Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kobiety po poronieniu nadal mogą urodzić dzieci. Badania "Poznać przyczynę" w tym pomagają

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Joanna Sadowska: Jesteśmy fundacją, która w statucie ma pomoc rodzicom po poronieniu
Joanna Sadowska: Jesteśmy fundacją, która w statucie ma pomoc rodzicom po poronieniu archiwum
Rozmawiamy z Joanną Sadowską, prezes Tarnowskiej Fundacji SPES o projekcie "Poznać przyczynę"

FLESZ - Krótsza kwarantanna, eksperci chwalą decyzję

Skąd zrodził się pomysł na to, aby dofinansowywać badania genetyczne u kobiet?

Jesteśmy fundacją, która w swym statucie ma pomoc rodzicom po poronieniu. Zależy nam, by była to pomoc realna. Stąd propozycja dofinansowania badań genetycznych u kobiet już po pierwszym poronieniu, które niestety nie są w naszym kraju refundowane, a sporo kosztują. Warto je wykonać, bo zwiększają szanse na urodzenie dziecka.

Ile osób zgłosiło się do projektu „Poznać przyczynę”?

Pierwsza edycja miała miejsce w czerwcu Z własnych środków przeznaczyliśmy na ten cel 8 tysięcy złotych. Pieniądze rozeszły się błyskawicznie. Udało się sfinansować w całości lub dofinansować część badań dla 21 kobiet. Po ludzku było mi przykro, kiedy dzwoniły następne i musiałam ich odprawiać z kwitkiem informując, że pula już się wyczerpała. Wówczas postanowiliśmy, że uruchomimy w internecie bazarek charytatywny, z którego uzyskany dochód przeznaczony zostanie na drugą edycję projektu.

Jakie efekty?

Planowaliśmy zebrać 10 tysięcy złotych do końca roku. Tymczasem w niespełna trzy miesiące zgromadziliśmy 12 tysięcy. Mało tego, część zebranych w ten sposób środków przekazaliśmy również do Tuchowa, gdzie powstaje podobne, jak w Tarnowie, Miejsce Pamięci Dzieci Utraconych. To oznacza – że kolejne 30 kobiet będzie miało wykonane badania, które dadzą szansę zaistnieć nowemu życiu przy następnej ciąży, a rodziców uchronić przed traumą straty kolejnego dziecka. Nabór chętnych do projektu już się rozpoczął.

Co to za badania?

Jest to na przykład badanie kariotypu, które jest rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne lub diagnostyka trombofilii wrodzonej. Jak pokazują statystyki, bardzo wysoki odsetek badań daje wynik nieprawidłowy, wskazujący na istnienie mutacji. Decydując się na to badanie pacjentka dodatkowo otrzyma bezpłatną konsultację genetyczną, a lekarz oceni jakie znaczenie dla zdrowia kobiety mają wykryte mutacje oraz czy i jakie jest wskazane dalsze leczenie. Badania wykonywane są przez specjalistyczne laboratorium w Katowicach, które dodatkowo wykonuje je za niższą kwotę, niż jest w cenniku.

Będą kolejne edycje projektu?

Czas pokaże. Na razie bazarek został zawieszony. W październiku na cmentarzu w Mościcach odbędzie kolejny pochówek dzieci martwo urodzonych.

Pobierz bezpłatną aplikację Nasze Miasto i bądź na bieżąco!

Jak korzystać z aplikacji, by otrzymywać informacje z miasta i powiatu? To proste!
Po wejściu w aplikację w prawym górnym rogu w menu wybierz swoje miasto.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania. Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy zakładkę "koronawirus", w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na tarnow.naszemiasto.pl Nasze Miasto