Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Łatwiej złożyć skargę na produkty, które budzą nasze wątpliwości. W Tarnowie otwarto punkt informacyjny Inspektoratu Jakości Handlowej

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Punkt znajduje się w tarnowskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności
Punkt znajduje się w tarnowskiej delegaturze Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności Archiwum GIJHARS
W Tarnowie powstał punkt informacyjny Inspektoratu Jakości Handlowej. Przedsiębiorcy mogą w nim załatwić formalności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, a konsumenci łatwiej i szybciej zgłoszą swoje uwagi do jakości oferowanych produktów.

Gest w stronę przedsiębiorców i konsumentów. Sprawy załatwią na miejscu

Nowy Punkt Obsługi Interesantów Wojewódzkiego Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych znajduje się na ósmym piętrze delegatury Urzędu Wojewódzkiego przy al. Solidarności w Tarnowie.

– Mieszkańcy Tarnowa i okolic nie będą musieli jechać do Krakowa, aby załatwić sprawę. Otwarcie terenowego punktu przybliży dostęp do urzędu. To gest w stronę przedsiębiorców i konsumentów. Wpłynie także na większą świadomość, jak ważna jest jakość artykułów rolno-spożywczych, z którymi mamy na co dzień styczność. Bo to, co jemy i pijemy, ma bardzo duży wpływ nie tylko na nasze zdrowie, lecz także i na naszą kieszeń oraz na naszą przyszłość. Musimy o to dbać i stawiać w tym obszarze na jakość, a nie bylejakość – mówi Ryszard Pagacz, wicewojewoda małopolski.

Z założenia Inspekcja Jakości Handlowej ma za zadanie stać na straży właściwej jakości produktów, od pola do stołu. Nadzoruje procesu dostawy, zaczynając od etapu produkcji, na sprzedaży kończąc.

- W regionie tarnowskim działa i rozwija swoją działalność bardzo wielu przedsiębiorców i producentów z branży rolno-spożywczej, w tym m.in. producenci żywności ekologicznej czy producenci lokalnych win. Mam nadzieję, że będą oni chętnie korzystać z naszego punktu w Tarnowie, który ma naprawdę wiele do zaoferowania i poprzez udzielone wsparcie, na przykład w formie konsultacji, przyczyni się do zwiększenia ich konkurencyjności oraz pomoże w doskonaleniu jakości – mówił Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, który uczestniczył w inauguracji placówki.

W nowo otwartym punkcie w Tarnowie przedsiębiorcy i producenci będą mogli przede wszystkim:

  • zgłosić prowadzenie lub zaprzestanie prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie produkcji, składowania, konfekcjonowania i obrotu artykułami rolno-spożywczymi,
  • złożyć wnioski o kontrolę artykułów rolno-spożywczych oraz świeżych owoców i warzyw sprowadzanych z krajów trzecich i wywożonych do krajów trzecich,
  • złożyć wnioski o dokonanie oceny artykułów rolno-spożywczych,
  • złożyć wnioski o wpis do rejestru rzeczoznawców,
  • zgłosić liczbę wprowadzonych do obrotu świeżych warzyw i owoców,
  • złożyć formularz o liczbie ubitych tusz wieprzowych i wołowych (zakłady ubojowe),
  • złożyć wniosek o przeprowadzenie certyfikacji wina,
  • uzyskać informacje dotyczące obowiązujących przepisów prawa żywnościowego.

Sporo zyskają jednak również konsumenci. Będą mogli na miejscu zgłaszać skargi i składać wnioski co do jakości produktów oferowanych w handlu, czy podejrzenia fałszowania marek artykułów, które zostały wprowadzone do obrotu.

Przybywa kontroli i skarg na artykuły złej jakości

Punkt Obsługi Interesantów WIJHARS w Tarnowie będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 9 do 14. Na razie w tarnowskiej delegaturze będzie dyżurował jeden oddelegowany pracownik inspekcji, ale nie wykluczone jest wydłużenie godzin pracy. Nie ma potrzeby wcześniejszego umawiania wizyty.

W ub. roku Inspektorat w Krakowie przeprowadził 3281 kontroli. Wydał m.in. 1437 świadectw zgodności dla świeżych owoców i warzyw, 26 decyzji zakazujących wprowadzenia do obrotu artykułu niespełniającego wymagań jakości handlowej lub w zakresie transportu i składowania oraz 69 decyzji ustalających kary pieniężne w związku z wprowadzeniem do obrotu artykułów, które nie odpowiadały jakości określonej w przepisach. Tylko w tym roku kontroli było już ponad 3 tysiące.

Tarnowskie Wodociągi przeprowadziły profilaktyczne badania wody pod kątem legionelli

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto