne nagrody, m.in. voucher na zakupy do sklepu RTV o wartości 1900 zł brutto, rower czy weekend w hotelu SPA. Pozostałych pierwszych 40. uczestników naszego konkursu otrzyma książkę Antoniego Sypka "Tarnów cegłą murowany".

Szczegółowe informacje na temat konkursu na: gazetakrakowska.pl oraz naszemiasto.pl

KLIKNIJ I PRZEŚLIJ ZGŁOSZENIE

Wideo

Materiał oryginalny: „Małopolska cegłą murowana”. Rozglądnij się uważnie wokół siebie, zrób zdjęcie i wygraj sprzęt rtv, rower lub weekend w SPA! - Małopolskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie