Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Tarnowskie firmy, które najbardziej ucierpiały z powodu epidemii, skorzystają ze zwolnień w opłacie podatku od nieruchomości

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
W Tarnowie z powodu epidemii wiele firm musiało wstrzymać działalność
W Tarnowie z powodu epidemii wiele firm musiało wstrzymać działalność Archiwum
Tarnowscy radni przyjęli uchwałę, która zwalnia z podatku od nieruchomości firmy, które musiały zaprzestać działalności z powodu panującej epidemii. Przedsiębiorcy, aby skorzystać z tej ulgi muszą złożyć w magistracie odpowiednie deklaracje.

FLESZ - Jak będziemy wracać do normalności?

Biznes w mieście z powodu koronawirusa przeżywa potężny kryzys. Wiele z 12 tysięcy firm istniejących w Tarnowie, musiało ograniczyć działalność. Kilka zdecydowało już o jej zakończeniu, a 42 przedsiębiorców podjęło decyzję o zawieszeniu. Są to głównie taksówkarze, fryzjerzy, lekarze, kosmetyczki oraz trudniący się handlem obwoźnym.

Teraz wszystkie, które przez panującą w kraju epidemię i nałożone przez rząd restrykcje musiały wstrzymać działalność, mogą liczyć na zwolnienie z podatku od nieruchomości. W Tarnowie wynosi on 21,50 zł za metr kwadratowy.

- Miesięcznie jest to dla nas wydatek kilkunastu tysięcy złotych. Dlatego zwolnienie z podatku jest bardzo dobrym rozwiązaniem, szczególnie gdy posiada się obiekty o dużych powierzchniach, tak jak my - przyznaje Witold Kisała, prezes Cristal Park Tarnów zarządzający hotelem i restauracją w Mościcach.

Tarnów. Na Kapłanówkę wrócił handel. Sprzedających i kupując...

Z podatku zwolnieni będą nie tylko przedsiębiorcy, ale również właściciele nieruchomości, którzy wynajmują lokale pod biznesy, które musiały zostać wstrzymane. - Zostaną oni zwolnieni z podatku od nieruchomości i wtedy muszą to odliczyć również z czynszu, który płaci im najemca - wyjaśnia Piotr Augustyński, zastępca prezydenta Tarnowa.

Zwolnienie przysługiwać będzie przedsiębiorcom, którzy złożą stosowne deklaracje w tej sprawie do wydziału podatków w tarnowskim magistracie. Obejmować będzie ono okres od 1 kwietnia do miesiąca, w którym ograniczenia wprowadzone przez rząd przestaną obowiązywać, ale nie dłużej niż do końca roku. Według zapisów uchwały ze zwolnienia z podatku mogą skorzystać firmy, które musiały zaprzestać działalności w ostatnim czasie.

Władze Tarnowa podkreślają jednak, że z pomocy mogą również korzystać także kontynuujący działalność przedsiębiorcy, którzy odczuwają negatywne skutki ekonomiczne pandemii. Mogą się oni zwrócić o umorzenie, odroczenie lub rozłożenia podatku od nieruchomości na raty.

Do miejskiego budżetu rocznie z podatku od nieruchomości wpływa kilka milionów złotych.

- Zwolnienia uszczuplą budżet, ale trzeba sobie zdawać sprawę, że gdy nie ma przedsiębiorców, to nie ma samorządu. Musimy im pomóc żeby mogli funkcjonować - zaznacza Piotr Augustyński.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto