Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna podwyżka opłat za ciepło w Tarnowie. Rachunki za ogrzewanie z MPEC wzrastają nawet o 20 procent!

Robert Gąsiorek
Robert Gąsiorek
Od 17 lutego ceny za ciepło w Tarnowie wzrosną o 19,6 proc.
Od 17 lutego ceny za ciepło w Tarnowie wzrosną o 19,6 proc. archiwum/MPEC
Od czwartku (17 lutego) obowiązuje nowa taryfa za ciepło, którym w Tarnowie ogrzewane są mieszkania z sieci MPEC. Wzrost cen sięga blisko 20 procent. Według spółki to efekt ciągle rosnących uprawnień do emisji dwutlenku węgla do atmosfery i cen gazu.

FLESZ - KE podwyższyła prognozy PKB Polski

od 16 lat

Ostatnia podwyżka za ciepło w Tarnowie miała miejsce zaledwie w październiku ubiegłego roku. Wówczas stawki za ciepło z MPEC Tarnów poszły w górę o 10 procent. Już od 17 lutego stawki wzrosną o kolejnych prawie o 20 proc.

Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Tarnowie utrzymuje, że na zmianę taryfy wpłynął wzrost cen gazu oraz uprawnień do emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

- Wzrost cen uprawnień do emisji jest bardzo duży, powiedziałabym nawet, że wręcz kosmiczny. Kiedy na początku 2021 roku cena za emisję jednej tony dwutlenku węgla do atmosfery osiągała poziom niewiele ponad 30 euro, to na dzień dzisiejszy jest to już 92 euro - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Beata Jagoda, członek zarządu MPEC w Tarnowie.

Piece węglowe w tarnowskim MPEC bardziej opłacalne niż gazowe

MPEC musi także zapłacić o 446 procent więcej za gaz, więc mimo wysokich stawek za uprawnienia do emisji CO2, spółce bardziej opłaca się teraz wytwarzać ciepło za pomocą kotłów węglowych.

- Staramy się dywersyfikować produkcję w taki sposób, aby efekt finalny w postaci ciepła dostarczanego do odbiorcy był po jak najmniejszych kosztach - przyznaje Beata Jagoda.

Obecnie w elektrociepłowni używane są w większości piece węglowe. Piece gazowe będą wykorzystywane w razie silnych mrozów, gdy będzie potrzeba dodatkowego dogrzania wody dostarczanej do tarnowskich mieszkań. Kotły gazowe muszą jednak co jakiś czas być uruchamiane, tak było m.in. w ostatnim czasie, gdy pracom remontowym trzeba było poddać kocioł węglowy.

Mieszkańcy Tarnowa zapłacą większe rachunki za ciepło

Jak przełożą się zapowiadane od 17 lutego podwyżki za ciepło dla zwykłych mieszkańców Tarnowa? MPEC wyliczył, że w przypadku mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych rachunek za ciepło wzrośnie o około 3 zł miesięcznie przy uwzględnieniu już obniżki VAT za energię cieplną z 23 do 5 proc, którą rząd wprowadził na okres od stycznia do lipca tego roku. Po tym okresie cena za ciepło znów może być większa.

- Sytuacja jest dynamiczna. Być może obniżka VAT-u zostanie przedłużona na kolejny okres. Trzymamy kciuki, żeby zmiany były jak najmniej dotkliwe dla odbiorców ciepła, a uprawnienia do emisji CO2 staniały, bo energetyka jest w stanie wytrzymać poziom wzrostu, ale też do pewnego momentu - zaznacza Beata Jagoda.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto