Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Liwocz - najwyższa góra w regionie z platformą widokową. Niesamowite panoramy zaledwie godzinę jazdy samochodem z Tarnowa [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Ustawiony na szczycie Liwocza krzyż milenijny widać z daleka. Wokół niego umieszczony jest taras widokowy
Ustawiony na szczycie Liwocza krzyż milenijny widać z daleka. Wokół niego umieszczony jest taras widokowy Paweł Chwał
Położona na pograniczu Małopolski i Podkarpacia góra Liwocz to najwyższe (562 m n.p.m.) wzniesienie na Pogórzu Ciężkowickim. Umieszczony na jego szczycie - 18-metrowy srebrny krzyż milenijny góruje nad całym regionem i widać go nawet z oddalonego o 50 kilometrów Tarnowa.

FLESZ - “Tarcza 5.0”, czyli pomoc dla turystyki i branży eventowej

Liwocz przez wieki uważany był za magiczną górę, która owiana była licznymi legendami i podaniami ludowymi. Mówią one m.in. o mieście, które miało kiedyś znajdować sie w tym miejscu, a później zapaść pod ziemię.

Jak wejść na Liwocz?

Wzniesienie obecnie to przede wszystkim cel turystycznych wypraw. Na szczyt prowadzi kilka szlaków. Można dostać się na niego zarówno od strony Czermnej, jak również od Brzysk, mijając kolejne stacje Drogi Krzyżowej, wykonanej przez artystę metaloplastyka, Ormianina z pochodzenia - Arama Shakhbazyana.

Na tych, którzy wejdą na górę czeka wieża z krzyżem milenijnym. Po pokonaniu ponad 100 schodów, z tarasu położonego 20 metrów nad ziemią, można podziwiać jeden z najrozleglejszych widoków w regionie. To przede wszystkim okazja do spojrzenia z wysoka na Pogórza: Cięzkowickie, Strzyżowskie i Dynowskie i Dolinę Wisłoki, ale wieży można też podziwiać bieszczadzkie szczyty i połoniny, a także jak na dłoni widać Tatry, Gorce i Beskidy. Po jednej stronie można oglądać Jasło. Widok na Tarnów niestety przysłaniają czubki świerków, ale między nimi można dostrzec kominy Azotów oraz bloki na tarnowskich osiedlach.

Okazja do odpoczynku

Wieża znajduje się w środku lasu. Wokół niej ustawione są ławki na których można odpocząć. Sa też wiaty, a przy nich specjalne wyznaczone paleniska, w których można rozpalić ognisko.

Liwocz to propozycja zarówno dla piechurów, jak również dla rowerzystów. Samochody można zostawić na parkingach u podnóża góry, kierując się drogowskazami stojącymi przy drodze w Brzyskach.

Uzupełnieniem wycieczki na Liwocz może być odwiedzenie położonego kilkanaście kilometrów dalej Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy koło Jasła.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto