Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Choroby współistniejące: cukrzyca, rak, otyłość. Sprawdź, w jakich grupach jest najwyższe ryzyko powikłań i zgonu

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Koronawirus. Największym czynnikiem ryzyka jest wiek.
Koronawirus. Największym czynnikiem ryzyka jest wiek. pixabay
Wraz z nastaniem pandemii koronawirusa i - niestety - zgonami chorych, które ze sobą przyniosła, poznaliśmy termin "choroby współistniejące". Wiemy już, że osoby obciążone takimi chorobami są szczególnie narażone na cięższy przebieg zakażenia koranowirusem. Codziennie dowiadujemy się, że większość ofiar śmiertelnych Covid-19 to osoby właśnie z chorobami współistniejącymi. Ale czy wiemy dokładnie, o jakich chorobach mowa?

W 80 procentach przypadków zakażenia koronawirusem pacjenci łagodnie przechodzą chorobę

W 80 procentach przypadków zakażenia koronawirusem pacjenci łagodnie przechodzą chorobę lub jej objawy są co najwyżej średnio nasilone. Ale istnieją czynniki, które wpływają na to, że Covid-19 może przybrać postać o wiele groźniejszą oraz doprowadzić do śmierci.

- Największym czynnikiem ryzyka, że choroba może przebiegać ciężko, jest na pewno wiek. Więc im jesteśmy starsi, tym - niestety - można oczekiwać, że ta choroba będzie przebiegała ciężko - mówi prof. Aleksander Garlicki, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych i kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Tropikalnych UJ CM. - Największe zagrożenie jest w wieku senioralnym: wiek 60 czy 65 lat już znacznie podnosi ryzyko i ciężkiego przebiegu, i - co się z tym wiąże - niestety śmierci - podkreśla specjalista.

Koronawirus a choroby współistniejące

Większe ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 oraz śmierci z powodu koronawirusa oznaczają również choroby współistniejące. Jednoczesne występowanie u danej osoby dwóch lub więcej schorzeń - i zwykle są to choroby przewlekłe, długotrwałe - określane jest jako wielochorobowość. Na rozwój chorób współistniejących ma wpływ wiek, ale także przewlekłe zakażenia, stany zapalne, zaburzenia metaboliczne, podatność genetyczna.

Prof. Garlickiego poprosiliśmy o wymienienie chorób współistniejących, które stanowią czynnik ryzyka w przypadku Covid-19. Przede wszystkim wskazał na choroby układu sercowo-naczyniowego, dalej - cukrzycę, a także choroby układu oddechowego (jak np. choroba obturacyjna płuc). Jakie jeszcze choroby współistniejące sprawiają, że jesteśmy w grupie ryzyka? Przedstawiamy te choroby oraz inne najważniejsze czynniki ryzyka na kolejnych slajdach.

Koronawirus a odpowiednia dieta i ruch

Specjalista w dobie pandemii podkreśla, jak ważne jest przestrzeganie zasad dystansu fizycznego (co najmniej 1 m, a najlepiej 2 metry odległości), noszenie maseczek, ochrona oczu, mycie rąk - ale też zwraca uwagę na zalecenia, o których nie powinniśmy zapominać: dotyczące tzw. zdrowego trybu życia. - Między innymi do tego należy odpowiednia dieta i ruch, najlepiej na świeżym powietrzu. Nic tak nie działa dobroczynnie jak to, że się porządnie dotlenimy na spacerze - mówi prof. Aleksander Garlicki.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

FLESZ - Cała Polska w strefie żółtej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus. Choroby współistniejące: cukrzyca, rak, otyłość. Sprawdź, w jakich grupach jest najwyższe ryzyko powikłań i zgonu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto