Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krótka wizyta w Tarnowie odmieniła życie wybitnego filozofa

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Szefowie tarnowskich instytucji kulturalnych chcą upamiętnić i przybliżyć tarnowianom postać Ludwiga Wittgensteina
Szefowie tarnowskich instytucji kulturalnych chcą upamiętnić i przybliżyć tarnowianom postać Ludwiga Wittgensteina Robert Gąsiorek
Szefowie tarnowskich instytucji kulturalnych chcą upamiętnić i przybliżyć tarnowianom postać Ludwiga Wittgensteina. Wybitny filozof w 1914 roku kupił książkę w tarnowskiej księgarni, która miała odmienić jego życie i wpłynąć na późniejszą twórczość.

FLESZ - Katastrofa klimatyczna coraz bliżej. Polska ugotuje się w skwarze

Ludwig Wittenstein jest uważany za jednego z najwybitniejszych filozofów XX wieku, określany mianem ojca chrzestnego neopozytywizmu. Jednak być może nikt nie usłyszałby nigdy o tej postaci, gdyby nie jego wizyta w Tarnowie.

W 1914 roku Ludwig Wittenstein zgłosił się na ochotnika do wojska. - Co wydaje się dziwne, pływał statkiem o nazwie Goplana. W któryś sierpniowy dzień dopłynął gdzieś na Dunajcu w region Tarnowa - mówi Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

Mając chwilę czasu Wittgenstein udał się do centrum Tarnowa. Trafił na Plac Kazimierza, gdzie znajdowała się księgarnia Zygmunta Jelenia. Postanowił kupić w niej książkę - „Ewangelię w skrócie” Lwa Tołstoja. Początkowo myślano, że wybrał ją, gdyż w całym księgozbiorze tarnowskiej księgarni tylko ta była wydana w języku niemieckim. - My wiemy dziś, że księgarnia handlowała również innymi tytułami obcojęzycznymi, które teraz znajdują się w naszych zbiorach - zaznacza Ewa Stańczyk, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tarnowie.

Wittgenstein książkę zaczął czytać na początku września 1914 roku i już po kilku dniach lektury odkrył, że książka ma dla niego szczególne znaczenie i wierzył, że wpadła mu w ręce nieprzypadkowo. - To był punkt kulminacyjny dla jego życia, bo niedługo potem wydał „Traktat filozoficzno-logiczny”, który stał się epokowym dziełem mającym duży wpływ na filozofię dwudziestego wieku - podkreśla Rafał Balawejder.

Szefowie miejskich instytucji kultury postanowili upamiętnić wydarzenie z sierpnia 1914 roku i przybliżyć sylwetkę wybitnego filozofa. Już 6 listopada o godz. 18.30 odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa naprzeciwko kamienicy przy Placu Kazimierza 1, a więc miejscu, gdzie funkcjonowała księgarnia Zygmunta Jelenia.

- Tablica będzie informować o tym, że ponad sto lat temu wybitny filozof w zasadzie zaczął swoje myślenie, które później zaowocowało wydaniem jego największego dzieła - zaznacza Marcin Sobczyk, dyrektor Wydziału Kultury UMT.

Po uroczystości odsłonięcia tablicy w Tarnowskim Centrum Kultury odbędzie spotkanie „Słowo o Wittgensteinie”. O znanym filozofie opowiadać będą wybitni ludzie nauki z Polski oraz Austrii.

Organizatorzy tego wydarzenia postanowili także odnaleźć wydania książki, która stała się inspiracją dla Ludwiga Wittgensteina. - Bardzo dużo ludzi likwiduje swoje biblioteki nie wiedząc co się w nich znajduje. Być może udałoby się znaleźć taki egzemplarz i trafiłby do miejskiej biblioteki - podkreśla Rafał Balawejder.

Nie wiadomo co stało się z egzemplarzem, który zakupił Wittgenstein. Prawdopodobnie książka zaginęła gdzieś podczas wojny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Krótka wizyta w Tarnowie odmieniła życie wybitnego filozofa - Gazeta Krakowska

Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto