Inwazja kleszczy trwa od wiosny, ich rosnąca ilość podwyższa ryzyko zachorowań. Na zakażenie podatni są nie tylko ludzie, ale też zwierzęta domowe, np. psy. W przypadku wbicia się insekta w skórę istotny jest czas usunięcia, potrzeba doby, aby uniknąć chorób.
Usuwanie kleszcza domowym sposobem
Kleszcze lubują się w miejscach na ciele człowieka, gdzie skóra jest ciepła i cienka. Wybierają szyję, brzuch, uszy lub zgięcia ramion i kolan. Główny Inspektorat Sanitarny przypomina, że gdy zauważymy kleszcza w ciele, możemy pozbyć się go na własną rękę. Tak należy usunąć go krok po kroku:
- Specjalnym zestawem lub pęsetą należy chwycić kleszcza tuż przy skórze i pociągnąć go zdecydowanym ruchem do góry. Nie należy zgniatać ani szarpać insekta, a także smarować go wcześniej maściami lub kremami.
- Po wyjęciu kleszczy trzeba upewnić się, że żadna jego część nie została w ciele. Często zdarza się, że w skórze dalej tkwi główka lub inny oderwany fragment.
- Miejsce wkłucia oraz ręce należy dobrze zdezynfekować.
- Jeśli po jakimś czasie w obrębie miejsca występowania kleszcza pojawi się obrzęk, należy zgłosić się do lekarza.
Warto postanowić na ochronę. Zobacz, co odstraszy lub usunie kleszcze
Świadomość kontaktu z niebezpiecznym insektem nie jest pocieszająca, dlatego warto stawiać na sposoby, które pomogą uniknąć takiej sytuacji. Lepiej jest zapobiegać, niż potem leczyć.
To też może Cię zainteresować
Prawidłowa ochrona rozpoczyna się od ubioru. Długie rękawy i nogawki utrudnią kleszczom dojście do ciała. Ważne jest też nakrycie głowy. O ile niektórzy próbują odstraszyć owady repelentami, wielu stawia na naturalne zapachy. Olejki? Wyciągi z roślin? Niektóre mogą być skuteczne.