Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Szpital polowy w Arenie Jaskółka Tarnów nie tak szybko. Prace już się rozpoczęły, ale jego urządzanie potrwa kilka tygodni

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Szpital polowy w Arenie Jaskółka Tarnów może być gotowy dopiero za kilka tygodni
Szpital polowy w Arenie Jaskółka Tarnów może być gotowy dopiero za kilka tygodni archiwum
Wbrew wstępnym zapowiedziom szpital polowy w Arenie Jaskółka Tarnów nie będzie gotowy na przyjęcie pacjentów w zaledwie kilka dni. Firma Budimex, która na zlecenie urzędu wojewódzkiego ma zająć się jego budową, wyjaśnia, że dostosowanie obiektu zajmie kilka tygodni.

FLESZ - Rząd wprowadza kolejne obostrzenia

Gdy na początku listopada władze Tarnowa poinformowały o przekształceniu Areny Jaskółki w szpital polowy, padały deklaracje, że obiekt będzie mógł przyjąć pacjentów w ciągu kilku dni. Jeszcze podczas czwartkowej (5 listopada) sesji rady miejskiej prezydent Roman Ciepiela mówił, że prace przy tworzeniu lecznicy postępują bardzo dobrze.

- Trudno mówić o ostatecznym dniu oddania szpitala do użytku, ale ten czas jest raczej mierzony w dniach. Został przygotowany już plan dostosowawczy, są zamawiane urządzenia - mówił Roman Ciepiela.

Dziś (9 listopada) na facebooku prezydent poinformował o rozpoczęciu prac w hali.

Budowa szpitala w Arenie Jaskółka Tarnów to skomplikowane przedsięwzięcie

Przedsięwzięcie pilotuje urząd wojewódzki. Tymczasem okazuje się jednak, że prace zamiast kilku dni mogą potrwać do kilku tygodni. Halę na potrzeby szpitala polowego ma dostosować firma Budimex, która arenę budowała.

- Czekamy cały czas na sformalizowanie możliwości rozpoczęcia prac przez zamawiającego - informuje Michał Wrzosek, rzecznik prasowy firmy Budimex, która budowała halę a teraz ma ją dostosować na potrzeby szpitala polowego.

Mimo to w hali wymieniono już nawierzchnię boiska i postawiono między innymi ścianki działowe. - Obecne prace w Arenie Jaskółka nie są realizowane bezpośrednio przez nas, ale w porozumieniu z nami. Jesteśmy przygotowani do natychmiastowego ich rozpoczęcia zaraz po podpisaniu zlecenia bądź umowy, ale nie da się zrobić takiego szpitala w kilka dni, to będzie kilka tygodni. Przewidujemy, że być na przełomie listopada i grudnia uda się to wykonać - podkreśla Michał Wrzosek.

Przedstawiciel wykonawcy zaznacza, że w hali należy m.in. wzmocnić instalację elektryczną, dużym wyzwaniem będzie też stworzenie instalacji tlenowej. - Nie jest to proste, bo w związku z budową wielu szpitali tymczasowych, jest duże zapotrzebowanie na tego typu materiały - przyznaje rzecznik Budimexu.

Kierownictwo Szpitala św. Łukasza poprowadzi szpital polowy

Pracownicy firmy budowlanej podkreślają jednak, że atutem jest to, iż znają doskonale obiekt, bo sami go budowali. - To bardzo ułatwia pracę. Poza tym mamy doświadczenie w tworzeniu takich szpitali. Obecnie robimy podobne inwestycje w województwach Mazowieckim i Podlaskim - mówi Michał Wrzosek.

W hali o kubaturze ponad 133 tys. metrów sześciennych i powierzchni użytkowej ponad 7 tysięcy metrów kwadratowych ma stanąć w sumie około 200 łóżek dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Obiektem zarządza już Urząd Wojewódzki, który przejął go od miasta na czas działalności szpitala. Od strony medycznej szpitalem kierować będzie dyrekcja Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie. Rozpoczęła się już rekrutacja personelu.

Budowę szpitala polowego w tarnowskiej arenie sfinansuje PKO Bank Polski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto